Senaste nytt om dispenser och Bred last-skyltar

WEBBINARIUM

Trafikverket ger en lägesbild från dispenshandläggningen och presenterar pågående effektiviseringar. Transportstyrelsen delar information om den planerade översynen av bred och lång last-skyltar.

Agenda
  • Nulägesrapport för dispenshandläggning

  • Pågående åtgärder för att förenkla och effektivisera processen

  • Eventuella konsekvenser om Trafikverket tar över dispenshanteringen från kommuner

  • Genomgång av ny incidentrapport

  • Tidplan för revidering av föreskrifter kring bred och lång last-skyltar


Medverkande
  • Thomas Holmstrand, Trafikverket

  • Tony Strandberg, Trafikverket

  • Pär Ekström, Transportstyrelsen

  • Kristofer Elo, Transportstyrelsen

  • Peter Svensson, Sveriges Åkeriföretag

  • Mattias Josefsson, Mobilkranföreningen

Webbinariet arrangerades i samarbete mellan Trafikverket, Sveriges Åkeriföretag och Mobilkranföreningen.

Kontakta mig om du har frågor

Profilbild Peter Svensson.

Peter Svensson

Teknikutveckling och infrastruktur

010-510 54 08 peter.svensson@akeri.se

Är du sugen på mer?

Här hittar du alla våra aktuella webbinarier och event.

 

Till våra webbinarier och event

Aktuella nyheter

Preemstation_org.jpg.

FÖRETAGANDE 2025-12-11

Nytt i vårt förmånsavtal med Preem: bulk, smörjmedel och uppgraderad dieselkvalitet

Sveriges Åkeriföretag stärker nu förmånsavtalet med Preem. Som medlem får du sedan tidigare konkurrenskraftiga rabatter på drivmedel, och avtalet utökas nu även med rabatter på bulk, smörjmedel och spolarvätska. Tillsammans kan rabatterna ge tydliga besparingar i din verksamhet, både idag och på sikt.Samtidigt tar Preem nästa steg i utvecklingen av sitt dieselutbud. Preem slutar blanda in RME i Preem Evolution Diesel. Det ger bättre köldegenskaper, längre lagringsbarhet och minskad risk för driftproblem på företagets cirka 500 stationer för lätt och tung trafik. Rabatt på smörjmedel och spolarvätskaSom medlem får du nu även rabatt på smörjmedel och spolarvätska, både vid köp i butik och genom företagsköp. Preems egen produktion av smörjmedel och samarbeten med bland annat Chevron gör att sortimentet täcker allt från motor- och transmissionsoljor till specialprodukter för tunga fordon. Bulkleveranser för dig med egen cisternHar du en egen tank kan du nu beställa bulkleveranser av drivmedel till rabatterat pris. Drivmedlet levereras direkt till din anläggning och fylls i din cistern av Preem, vilket förenklar logistiken och ger bättre kontroll över försörjningen. Du kan dessutom få tillgång till fler bränslesorter än vad som normalt erbjuds på station. Fördelar med Preem-avtaletNär du ansluter ditt företags Preem-konto till medlemskapet i Sveriges Åkeriföretag får du bland annat:• Rabatter på diesel, HVO100, Preem Redefine HVO100, gas och AdBlue i både Sverige och Norge• Rabatter på bulk, smörjmedel och spolarvätska• Tillgång till ett av Sveriges största stationsnät, inklusive SÅIFA, med över 330 stationer för yrkestrafik• Stöd i omställningen där Preem ligger i framkant inom utvecklingen av förnybara drivmedel• Enkel administration via Preems Kundportal för kort, fakturor och tjänster• Preem Företag-appen där du hanterar kort, spärrar, beställer nytt och följer inköp direkt i mobilen• Hög servicenivå på stationerna med fokus på förarens behov Kör förnybart utan att kompromissaI en bransch där varje mil räknas vill du kunna minska utsläppen utan att tumma på driftsäkerhet, prestanda eller ekonomi. I förmånsavtalet med Preem har du självklart rabatt på Preem Redefine HVO100 – en Svanenmärkt, förnybar diesel som reducerar CO2-utsläppen med minst 90% jämfört med fossil diesel.

Läs mer
bryssel.jpg.

HÅLLBARHET 2025-12-11

EU enas om klimatmål för 2040 – ETS2 skjuts fram ett år

Ministerrådet och Europaparlamentet har nu enats om ett nytt klimatmål där nettoutsläppen av växthusgaser ska minska med 90 procent till år 2040, jämfört med 1990. I överenskommelsen ingår också att utsläppshandelssystemet för vägtransporter (ETS2) skjuts fram ett år, från 2027 till 2028. Det nya klimatmålet ska ge tydligare och mer långsiktiga spelregler för investeringar, industriell utveckling och omställningen till mer hållbara transporter i Europa. För transportsektorn innebär överenskommelsen bland annat att utsläppshandelssystemet för vägtransporter (ETS2) senareläggs till 2028. Den betonar också vikten av stärkt europeisk konkurrenskraft, teknikneutral innovation och lösningar för förnybar energi. Överenskommelsen innebär också att EU vartannat år ska följa upp hur arbetet mot klimatmålen går. Uppföljningen ska ta hänsyn till ny forskning, teknikutveckling och hur Europas konkurrenskraft påverkas. Vid kommande översyner ska även energipriser, nettoupptag av koldioxid och möjligheten att använda internationella utsläppskrediter vägas in. Nu ska Europaparlamentet och rådet formellt anta texten. Därefter publiceras ändringen av EU:s klimatlag i EU:s officiella tidning och träder då i kraft. Sveriges Åkeriföretags fortsatta arbete Vi kommer fortsätta arbeta för tydliga spelregler och en konkurrenskraftig svensk åkerinäring. För åkerinäringen är det avgörande att omställningen fungerar i praktiken: det behövs i logistiksystemet tillgång till tank- och laddinfrastruktur, fordon och energi till rimliga kostnader samt transportköpare som både efterfrågar och är beredda att betala för fossilfria transporter. Med rätt stöd och incitament kan transportsektorn fortsätta vara en drivkraft för Sveriges och Europas klimatarbete, samtidigt som både sysselsättning och ekonomisk utveckling värnas. Läs europakommissionens pressmeddelande (ENG)

Läs mer
iStock-1413625824.jpg.

VÄGUNDERHÅLL 2025-12-19

Sveriges Åkeriföretag välkomnar satsningen i nationell plan

Sveriges Åkeriföretag välkomnar förslaget till nationell plan för transportinfrastrukturen 2026–2037 och tillstyrker planens huvudsakliga inriktning i det remissvar vi nu har lämnat in. Den historiskt stora satsningen på drift, underhåll och bärighet är ett viktigt och efterlängtat steg som stärker förutsättningarna för säkra, effektiva och hållbara godstransporter i hela landet.

Läs mer