Webbinarium: Transportdispenser – håll dig uppdaterad om trafikfrågor

WEBBINARIUM

Se vårt webbinarium om transportdispenser. Uppdatera dig kring aktuell statistik, arbetet med förenkling, hur Trafikverket planerar bemanning under sommaren och vad du behöver tänka på när rekordmånga vägarbeten drar igång inom kort.

Detta webbinarium som spelades in 17 april 2026 ger dig en överblick av arbetet med transportdispenser och arrangerades i samarbete med Sveriges Åkeriföretag, Trafikverket och Mobilkranföreningen.

Vi tar upp:

  • Handläggningstider – status, tillförlitlighet och flaskhalsar

  • Framdrift av åtgärder för förenkling och effektivisering handläggning

  • Planering inför dispenshantering under sommaren

  • Säkerhet förbi vägarbeten – rekordmånga vägarbeten kommer att dra igång inom kort – vad ska jag tänka på

Medverkande
Thomas Holmstrand, Trafikverket
Kristine Gårdebrink, Trafikverket
Tony Strandberg, Trafikverket
Peter Svensson, Sveriges Åkeriföretag
Mattias Josefsson, Mobilkranföreningen

Kontakta mig om du har frågor

Är du sugen på mer?

Här hittar du alla våra aktuella webbinarier och event.

 

Till våra webbinarier och event

Aktuella nyheter

vintervaghallning.jpg.

VÄGUNDERHÅLL 2026-09-15

Hjälp oss förbättra vinterväghållningen! Dela dina erfarenheter.

Sveriges Åkeriföretag och Trafikverket genomför gemensamt denna enkät för att följa upp hur vinterväghållningen har utvecklats sedan våra tidigare undersökningar.Den förra enkäten gav värdefulla insikter om de utmaningar som åkerinäringen upplevde, bland annat när det gäller utkallningar, förebyggande vinteråtgärder, resursbrist, ersättningsmodeller och förutsättningarna för en effektiv vinterväghållning. Sedan dess har ett omfattande utvecklingsarbete bedrivits genom dialog och olika förbättringsinsatser. Nu vill vi veta hur du upplever att vinterväghållningen fungerar idag. Har situationen förbättrats? Finns utmaningarna kvar? Vilka områden bör prioriteras framöver?Sista svarsdagSista svarsdag är den 28 september 2026. Enkäten består av 25 frågor och tar cirka 10 minuter att besvara. Dina erfarenheter är ett viktigt underlag för det fortsatta gemensamma arbetet med att utveckla en säker, robust och transporteffektiv vinterväghållning. Tack för att du tar dig tid att svara! // Sveriges Åkeriföretag och Trafikverket

Läs mer
COLOURBOX24924100.jpg.

POLITIK 2026-09-22

Dieselpriset på rekordnivå i EU – svenska skattesänkningar upphör

Dieselpriset i EU har stigit till den högsta nivån sedan juni 2022. Samtidigt upphör de tillfälliga skattesänkningarna på diesel i Sverige under hösten. Någon förlängning har inte presenterats och är osannolik innan en ny regering tillträtt. Dieselpriset i EU högre än under 2022 Den 17 september låg det genomsnittliga dieselpriset i EU på 2,26 euro per liter, enligt IRU. Det är 38 procent högre än den 27 februari och över den tidigare högsta nivån från juni 2022. Högst är priset i Danmark och Nederländerna, med 2,62 euro per liter, följt av Tyskland med 2,50 euro. I Sverige låg dieselpriset vid samma tid på motsvarande cirka 1,98 euro. Bakom utvecklingen ligger bland annat begränsad raffinaderikapacitet och störningar i de internationella leveranserna av diesel. IRU bedömer att priserna kan ligga kvar på höga nivåer och uppmanar transportföretag att se över sin bränsleförsörjning och likviditet. Tillfälliga skattesänkningar upphör under hösten I Sverige har skatten på bensin och diesel sänkts tillfälligt i två steg under 2026. Under hösten löper dessa ut. Det innebär att energiskatten höjs med knappt 32 öre per liter den 1 oktober. Den 1 december löper även den mer omfattande sänkningen av koldioxidskatten, med 2,40 kronor per liter, ut.  Någon förlängning av den generella skattesänkningen har hittills inte presenterats. Sverige styrs för närvarande av en övergångsregering som främst hanterar löpande och brådskande ärenden. Ställningstaganden om en eventuell förlängning av tillfälliga skattesänkningar och om den mer långsiktiga inriktningen för drivmedelspolitiken är därför inte att förvänta innan en ny regering tillträtt. Se över indexregleringen i era avtal För åkeriföretag innebär utvecklingen en risk för snabbt ökade drivmedelskostnader. Därför är det läge att se över hur förändrade kostnader hanteras i avtalen med kunderna. Med indexreglering kan förändrade kostnader för exempelvis drivmedel, löner och andra kostnadsposter regleras. Det minskar risken för att hela kostnadsökningen hamnar hos åkeriföretaget och skapar mer förutsägbara villkor för både transportör och transportköpare. 

Läs mer
34,5 m.jpeg.

LAGAR & REGLER 2026-09-23

Trafikverkets förslag öppnar fler vägar för längre fordonståg

Vi fortsätter vårt arbete för att fler vägar ska kunna trafikeras med längre och tyngre fordon. I ett nytt remissvar välkomnar vi Trafikverkets förslag som innebär att långa fordonståg, upp till 34,5 meter, med minst tio axlar ska kunna trafikera fler BK4-vägar även med singelmonterade hjul. Samtidigt driver vi på för sammanhängande transportstråk och en fortsatt utbyggnad av BK4. Att kunna transportera mer gods per fordon är en viktig del i att öka transporteffektiviteten. Därför arbetar vi på Sveriges Åkeriföretag på flera fronter för att skapa bättre förutsättningar för längre och tyngre fordonskombinationer på det svenska vägnätet. Nu har vi lämnat remissvar på Trafikverkets förslag om ändrade villkor för vissa BK4-vägar. Förslaget innebär att långa fordonståg med minst tio axlar ska undantas från kravet på dubbelmonterade hjul på dessa vägar. Det gör det möjligt för fordonståg på upp till 34,5 meter att trafikera vägarna även med singelmonterade hjul, förutsatt att övriga krav är uppfyllda och att vägen redan är upplåten för långa fordonståg. Vi välkomnar förändringen. Långa fordonståg med fler axlar fördelar belastningen över en större yta och möjliggör samtidigt att mer gods kan transporteras per fordon utan att vägslitaget ökar. 

Läs mer