Skattebefrielse för biogas - vad gäller idag? Se vårt webbinarium.

I vårt webbinarium om skattebefrielsen för biogas redogör Energigas Sverige för läget i frågan. Du får även en uppdatering om biogasens framtida roll som drivmedel. Se hela sändningen från den 1 september 2025 i efterhand.

Se webbinariet

2025-09-01

HÅLLBARHET

Sverige återinförde skattebefrielsen för biogas förra året. Skatteverkets tolkning gör att importerad flytande biogas inte får skattebefrielse, trots att den uppfyller EU:s hållbarhetskriterier. Detta påverkar både leverantörer och åkerier. I vårt webbinarium med Energigas Sverige får du en uppdatering om läget och biogasens framtida roll som drivmedel.

Se webbinariet i efterhand 

Vi spelade in webbinariet och du kan se hela sändningen i efterhand här.

Se webbinariet
Tips! Fler inspelade webbinarier hittar du här:
www.akeri.se

Missa inga kommande webbinarier och event 

Du som medlem är välkommen till våra webbinarier och olika aktiviteter runt om i landet. 


Här hittar du aktuella inbjudningar till konferenser, medlemsträffar och webbinarier: 

Webbinarier & Event

Aktuella nyheter

El-laddning_Lastbil_retusch_20231201.jpg.

HÅLLBARHET 2026-06-26

Nytt stöd för laddning på den egna anläggningen

Företag som planerar att investera i laddinfrastruktur för tunga elfordon får nu en ny möjlighet att söka statligt stöd. Den 18 augusti öppnar Energimyndigheten en ny utlysning för verksamhetsnära laddinfrastruktur för lastbilar och bussar. Ansökan är öppen till den 6 oktober 2026.Stödet riktar sig till företag som vill etablera laddstationer för den egna verksamheten, exempelvis för nattladdning eller snabbladdning vid den egna depån. Även semipublika laddstationer, där laddning kan erbjudas till fordon som har ett verksamhetsrelaterat ärende på platsen, omfattas av stödet.Så mycket stöd går att sökaEnergimyndigheten kan lämna stöd på upp till 45 procent av de stödberättigande kostnaderna. Ytterligare 5 procent kan beviljas om projektet uppfyller särskilda kriterier för resiliens och hållbarhet. Det högsta stödbeloppet är 20 miljoner kronor per projekt.Nytt stöd inom LASTUtlysningen är möjlig genom den nya förordning som regeringen beslutade om i juni. I samband med förändringen byter stödet Regionala elektrifieringspiloter namn till Laddinfrastrukturstödet (LAST).Laddstationerna ska vara färdigställda senast den 30 september 2029 och därefter vara i drift i minst tre år.Mer information finns i utlysningstexten hos Energimyndigheten.Viktiga datum18 augusti 2026: Ansökan öppnar.6 oktober 2026: Sista ansökningsdag.För mer information och ansökan, se Energimyndighetens utlysning om verksamhetsnära laddinfrastruktur.

Läs mer
iStock-1441384623_Drönarbild_Väg.jpg.

VÄGUNDERHÅLL 2026-07-01

Ökat utrymme för bidrag till enskilda vägar under 2026

Trafikverket informerar om att det ekonomiska utrymmet för bidrag till enskilda vägar ökar under 2026. Det kan ge fler väghållare möjlighet att söka stöd för angelägna åtgärder, bland annat i områden där vägar har påverkats av stormar eller andra händelser.Enligt Trafikverkets information ökar anslaget för bidrag till enskilda vägar från cirka 1,9 miljarder kronor till cirka 2,3 miljarder kronor under 2026. Det motsvarar en ökning med omkring 450 miljoner kronor. Det utökade utrymmet avser särskilt vägbidrag och innebär förbättrade förutsättningar för planerade underhålls- och förbättringsåtgärder.Trafikverket uppmanar nu berörda väghållare att se över tidigare uppskjutna projekt och identifierade behov. Väghållare som tidigare avstått från att ta fram underlag eller ansöka om bidrag, eftersom de uppfattat att de tillgängliga medlen varit begränsade, bör nu på nytt överväga möjligheten att söka stöd.För Sveriges Åkeriföretags medlemmar kan informationen vara relevant i flera sammanhang. Det gäller särskilt företag i stormdrabbade områden, men även åkeriföretagare som själva är engagerade i samfälligheter eller vägföreningar som ansvarar för enskilda vägar. Väl fungerande enskilda vägar är ofta en förutsättning för transporter till och från skogsfastigheter, lantbruk, företag och boende på landsbygden.Ansökningar kommer även fortsättningsvis att prövas enligt gällande regelverk och prioriteringar. Enligt de nya reglerna för statsbidrag till enskild väghållning kan särskilt vägbidrag i vissa fall även vara aktuellt när det finns särskilda skäl, exempelvis om en väg har skadats till följd av en naturhändelse.Berörda väghållare bör därför påbörja arbetet med att ta fram underlag, kostnadsbedömningar och ansökningar för planerade åtgärder. Mer information om bidrag och ansökan finns hos Trafikverket.

Läs mer
Almedalen 4.jpg.

POLITIK 2026-06-30

Almedalsveckan 2026: Åkerinäringens frågor stod högt på agendan

Årets Almedalsvecka blev en intensiv vecka där många av åkerinäringens framtidsfrågor stod i centrum. Vi arrangerade fyra egna seminarier och rundabordssamtal och deltog dessutom i ytterligare 22 paneler, seminarier och samtal. Det gav många möjligheter att lyfta näringens perspektiv direkt med politiker, myndigheter, näringsliv och andra beslutsfattare.Elektrifieringen av de tunga transporterna var ett återkommande ämne under veckan. Samtalen kretsade kring hur omställningen kan fortsätta utan att försämra företagens konkurrenskraft och vilka ekonomiska och praktiska förutsättningar som krävs för att fler åkerier ska kunna investera i eldrivna lastbilar och laddinfrastruktur.

Läs mer