Inbjudan till julbordslunch i Stockholm och Uppsala

EVENT

Välkommen att fira in julen med Sveriges Åkeriföretag ABC!
Vi bjuder in till våra traditionsenliga julluncher i både Uppsala och Stockholm – fyllda med god mat, trevligt sällskap och inspirerande samtal.

Välj den ort som passar dig bäst och kom och fira in julen tillsammans med kollegor i branschen!

Under lunchen får du chansen att:

  • Träffa branschkollegor och utbyta erfarenheter
  • Höra senaste nytt om vad som är på gång inom Sveriges Åkeriföretag
  • Njuta av julens smaker i en avslappnad och stämningsfull miljö

Ta gärna med en kollega eller en icke-medlem – alla som är nyfikna på Sveriges Åkeriföretag är varmt välkomna! Vi bjuder på julbord för en person per företag.

Vi ser fram emot två härliga långluncher fyllda med julstämning!

Varmt välkomna önskar Sveriges Åkeriföretag ABC

Praktisk information

Jullunch i Uppsala
Plats: Sven Dufva, Dag Hammarskjölds väg 40, Uppsala
Datum: Onsdag 4 december
Tid: 11:15–13:30

Jullunch i Stockholm
Plats:
Långholmens Wärdshus, Alstaviksvägen 17, Stockholm
Datum: Tisdag 10 december
Tid: 11:30-14:00

Meddela eventuella allergier eller specialkost till joachim.wiberg@akeri.se.

Anmälan

Sista anmälningsdag Stockholm: 3 december
Oanmälda bortfall debiteras 500 kronor.

Kontakta mig om du har frågor

Är du sugen på mer?

Här hittar du alla våra aktuella webbinarier och event.

 

Till våra webbinarier och event

Aktuella nyheter

Sveriges_akeriforetag_polisen.png.

INFRASTRUKTUR 2026-03-27

Stark dialog banar väg för effektivare och säkrare trafikflöden

Samarbetet mellan näringslivet och myndigheter tar ett tydligt kliv framåt. När Polisen mötte branschorganisationer och företag inom transport- och entreprenadsektorn skapades en gemensam plattform för dialog, utveckling och framtidsfokus.Vi stod värd för mötet där Polisen deltog tillsammans med Svenska Mobilkranföreningen, Maskinentreprenörerna och flera medlemsföretag. Även Trafikverket bidrog med expertis kring dispenser för specialtransporter. Från Polisen medverkade nationell ledning, representanter från Stockholm samt bilinspektörer – en bred kompetens som gav tyngd åt diskussionerna.Fokus låg på hur samverkan kan stärkas vid olyckor, haverier och andra trafikstörande situationer. Genom ett öppet erfarenhetsutbyte skapades en gemensam lägesbild av dagens utmaningar, men framför allt identifierades konkreta möjligheter att förbättra arbetssätt och rutiner.En central del i samtalen var hur olika aktörer, utifrån sina roller, kan bidra till att göra rätt. Här lyftes bland annat frågor kring bärgning, uppställningstillstånd och hantering av dispenser. Medlemsföretagen bidrog aktivt med sina perspektiv från verkligheten, vilket gav diskussionerna både djup och relevans.Mötet präglades av en tydlig framåtanda och en gemensam vilja att hitta lösningar. Att Polisen aktivt söker dialog med näringslivet ses som ett viktigt steg mot ökad förståelse och effektivare samarbete.Arbetet stannar inte här. Initiativet följs upp framöver och dialogen fortsätter, bland annat genom ett kommande panelsamtal på mässan Elmia Lastbil. Där kommer insikterna från mötet att tas vidare – med målet att skapa ännu tryggare, smidigare och mer hållbara transporter i hela landet.Målet är tydligt, genom stärkt samverkan och gemensamt ansvar läggs grunden för ett transportsystem där säkerhet, effektivitet och framkomlighet går hand i hand.

Läs mer
vagvalet-2026-utbildningar-jobb.png.

POLITIK 2026-03-16

Vägvalet 2026 – utbildningar som leder till jobb

Åkerinäringen har ett stort och växande behov av kompetens. Efterfrågan på transporter ökar i takt med handel, byggande och industri och under det kommande decenniet behövs omkring 50 000 nya förare för att möta samhällets behov. Samtidigt står många människor i Sverige utanför arbetsmarknaden.Det visar på en tydlig utmaning men också en möjlighet. Med rätt politiska beslut kan fler människor hitta vägar in i arbete samtidigt som åkerinäringen får den kompetens som krävs för att hålla Sverige rullande.Tre prioriterade områden:1. Fler utbildningsplatser där behoven är som störstDet behövs fler utbildningsplatser inom både gymnasieskolan och vuxenutbildningen. Fler ska kunna utbilda sig till yrkesförare oavsett var i landet de bor och de elever som söker transportinriktningen på fordonsprogrammet bör garanteras en plats.2. Stärk kvaliteten och långsiktigheten i utbildningarnaYrkesutbildningar måste hålla hög kvalitet och kunna planeras långsiktigt. Det kräver bättre planeringsförutsättningar för yrkeskomvux, rimliga ersättningsnivåer för transportutbildningar och fler utbildningar inom yrkeshögskolan för exempelvis transportledare, arbetsledare och speditörer.3. Öppna fler vägar in i näringenDet ska vara enklare att ställa om till ett arbete i transportsektorn. Trösklarna till yrket behöver sänkas, bland annat genom mer flexibla regler för yrkeskompetensbevis (YKB) och fler utbildningsformer till exempel genom att fler folkhögskolor erbjuder yrkesförarutbildningar.Med fler utbildningsvägar, högre kvalitet och lägre trösklar kan fler människor ta steget in i en näring där jobben finns och där arbetet varje dag bidrar till att hålla Sverige i gång.

Läs mer
Prestigefyllt_hållbarhetspris.png.

HÅLLBARHET 2026-03-20

Prestigefyllt hållbarhetspris sätter fokus på medlemmarnas omställningsarbete

Hos våra medlemmar pågår varje dag ett arbete för att utveckla transporterna i en mer hållbar riktning. För att lyfta fram en av dem som driver utvecklingen framåt instiftar vi nu Sveriges Åkeriföretags Hållbarhetspris. Priset delas ut i samband med det centrala årsmötet i Örebro. Hållbarhetspriset riktar sig till ett åkeriföretag eller en individ som på ett tydligt och inspirerande sätt arbetar med omställning, ansvarstagande och utveckling i branschen. Genom utmärkelsen vill vi lyfta fram goda exempel och visa hur hållbarhetsarbete kan stärka både affären och åkerinäringens långsiktiga konkurrenskraft.

Läs mer