headerbild rösta

Föreningarnas årsmöten samlade på en sida

Publicerad 2023-12-22 / 09:59 av Malin.carlsson i Event

Under våren hålls föreningarnas årsmöten runt om i landet. På denna sida uppdaterar vi löpande informationen kring när, var och hur dessa kommer att genomföras.

Sveriges Åkeriföretags centrala årsmöte kommer att hållas i Jönköping den 24 maj 2024 och du kan läsa mer om det här.

ABC

Sveriges Åkeriföretag ABC kommer att hålla sitt årsmöte onsdagen den 17 april i Uppsala. Se inbjudan här.
Kontakt: Jacob Hartman Berger, jacob.hartman@akeri.se, 010-510 54 04

Gotland

Sveriges Åkeriföretag Gotland kommer att hålla sitt årsmöte torsdagen den 25 april kl 18.00. 
Kontakt: peter.lindstrom@akeri.se, 010-510 54 19

Gävleborg

Sveriges Åkeriföretag Gävleborg kommer att hålla sitt årsmöte i föreningen och årsstämma i servicebolaget onsdagen den 13 mars kl 18.00. Du kan delta antingen på plats i Gävle eller digitalt via Teams. Se inbjudan här.
Kontakt: margareta.holmstrom@akeri.se, 010-510 54 14

Halland

Sveriges Åkeriföretag Halland kommer att hålla sitt årsmöte i Kosta lördagen den 27 april. Se inbjudan här
Kontakt: thomas.hammarstrom@akeri.se, 010-510 54 05 

Mitt

Sveriges Åkeriföretag Mitt kommer att hålla sitt årsmöte i Garpenberg lördagen den 2 mars. I samband med detta blir det även ett studiebesök i Garpenbergs gruva. Läs mer här
Kontakt: Carina Ahlfeldt, carina.ahlfeldt@akeri.se, 010-510 54 13

Norr

Sveriges Åkeriföretag Norr har genomfört sitt årsmöte i Luleå lördagen den 10 februari i samband med Transportkonferens. 
Kontakt: johan.lundmark@akeri.se, 010-510 54 17

Skaraborg

Sveriges Åkeriföretag Skaraborg kommer att hålla sitt årsmöte onsdagen den 28 februari kl 18.00 på Rattugglan, Mariestad. Se inbjudan här.
Kontakt: Annika Peterson, annika.peterson@akeri.se, 010-510 54 11 

Småland-Öland

Sveriges Åkeriföretag Småland-Öland kommer att hålla sitt årsmöte i Kosta lördagen den 27 april. Se inbjudan här.  
Kontakt: Thomas Hammarström, thomas.hammarstrom@akeri.se, 010-510 54 05

Syd

Sveriges Åkeriföretag Syd kommer att hålla sitt årsmöte i Kosta lördagen den 27 april. Se inbjudan här
Kontakt: Liane Ask, liane.ask@akeri.se, 010-510 54 07

Värmland

Sveriges Åkeriföretag Värmland kommer att hålla sitt årsmöte i Arvika lördagen den 27 april på Olsons brygga med start kl 13 till sena kvällen. Se inbjudan här.
Kontakt: Per Broholm, per.broholm@akeri.se, 010-510 54 12.

Västra Götaland 

Sveriges Åkeriföretag Västra Götaland kommer att hålla sitt årsmöte lördagen den 20 april. 
Kontakt: Pelle Joelsson, pelle.joelsson@akeri.se, 010-510 54 09

Öst

Åkeriföreningen Öst kommer att hålla sitt årsmöte torsdagen den 14 mars kl 13-19 i Linköping. I samband med detta hålls även ett kunskapsutbyte om hållbarhet/elektrifiering. Se inbjudan här.
Kontakt: Per Broholm, per.broholm@akeri.se, 010-510 54 12.