Vikten av ett drivmedelstillägg (DMT) i transportaffären

2025-11-26

LAGAR & REGLER

Drivmedelskostnaderna är en av de mest snabbrörliga kostnadsposterna i en transportaffär och utvecklingen framåt pekar på fortsatt stora svängningar. Med införandet av EU:s nya utsläppshandel (ETS2) från 2028 väntas priserna på fossila drivmedel öka betydligt. För många transportuppdrag kan ett drivmedelstillägg vara helt avgörande för lönsamheten i uppdragen. 

Vi får många samtal om drivmedelstillägg från våra medlemsföretag. Men vad är egentligen DMT och vad är det som är viktigt att känna till? 

DMT ska spegla verkligheten
DMT finns för att minska risken när drivmedelspriserna förändras. Det gör att både köpare och transportör kan vara trygga med att priset i avtalet justeras rättvist när drivmedelskostnader går upp eller ner. Men eftersom ordet drivmedelstillägg används på olika sätt i branschen kan det lätt uppstå missförstånd. Därför är det viktigt att alltid vara överens om vad båda parter menar med ett drivmedelstillägg, och hur det ska beräknas.  

Vissa tolkar DMT som en fast procentsats som alltid ligger på oavsett hur drivmedelspriserna rör sig. Men DMT förändras över tid och följer prisutvecklingen på drivmedel. Andra kan blanda ihop DMT med en prishöjning och tänker att det är ett sätt att ta ut mer betalt, men DMT är neutralt och kan gå både upp och ner.  

Om man använder sig av SÅ-Index justeras andelen bränsle i vald indexserie automatiskt i DMT med baspriset som grund. I vissa fall kopplas andelen bränsle vid basmånaden ihop med en specifik bränsleprislista. I detta fall är det viktigt att tydliggöra vilket pris man ska utgå ifrån annars riskerar detta att skapa missförstånd. Är det dieselpris vid pump, bulkpris eller ett snittpris över en månad? Vilket pris och vilken källa är därför viktigt att vara överens om.  

Rätt andel bränsle
Ett vanligt misstag är att basera DMT på fel indexserie. Ett exempel är om du kör fjärrtrafik men använder en indexserie för lokal distribution, då bygger du ditt DMT på en alldeles för låg bränsleandel. Resultatet blir att tillägget inte speglar de verkliga kostnaderna och att uppdraget riskerar att bli olönsamt.   

Basmånaden måste vara densamma
En annan fallgrop är att blanda basmånader. En basmånad för DMT och en annan basmånad för resterande kostnadsslag i index. Då går det inte längre att följa kostnadsutvecklingen rakt genom avtalet. Baspris och basmånad ska alltid höra ihop.  

Varför behövs DMT – även om man redan har index?
Det finns två sätt att hantera drivmedel: 

  1. Genom den valda indexserien – där bränsle ingår som ett av kostnadsslagen. 

  2. Genom ett separat DMT – där bränsleandelen “lyfts ur” index och justeras vid sidan av. 

Båda fungerar men med den många gånger snabbrörliga prisutveckling på drivmedel är DMT ofta det bästa verktyget för att snabbt spegla drivmedelskostnaderna i uppdraget.  

ETS2 gör DMT ännu viktigare
Från 2028 inkluderas vägtransporter i EU:s utsläppshandel. Prognoserna pekar på att kostnaderna för fossila bränslen kommer att öka markant. 

Utan ett korrekt DMT riskerar man att låsa in sig i ett avtal som blir olönsamt redan efter några månader.  

När ska DMT justeras?
DMT ska helst justeras månadsvis. Täta justeringar skapar trygghet åt båda parter och följer kostnadsutvecklingen utan längre tidsglapp.  

Tre kritiska punkter att alltid kontrollera 

  • För att DMT ska fungera måste följande vara på plats: 

  • Rätt andel bränsle – baserat på rätt indexserie för det faktiska uppdraget. 

  • Samma basmånad i hela avtalet – annars speglas inte utvecklingen korrekt 

  • Tydliga avtalsvillkor – hur DMT ska beräknas, läsas av och tillämpas. 

Vår rekommendation
Vi rekommenderar att: 

  • utgå från uppdaterade grundkalkyler i alla nya avtal  

  • välj indexserie efter faktiska andelar som bygger på grundkalkylen 

  • tillämpa 100 % av indexförändringen 

  • avtala om täta och regelbundna index- och DMT-justeringar. Index i sin helhet får gärna regleras fyra gånger per år. DMT bör justeras månadsvis.  

Indexreglering och DMT skapar en trygghet och minimerar risken för båda parter i en transportaffär. 

Aktuella nyheter

lastil-orange.png.

