Senaste nytt om dispenser och Bred last-skyltar

WEBBINARIUM

Trafikverket ger en lägesbild från dispenshandläggningen och presenterar pågående effektiviseringar. Transportstyrelsen delar information om den planerade översynen av bred och lång last-skyltar.

Agenda
  • Nulägesrapport för dispenshandläggning

  • Pågående åtgärder för att förenkla och effektivisera processen

  • Eventuella konsekvenser om Trafikverket tar över dispenshanteringen från kommuner

  • Genomgång av ny incidentrapport

  • Tidplan för revidering av föreskrifter kring bred och lång last-skyltar


Medverkande
  • Thomas Holmstrand, Trafikverket

  • Tony Strandberg, Trafikverket

  • Pär Ekström, Transportstyrelsen

  • Kristofer Elo, Transportstyrelsen

  • Peter Svensson, Sveriges Åkeriföretag

  • Mattias Josefsson, Mobilkranföreningen

Webbinariet arrangerades i samarbete mellan Trafikverket, Sveriges Åkeriföretag och Mobilkranföreningen.

Kontakta mig om du har frågor

Profilbild Peter Svensson.

Peter Svensson

Teknikutveckling och infrastruktur

010-510 54 08 peter.svensson@akeri.se

Är du sugen på mer?

Här hittar du alla våra aktuella webbinarier och event.

 

Till våra webbinarier och event

Aktuella nyheter

Prestigefyllt_hållbarhetspris.png.

HÅLLBARHET 2026-03-20

Prestigefyllt hållbarhetspris sätter fokus på medlemmarnas omställningsarbete

Hos våra medlemmar pågår varje dag ett arbete för att utveckla transporterna i en mer hållbar riktning. För att lyfta fram en av dem som driver utvecklingen framåt instiftar vi nu Sveriges Åkeriföretags Hållbarhetspris. Priset delas ut i samband med det centrala årsmötet i Örebro. Hållbarhetspriset riktar sig till ett åkeriföretag eller en individ som på ett tydligt och inspirerande sätt arbetar med omställning, ansvarstagande och utveckling i branschen. Genom utmärkelsen vill vi lyfta fram goda exempel och visa hur hållbarhetsarbete kan stärka både affären och åkerinäringens långsiktiga konkurrenskraft.

Läs mer
vagvalet-2026-utbildningar-jobb.png.

POLITIK 2026-03-16

Vägvalet 2026 – utbildningar som leder till jobb

Åkerinäringen har ett stort och växande behov av kompetens. Efterfrågan på transporter ökar i takt med handel, byggande och industri och under det kommande decenniet behövs omkring 50 000 nya förare för att möta samhällets behov. Samtidigt står många människor i Sverige utanför arbetsmarknaden.Det visar på en tydlig utmaning men också en möjlighet. Med rätt politiska beslut kan fler människor hitta vägar in i arbete samtidigt som åkerinäringen får den kompetens som krävs för att hålla Sverige rullande.Tre prioriterade områden:1. Fler utbildningsplatser där behoven är som störstDet behövs fler utbildningsplatser inom både gymnasieskolan och vuxenutbildningen. Fler ska kunna utbilda sig till yrkesförare oavsett var i landet de bor och de elever som söker transportinriktningen på fordonsprogrammet bör garanteras en plats.2. Stärk kvaliteten och långsiktigheten i utbildningarnaYrkesutbildningar måste hålla hög kvalitet och kunna planeras långsiktigt. Det kräver bättre planeringsförutsättningar för yrkeskomvux, rimliga ersättningsnivåer för transportutbildningar och fler utbildningar inom yrkeshögskolan för exempelvis transportledare, arbetsledare och speditörer.3. Öppna fler vägar in i näringenDet ska vara enklare att ställa om till ett arbete i transportsektorn. Trösklarna till yrket behöver sänkas, bland annat genom mer flexibla regler för yrkeskompetensbevis (YKB) och fler utbildningsformer till exempel genom att fler folkhögskolor erbjuder yrkesförarutbildningar.Med fler utbildningsvägar, högre kvalitet och lägre trösklar kan fler människor ta steget in i en näring där jobben finns och där arbetet varje dag bidrar till att hålla Sverige i gång.

Läs mer
header_färdskrivare.jpg.

LAGAR & REGLER 2026-03-13

Skärpt lagstiftning ska motverka manipulation av färdskrivare

Regeringen går vidare med ett förslag om ny lagstiftning för att motverka manipulation och missbruk av färdskrivare i transportbranschen. Förslaget har nu skickats till Lagrådet och syftar till att stärka trafiksäkerheten och skapa mer rättvisa konkurrensvillkor.I lagrådsremissen föreslås en ny lag om åtgärder mot manipulation och missbruk av färdskrivare. Den innebär bland annat att polismän och bilinspektörer får utökade befogenheter att ingripa vid misstanke om att en färdskrivare har hanterats på ett sätt som kan dölja överträdelser av reglerna om kör- och vilotider.Förslaget innebär också att straffen skärps. Den som manipulerar en färdskrivare eller hanterar utrustning som möjliggör manipulation kan dömas till böter eller fängelse i upp till ett år. Samtidigt föreslås ändringar i fordonslagen som ska ge kontrolltjänstemän bättre möjligheter att genomföra flygande inspektioner och kontrollera specifik utrustning i fordon. De nya reglerna föreslås träda i kraft den 1 juli 2026. Läs pressmeddelandet från Regeringskansliet Positivt steg enligt tidigare remissvarI ett tidigare remissvar har Sveriges Åkeriföretag i huvudsak ställt sig positiv till förslaget. Skärpta befogenheter och tydligare straffbestämmelser bedöms vara viktiga åtgärder för att motverka manipulation av färdskrivare och stärka regelefterlevnaden inom näringen.Manipulation av färdskrivare påverkar både trafiksäkerheten, arbetsmiljön för förare och konkurrensneutraliteten mellan företag. Möjligheten för kontrolltjänstemän att exempelvis genomföra visitation, genomsöka fordon och ta utrustning i beslag bedöms också kunna stärka förutsättningarna för en effektiv kontrollverksamhet.Även införandet av fängelse i straffskalan för manipulation och straffansvar för hantering av manipulationsutrustning ses som viktiga steg för att motverka organiserat fusk.Behov av tydlighet och resurserSamtidigt lyfts flera områden där lagförslaget kan behöva utvecklas ytterligare. Bland annat efterfrågar vi en tydligare koppling till klampningsbestämmelserna, eftersom otydlighet i regelverket riskerar att skapa osäkerhet i det praktiska kontrollarbetet.Vi framhåller även att utökade befogenheter kräver tillräckliga resurser och rätt utbildning för kontrolltjänstemän. Utan detta finns en risk att reformens genomslag blir begränsat.Vidare lyfts behovet av modernare digitala verktyg och bättre möjligheter till dataanalys för att kunna upptäcka och utreda organiserad manipulation. Samtidigt betonas vikten av rättssäkra bedömningar i tillsynen, så att sanktioner inte blir oproportionerliga i situationer där överträdelser beror på misstag eller bristande kunskap.Viktigt för seriösa åkeriföretagSammantaget bedöms lagförslaget vara ett viktigt steg för att stärka trafiksäkerheten och skapa mer rättvisa konkurrensvillkor i transportsektorn. För att reformen ska få full effekt krävs dock tydliga regler, tillräckliga resurser och en effektiv och rättssäker tillsyn.

Läs mer