ETS 2 införs 2027 – nytt handelssystem för utsläpp inom transportsektorn

2025-10-21

HÅLLBARHET

EU inför ett nytt system för handel med utsläppsrätter, EU ETS 2, som omfattar bland annat byggnader och vägtransporter. Syftet är att minska utsläppen av växthusgaser genom att sätta ett pris på koldioxid. Systemet träder i kraft 2027, och innebär att bränsleleverantörer måste köpa utsläppsrätter för de fossila utsläpp som deras bränsle ger upphov till.

För åkeriföretag innebär det att kostnaderna för fossila drivmedel förväntas öka, eftersom kostnaden för utsläppsrätterna förs vidare i priset på diesel. Under de tre första åren införs ett mjukt pristak för att undvika alltför stora prisökningar. Enligt uppskattningar från bland andra Drivkraft Sverige kan ETS 2 innebära en höjning av dieselpriset med cirka 1-2 kronor under 2027.

Antalet utsläppsrätter inom ETS 2 kommer att minska successivt för att driva på utsläppsminskningar över tid. Samtidigt gäller det nuvarande pristaket bara fram till slutet av 2029. När det tas bort och tillgången på utsläppsrätter minskar, kan det leda till ytterligare prisökningar på fossila bränslen från 2030.

Vårt perspektiv

Sveriges Åkeriföretag anser att ett miljöstyrande system som ETS 2 i grunden är ett mer konkurrensneutralt verktyg för att minska utsläpp än nationella skatter, eftersom det gäller alla medlemsstater inom EU. Samtidigt är det viktigt att reformen inte försämrar svenska åkeriers konkurrenskraft gentemot transportörer i andra länder.

Vi betonar därför att intäkterna från ETS 2 måste återinvesteras i åtgärder som underlättar omställningen för transportnäringen, till exempel genom satsningar på infrastruktur för fossilfria drivmedel, laddning och biobränslen.

Systemet kan bidra till ett mer rättvisa förutsättningar mellan medlemsländerna, men det är avgörande att intäkterna används för att stötta omställningen, inte för att öka företagens kostnader.

Profilbild Fredrik Svensson.
Fredrik Svensson

Hållbarhetsansvarig för Sveriges Åkeriföretag

Fakta om ETS 2

  • Gäller för byggnader och vägtransporter inom EU från 2027
  • Bränsleleverantörer måste köpa utsläppsrätter motsvarande utsläppen från sålda bränslen
  • Pristak införs under perioden 2027–2029
  • Målet är att minska utsläppen i de berörda sektorerna med 43 procent till 2030 jämfört med 2005 års nivå

Läs mer hos:

Energimyndigheten – EU ETS 2

Naturvårdsverket – ETS 2 för vägtransporter och byggnader

Drivkraft Sverige – Om ETS 2 och drivmedelspriserna

Aktuella nyheter

iStock-689706610.jpg.

LAGAR & REGLER 2026-03-19

Polen utökar SENT – fler transporter omfattas av övervakning

Polen har beslutat att utöka det så kallade SENT-systemet, som används för att övervaka transporter av utvalda varor på väg och järnväg. Systemet har tidigare främst omfattat exempelvis bränslen, men utvidgas nu till att även inkludera bland annat kläder, textilier och skor. Det innebär att transporter som tidigare varit undantagna nu kan bli anmälningspliktiga.Om du kör transporter till, från eller genom Polen behöver du säkerställa att:Transporten är registrerad i SENT innan den påbörjasGPS-spårning är aktiv under hela transportenFöraren har tillgång till korrekt dokumentation och referensnummerAnsvarsfördelningen mellan transportör och uppdragsgivare är tydligDet polska systemet är väl utvecklat och kontrollerna är omfattande, vilket innebär att brister kan få tydliga konsekvenser. Det kan handla om höga böter, förseningar eller stopp i transporten, men också administrativa följder för både transportör och kund.Vår rekommendation är att se över rutiner för internationella transporter i Polen. Säkerställ att du har koll på vilka varor som omfattas, att det är tydligt vem som ansvarar för registreringen i SENT och att förarna har rätt information och systemstöd.Regelverken i Europa blir allt mer digitala och detaljerade. Att ha rätt processer på plats minskar risken för avbrott i transporterna. Läs mer på den polska myndighetens webbplats (PUESC)

Läs mer
Sveriges_akeriforetag_polisen.png.