FÖRETAGANDE 2025-12-16

Förlängt samarbete med Trygg-Hansa

Vi har förlängt vårt mångåriga samarbete med Trygg-Hansa. Det innebär att du som medlem även fortsättningsvis får tillgång till försäkringslösningar som är anpassade för åkeribranschens verklighet – med fokus på trygghet för företag, fordon och anställda.Genom samarbetet erbjuder vi försäkringar för företaget, lastbilar och släp samt SÅ Sjukvårdsförsäkring som bidrar till snabbare vård och kortare sjukfrånvaro. Från 2026 stärks erbjudandet ytterligare genom nya och förbättrade lösningar för både företag och personal.Det här är nytt i avtalet från 2026Det förlängda avtalet innehåller flera förbättringar som stärker tryggheten i hela företaget.SÅ SjukvårdsförsäkringPremien är oförändrad samtidigt som kravet på att vara fullt arbetsför vid tecknande tas bort. Försäkringen inkluderar nu även ersättning vid influensavaccination.Företags- och fordonsförsäkringAvtalet innehåller särskilda villkor för ellastbil samt nya försäkringar kopplade till egen elproduktion via solceller, både för egendom och avbrott. Dessutom erbjuds rabatterad premie på transportöransvarsförsäkring.Skydd för anställdaVi erbjuder ett stärkt gruppförsäkringserbjudande för personal under 40 år samt rabatter på privata försäkringar för anställda.SÅ Sjukvårdsförsäkring – snabb vård när den behövsSÅ Sjukvårdsförsäkring är framtagen för att minska konsekvenserna av sjukdom i verksamheten. Genom snabb och effektiv vård hos rätt specialist kan sjukfrånvaron kortas, vilket gynnar både den anställde och företagets ekonomi. Premien är avdragsgill för företaget.Försäkringen ger tillgång till medicinsk rådgivning av legitimerade sjuksköterskor, vårdgaranti med specialistbesök inom sex arbetsdagar och operation inom fjorton arbetsdagar samt tidsbokning till privat planerad vård via ett rikstäckande vårdgivarnätverk. Läs mer om vårt samarbetsavtal med Trygg-Hansa

Läs mer
iStock-1413625824.jpg.

VÄGUNDERHÅLL 2025-12-19

Sveriges Åkeriföretag välkomnar satsningen i nationell plan

Sveriges Åkeriföretag välkomnar förslaget till nationell plan för transportinfrastrukturen 2026–2037 och tillstyrker planens huvudsakliga inriktning i det remissvar vi nu har lämnat in. Den historiskt stora satsningen på drift, underhåll och bärighet är ett viktigt och efterlängtat steg som stärker förutsättningarna för säkra, effektiva och hållbara godstransporter i hela landet.

Läs mer
lastbil-rondell.jpg.

PRESSMEDDELANDEN 2025-12-22

Svensk åkerinärings påverkan gav resultat – tunga lastbilar undantas i nytt EU-förslag

EU-kommissionens nya Automotive Package innebär en tydlig framgång för svensk åkerinäring: tunga lastbilar undantas helt från de tidigare diskuterade tvingande inköpskraven på utsläppsfria fordon. Beskedet kommer efter en av branschens största mobiliseringar på senare år.Stor uppslutning – framförallt i SverigeSveriges Åkeriföretag drev under hösten, med Nordic Logistics Association (NLA) och med IRU som koordinerande organisation, en europeisk kampanj inklusive namninsamling, för att stoppa det ursprungliga förslaget om tvingande inköpskrav.Uppslutningen blev mycket stor i EU och särskilt i Sverige. Svenska åkeriföretag stod för den tredje största andelen underskrifter i hela EU, trots landets storlek.Parallellt med aktiv påverkan i Bryssel genom IRU och NLA, uppmanade Sveriges Åkeriföretag den svenska regeringen att säga nej till tvingande inköpskrav inför Transportministerrådets möte i december.Tydligt budskap: Omställning kräver möjliggörande åtgärder, inte tvångBudskapet från branschen var tydligt: att införa obligatoriska inköpskvoter skulle slå hårt mot åkeriföretag och riskera att försämra konkurrenskraften, samtidigt som omställningen kräver sunda förutsättningar som kan fungera i praktiken.Branschen visar starkt stöd för klimatmålen, men har betonat att omställningen måste bygga på möjliggörande förutsättningar och stödåtgärder, inte tvång. Tvångsåtgärder är orimliga när företagen inte har kunder som är beredda att betala för de stora investeringar som skulle krävas. Sådana krav skulle riskera att skapa ekonomisk osäkerhet och försvåra omställningen.I stället efterfrågar åkerinäringen fortsatt en snabb utbyggnad av laddinfrastruktur och elnätskapacitet, långsiktiga och förutsägbara incitament som gör investeringar möjliga, marknadsmässiga villkor för att bära kostnaderna samt teknikneutralitet så att företagen kan välja de lösningar som fungerar bäst för deras transportuppdrag.EU-kommissionen: Tunga lastbilar undantasKommissionen slår nu fast att tunga lastbilar inte inkluderas i förslaget – med hänvisning till bristande infrastruktur, behovet av långsiktighet och att undvika administrativa bördor. De nya kraven riktas därför endast mot personbilar och lätta transportfordon hos stora företag. Stora företag definieras enligt EU:s regler och är företag som uppfyller minst två av följande kriterier: 20 miljoner euro i balansomslutning, 40 miljoner euro i omsättning eller i genomsnitt 250 anställda. I förslaget börjar de nya kraven att gälla från 2030 och innebär att medlemsländerna ska säkerställa att en viss andel av nya företagsbilar och skåpbilar som registreras i landet är noll- eller lågemissionsfordon, samtidigt som länderna ges stor flexibilitet att själva välja vilka styrmedel och åtgärder som bäst lämpar sig för att nå målen.En seger – men fortsatt vaksamhet behövsKommissionen öppnar samtidigt för att frågan kan återkomma i kommande översyner av CO₂-regler och AFIR.

Läs mer