Vi ses på Skåne TruckShow

EVENT

Den 5-6 september 2025 samlas runt 1 000 lastbilar på Ljungbyheds Motorbana. Skåne Truckshow har sin givna plats och eventet fortsätter att växa för varje år. Sveriges Åkeriföretag region Syd är på plats - lördag den 6 september!

Kom förbi vår monter för samtal om branschen, de utmaningar och möjligheter vi står inför och vad ett medlemskap kan innebära för dig och ditt företagande. 

Vi ser fram emot att träffa branschkollegor och besökare!

Mer om Skåne Truckshow och biljetter kan köpas HÄR.

Vi ses!

Ordförande Stefan Espersson
Thomas Hammarström
Liane Ask
Marie Jersgren
Anna Lindskog  

Praktisk information

Datum: Lördag den 6 september 2025
Tid: Kl. 10:00 - 17:00
Plats: Ljungbyheds Motorbana
Mer info: www.skanetruckshow.com

Är du sugen på mer?

Här hittar du alla våra aktuella webbinarier och event.

 

Till våra webbinarier och event

Kontakta mig om du har frågor

Profilbild Thomas Hammarström.

Thomas Hammarström

Regionchef

010-510 54 05 thomas.hammarstrom@akeri.se

Aktuella nyheter

checklista_infor_semestern_juridik_sveriges_akeriforetag.png.

FÖRETAGANDE 2026-07-10

Checklista inför semestern – så minskar du riskerna i sommar

Vi har samlat några viktiga råd och påminnelser som hjälper dig som åkeriföretagare att minska riskerna och skapa en tryggare sommar både inför ledigheten och under resten av året. Oavsett om du är på väg ut på vägarna, ansvarar för verksamheten eller planerar semestern finns det flera enkla åtgärder som kan bidra till en säkrare verksamhet och göra stor skillnad.

Läs mer
Mejeritransporter_kompetensforsorjning_sveriges_akeriforetag.png.

KOMPETENSFÖRSÖRJNING 2026-08-18

Hur väcker vi intresset för ett yrke som håller Sverige rullande?

Att få fler unga att upptäcka möjligheterna som lastbilschaufför är en viktig fråga för hela åkerinäringen. För Mejeritransporter i Karlstad handlar kompetensförsörjning inte bara om att hitta nya medarbetare, utan också om att tidigt skapa förståelse för yrket, ge en inblick i vardagen bakom ratten och bygga relationer med framtidens chaufförer.Mejeritransporter arbetar långsiktigt med att väcka intresse tidigt och genom nära samarbeten med fem skolor i närområdet får elever möjlighet att komma i kontakt med branschen redan under sin utbildning. Företaget tar bland annat emot APL-elever och låter dem få en verklig inblick i yrket. Elever har fått följa med på provbilskörningar och se olika delar av verksamheten, från tankbilstransporter till distribution.– Jag har arbetat på Mejeritransporter i fem och ett halvt år och vi har en stabil personalstyrka med låg personalomsättning. Därför handlar vårt arbete med kompetensförsörjning inte om snabba rekryteringar, utan om att långsiktigt bygga relationer med skolor och elever. APL är en viktig del i att låta unga få en verklig bild av yrket och skapa en väg in i branschen, berättar Caroline Jensen, HR på Mejeritransporter.Från branschdagar till verklig erfarenhetMejeritransporter arbetar aktivt med att synas där unga finns. Företaget deltar bland annat på trafiksäkerhetsdagar i Grums och branschmässor i Kristinehamn, där elever får möjlighet att möta företag och ställa frågor om framtiden inom transport.Samarbetet mellan skolor och företag är en viktig del i att minska avståndet mellan utbildning och arbetsliv.– Vi vill att eleverna ska få känna på hur jobbet faktiskt fungerar. Det handlar dels om att lära känna varandra, dels att kunna ge eleverna en rättvis bild av yrket. Många av eleverna kommer tillbaka till oss under andra eller tredje året, vilket visar att de relationer vi bygger betyder mycket, förklarar Caroline.En bild av yrket som behöver nyanserasEn av de största utmaningarna för branschen är att många unga har en förenklad bild av vad arbetet som lastbilschaufför innebär. Att visa hela bilden av yrket blir därför avgörande. Digitalisering, sociala medier och nya kommunikationsvanor påverkar också hur dagens ungdomar får sin bild av arbetslivet.

Läs mer
Elmia Lastbil - mässområde.jpg.

FÖRETAGANDE 2026-08-12

Det här händer hos oss på Elmia Lastbil

Den 19–22 augusti finns Sveriges Åkeriföretag på plats på Elmia Lastbil. I vår monter D03:49 kan du träffa våra experter, prata om frågor som påverkar ditt företag, möta spännande gäster, tävla om ett PlayStation 5, och vara bland de första att se premiäravsnittet av Svenska Truckers säsong 14.Vilka frågor är viktigast för dig och ditt företag? Under hela mässan finns våra medarbetare på plats för att svara på frågor, lyssna på dina synpunkter och prata om det som påverkar åkeriföretagens vardag och framtid.Polisen på plats – ställ dina frågorPå torsdag kl. 10.45–11.15 får vi besök av Polisen. Ett bra tillfälle att prata direkt med Polisen om exempelvis vägkontroller, regelverk, trafiksäkerhet och arbetet för sund konkurrens i åkerinäringen.Prata beredskap med FörsvarsmaktenVilken roll har åkerinäringen när Sverige behöver stärka sin beredskap? På fredag kl. 12.45–13.15 besöker Försvarsmakten vår monter. Kom förbi och prata om transportsektorns betydelse för ett fungerande totalförsvar och hur samverkan mellan näringen och Försvarsmakten kan utvecklas.Möt våra samarbetspartnersUnder mässan får vi även besök av våra samarbetspartners. Trygg-Hansa finns på plats onsdag kl. 11.30–12.00 och Preem fredag kl. 11.30–12.00.Upptäck SÅ AffärsverktygVill du få bättre koll på vad dina transporter faktiskt kostar och skapa bättre underlag för din prissättning? Kom förbi och få en presentation av SÅ Affärsverktyg och se hur verktyget kan hjälpa dig att räkna rätt från start och följa upp dina affärer.Vi håller två presentationer: torsdag kl. 11.30–12.00 och fredag kl. 14.00–14.30. Självklart kan du komma förbi och prata Affärsverktyget med oss under resten av mässan också.

Läs mer