Ny rapport: Elektrifieringen har börjat – men lönsamheten avgör nästa steg

2026-06-23

HÅLLBARHET

Rapporten Nästa steg för eldrivna lastbilar bygger på en undersökning bland svenska åkerier och visar att 31 procent av de svarande redan använder en eller flera eldrivna lastbilar. Bland de åkerier som redan kör eldrivet uppger samtliga att de överväger eller planerar ytterligare investeringar.

Det visar att tekniken fungerar där förutsättningarna är rätt. Men rapporten pekar också på att utvecklingen är ojämnt fördelad. Större åkerier har kommit längre, medan mindre aktörer i många fall fortfarande avvaktar.

Det största hindret är investeringsbarheten. Höga inköpskostnader, osäkra restvärden, el- och laddningskostnader samt bristande betalningsvilja från kunder gör att många åkerier har svårt att få ihop kalkylen. Samtidigt lyfter rapporten att elektrifieringen behöver ses utifrån olika typer av verksamheter. För vissa transporter fungerar eldrift redan i dag, medan andra fortfarande begränsas av räckvidd, lastkapacitet, laddmöjligheter och dagens regelverk.

Åkerinäringen vill och kan bidra till omställningen, men investeringar i ny teknik måste också vara affärsmässigt hållbara. För att elektrifieringen ska skala upp krävs långsiktiga spelregler, fungerande laddinfrastruktur och kunder som är beredda att betala för fossilfria transporter.

Profilbild Fredrik Svensson.
Fredrik Svensson

Hållbahetsansvarig

En tydlig slutsats är att omställningen kräver samordnade insatser. Politiken behöver bidra med långsiktiga och förutsägbara styrmedel, högre och enklare investeringsstöd, bättre villkor för laddinfrastruktur och regelverk som fungerar i den dagliga driften. Transportköpare behöver samtidigt omsätta sina klimatambitioner i tydligare krav och faktisk betalningsvilja.

Rapportens budskap är tydligt: övergången till eldrivna lastbilar har påbörjats. Nästa steg handlar om att göra elektrifieringen möjlig, lönsam och skalbar för fler åkerier.

Läs rapporten

Rapporten ger en aktuell bild av elektrifieringens utveckling i åkerinäringen och vilka åtgärder som krävs för att fler företag ska kunna investera i eldrivna lastbilar.

Läs rapporten

Aktuella nyheter

anteckningsblock och dator.

LAGAR & REGLER 2026-07-01

Nya tullregler vid Norgegränsen kan ge längre väntetider – åkerier behöver planera i god tid

Från den 1 juli 2026 ändras reglerna för import av lågvärdeförsändelser från länder utanför EU. För transportföretag som trafikerar Norgegränsen kan förändringen innebära betydligt längre väntetider om man inte förbereder sin tullhantering.Tullfriheten för försändelser med ett värde på högst 150 euro tas bort. Samtidigt införs krav som innebär att varje lågvärdeförsändelse till konsument måste deklareras separat. Tidigare har flera försändelser kunnat deklareras i samma tulldeklaration, men den möjligheten försvinner nu. För åkerier som transporterar e-handelsgods eller samlastat gods från Norge till många olika mottagare i Sverige kan konsekvenserna bli kännbara. En transport som innehåller hundratals försändelser kan också innebära hundratals separata tulldeklarationer som ska hanteras. Om deklarationerna klareras vid gränsen riskerar fordonet att bli stående tills samtliga ärenden har behandlats.Ta höjd för längre ledtiderVi uppmanar därför transportföretag att redan nu se över sina flöden och föra dialog med uppdragsgivare, speditörer och tullombud.De nya reglerna kan innebära längre ledtider vid gränsövergångarna, särskilt för transporter med många små försändelser till olika mottagare. Företag som inte planerar för förändringen riskerar förseningar, försämrad fordonsutnyttjandegrad och ökade kostnader.Sträva efter automatklareringEn viktig åtgärd är att säkerställa att tulldeklarationerna är korrekt upprättade och kan hanteras genom automatklarering. När deklarationerna uppfyller kraven kan Tullverkets system fatta beslut automatiskt utan manuell handläggning, vilket avsevärt minskar risken för väntetider.Ju mer förberett underlaget är innan transporten når gränsen, desto större är möjligheten till en smidig tullprocess.Tullverket rekommenderar transit till tullager eller lageranläggningFör transporter med många lågvärdeförsändelser rekommenderar Tullverket att godset i stället transiteras vidare till en anläggning för tillfällig lagring, där varorna sedan kan hänföras till övergång till fri omsättning med möjlighet till automatklarering.I praktiken innebär detta att transportören kan fortsätta till ett tullager eller en godkänd lageranläggning i stället för att riskera långa stopp vid gränsen.Fördelarna är flera:Undviker långa stillestånd vid tullkontoret.Leveransprecisionen förbättras.Fordon och förare kan utnyttjas mer effektivt. Planera i god tidDen nya tullhanteringen ställer högre krav på planering och administration i hela transportkedjan. Vi rekommenderar därför medlemsföretagen att i god tid analysera vilka transporter som kan beröras, säkerställa att deklarationsflöden fungerar och undersöka möjligheterna att använda transit och tullagerlösningar där det är lämpligt.För företag med omfattande trafik över Norgegränsen kan rätt förberedelser vara avgörande för att undvika köbildning, onödiga väntetider och ökade transportkostnader under hösten och vintern. Läs mer på Tullverkets sida

Läs mer
checklista_infor_semestern_juridik_sveriges_akeriforetag.png.

FÖRETAGANDE 2026-07-10

Checklista inför semestern – så minskar du riskerna i sommar

Vi har samlat några viktiga råd och påminnelser som hjälper dig som åkeriföretagare att minska riskerna och skapa en tryggare sommar både inför ledigheten och under resten av året. Oavsett om du är på väg ut på vägarna, ansvarar för verksamheten eller planerar semestern finns det flera enkla åtgärder som kan bidra till en säkrare verksamhet och göra stor skillnad.

Läs mer
Almedalen 4.jpg.

POLITIK 2026-06-30

Almedalsveckan 2026: Åkerinäringens frågor stod högt på agendan

Årets Almedalsvecka blev en intensiv vecka där många av åkerinäringens framtidsfrågor stod i centrum. Vi arrangerade fyra egna seminarier och rundabordssamtal och deltog dessutom i ytterligare 22 paneler, seminarier och samtal. Det gav många möjligheter att lyfta näringens perspektiv direkt med politiker, myndigheter, näringsliv och andra beslutsfattare.Elektrifieringen av de tunga transporterna var ett återkommande ämne under veckan. Samtalen kretsade kring hur omställningen kan fortsätta utan att försämra företagens konkurrenskraft och vilka ekonomiska och praktiska förutsättningar som krävs för att fler åkerier ska kunna investera i eldrivna lastbilar och laddinfrastruktur.

Läs mer