INFRASTRUKTUR 2026-03-27

Stark dialog banar väg för effektivare och säkrare trafikflöden

Samarbetet mellan näringslivet och myndigheter tar ett tydligt kliv framåt. När Polisen mötte branschorganisationer och företag inom transport- och entreprenadsektorn skapades en gemensam plattform för dialog, utveckling och framtidsfokus.Vi stod värd för mötet där Polisen deltog tillsammans med Svenska Mobilkranföreningen, Maskinentreprenörerna och flera medlemsföretag. Även Trafikverket bidrog med expertis kring dispenser för specialtransporter. Från Polisen medverkade nationell ledning, representanter från Stockholm samt bilinspektörer – en bred kompetens som gav tyngd åt diskussionerna.Fokus låg på hur samverkan kan stärkas vid olyckor, haverier och andra trafikstörande situationer. Genom ett öppet erfarenhetsutbyte skapades en gemensam lägesbild av dagens utmaningar, men framför allt identifierades konkreta möjligheter att förbättra arbetssätt och rutiner.En central del i samtalen var hur olika aktörer, utifrån sina roller, kan bidra till att göra rätt. Här lyftes bland annat frågor kring bärgning, uppställningstillstånd och hantering av dispenser. Medlemsföretagen bidrog aktivt med sina perspektiv från verkligheten, vilket gav diskussionerna både djup och relevans.Mötet präglades av en tydlig framåtanda och en gemensam vilja att hitta lösningar. Att Polisen aktivt söker dialog med näringslivet ses som ett viktigt steg mot ökad förståelse och effektivare samarbete.Arbetet stannar inte här. Initiativet följs upp framöver och dialogen fortsätter, bland annat genom ett kommande panelsamtal på mässan Elmia Lastbil. Där kommer insikterna från mötet att tas vidare – med målet att skapa ännu tryggare, smidigare och mer hållbara transporter i hela landet.Målet är tydligt, genom stärkt samverkan och gemensamt ansvar läggs grunden för ett transportsystem där säkerhet, effektivitet och framkomlighet går hand i hand.

Läs mer
asfaltsvag.jpg.

POLITIK 2026-03-23

Vägvalet 2026 – en tillgänglig infrastruktur

Tillgängliga transporter är ryggraden i svensk ekonomi. De är en förutsättning för jobb, företagande och samhällsservice i hela landet. Nästan nio av tio godstransporter sker på väg, vilket gör vägnätets standard och tillgänglighet avgörande för näringslivets konkurrenskraft.Samtidigt står transportsektorn inför stora krav på ökad effektivitet, minskad klimatpåverkan och robusta leveranskedjor. Tyngre och mer energieffektiva fordon kan bidra till både högre produktivitet och lägre utsläpp, men det kräver ett vägnät som klarar högre bärighet och bättre sammanhängande transportstråk.Därför behövs politiska beslut som stärker tillgängligheten i transportsystemet och skapar förutsättningar för effektiva och tillförlitliga transporter i hela landet. Tre prioriterade områden:1. Öka transporteffektiviteten Fler vägar behöver öppnas för högre bärighetsklasser och längre fordonskombinationer. Det gör det möjligt att transportera mer gods per körning och minska både kostnader och utsläpp. 2. Stärk underhållet av vägnätet När vägar och broar inte håller tillräcklig standard begränsas möjligheten att använda effektiva transportlösningar. Ett ökat fokus på underhåll är avgörande för näringslivets transporter. 3. Säkra ett tillförlitligt vägsystem året runt Transporter måste fungera oavsett årstid. Tillförlitlig vinterväghållning och god framkomlighet är centralt för att varuflöden och leveranser ska fungera i hela landet.

Läs mer