1,2 miljarder investeras i omtalad vägsträcka

Publicerad

Trafikverket och Kaunis Iron AB har undertecknat ett avtal som innebär att Kaunis Iron bidrar med 127 miljoner kronor till förstärkning och ombyggnation av vägsträckan mellan Kaunisvaara och Svappavaara.

I korthet så innebär avtalet att Trafikverket står för kostnaden för att uppgradera vägen för transporter upp till 74 ton (BK4). Kaunis Iron står för kostnaden för de anpassningar som krävs för att klara trafik med fordon med en bruttovikt om 90 ton.

Dessutom kommer gruvbolaget att bekosta ett förhöjt underhåll på sex miljoner kronor årligen på den aktuella sträckan, vilket bland annat innebär en högre standard för vinterväghållning. Kaunis Iron behöver fortsatt ansöka om dispens för att köra malmtransporterna.

Utöver bärighetshöjande åtgärder på vägarna så kommer även broarna över Torneälven och Tärendö älv att bytas ut.

– Det känns otroligt bra att avtalet är i hamn. Det gör att vi kan bygga en väg med hög bärighet och som innebär höjd trafiksäkerhet för trafikanter och närboende. Färre antal fordonspassager gör att risken för olyckor minskar, säger Helena Eriksson, regional direktör på Trafikverket.