Svenska Truckers sätter chaufförsyrket i fokus

Ny säsong har premiär den 6 april.

2026-03-26

PRESSMEDDELANDEN

Varje dag rullar tusentals lastbilar på Sveriges vägar och håller samhället igång. Den 6 april är Svenska Truckers tillbaka med en ny säsong på TV3 och Viaplay. Den Kristallen-belönade serien lyfter fram yrket som lastbilschaufför och åkerinäringens avgörande roll i samhället, och väcker intresse för ett av landets viktigaste yrken.

Sedan starten 2020 har Svenska Truckers etablerat sig som ett av de mest omtyckta programmen på Viaplay och TV3. Serien belönades redan under sin första säsong med Kristallen för Bästa reality-serie, och har efter det nominerats till priset ett flertal gånger. Bakom programmet står branschorganisationen Sveriges Åkeriföretag, som initierade satsningen för att visa åkerinäringens betydelse i samhället och väcka intresse för chaufförsyrket. I Svenska Truckers står inte enskilda profiler i fokus utan yrkesskickligheten, bredden och stoltheten i yrket.

I säsong 13 möter vi återigen ett knippe färgstarka yrkesförare som bjuder in tittarna i sin vardag. Allt från dygnslånga transporter och krävande vintervägar till personliga berättelser och tekniska utmaningar. Ingen transport är den andra lik!

Det är med stolthet vi presenterar en ny säsong av Svenska Truckers. Programmet visar verkligheten i ett av Sveriges viktigaste yrken och den avgörande roll som åkerinäringen har i samhället. Vi ser också att intresset för yrket ökar och att fler får upp ögonen för möjligheterna i branschen.

Charlotta Sved profilbild.
Charlotta Sved

Kommunikationschef

Åkerinäringen sysselsätter omkring 115 000 personer, omsätter omkring 300 miljarder kronor och transporterar cirka 67 procent av allt gods i Sverige. Branschen befinner sig mitt i en stor omställning mot fossilfria transporter, och behovet av nya lastbilschaufförer är stort. Inom de kommande tio åren beräknas det behövas upp till 50 000 nya förare i Sverige och Europa.

Om Svenska Truckers

Svenska Truckers produceras av Alaska Film & TV på uppdrag av Sveriges Åkeriföretag och Viaplay. Programmet sänds på TV3 och streamas på Viaplay. Säsong 13 har premiär den 6 april 20:00.

Följ även Svenska Truckers året runt på TikTok, Instagram, Facebook och Youtube via @svenskatruckers.

Läs mer om Svenska Truckers
Här är alla deltagare i säsong 13

Shvan Aladin, Göteborg

Oliver Appelberg, Göteborg

Lars Blixten Bergholtz, Eslöv

Linnea Byström, Åsele

Julia Börjesson, Kramfors

Bengt Danielsson, Finspång

Nicklas Jansson, Linköping

Elvira Mörk, Luleå

Nea Persson, Sundsvall

Monika Rundin, Vallentuna

Sara Stångberg, Töreboda

Linda Sunnefors, Stockholm, Grödinge

Philip Swidi, Vagnhärad

Kalle Wahlgren, Kvidinge

Fabian Hellström, Stockholm, Stenhamra

Cindy Wannberg, Lerum, Floda

John Engström, Norsjö (Västerbotten)

Kontakt vid pressfrågor

Charlotta Sved profilbild.

Charlotta Sved

Kommunikationschef

010-510 54 16 charlotta.sved@akeri.se

Aktuella nyheter

apl-arbete-wiklunds.png.

KOMPETENSFÖRSÖRJNING 2026-09-07

När eleverna lär sig – lär sig Wiklunds också

På Wiklunds Åkeri är APL mer än en väg in i transportbranschen. När unga elever kliver in på arbetsplatsen får de möjlighet att lära sig yrket i praktiken, men deras frågor och perspektiv kan också få erfarna medarbetare att se den egna verksamheten med nya ögon.Kompetensförsörjning är en av transportbranschens stora framtidsfrågor. För Wiklunds Åkeri handlar den både om att hitta rätt människor och om att utveckla den kompetens som redan finns i företaget.Att ta emot APL-elever är därför en del av ett långsiktigt arbete. Det ger unga möjlighet att möta branschen på riktigt och företaget möjlighet att tidigt lära känna framtidens medarbetare.Men lärandet går åt båda håll.Det är något Jonas Strandberg, som bland annat arbetar med APL och är avdelningschef för Logistikcenter NORD, ser som en viktig del av att ta emot elever.– Alla elever är olika och kommer till oss med olika erfarenheter, kunskaper och förutsättningar. Det ställer krav på oss som företag, men framför allt på den som är handledare. Samtidigt är handledarrollen utvecklande även för våra egna medarbetare, säger han.När någon frågar varförEn elev som är ny i verksamheten ser inte alltid saker på samma sätt som den som arbetat där länge. Frågor om sådant som blivit självklart för de erfarna kan därför bli värdefulla.– Unga människor kommer in med andra erfarenheter och perspektiv och ställer ibland frågor om sådant som vi själva tar för givet. Det är värdefullt, säger Jonas.När en medarbetare behöver förklara ett arbetssätt för någon som är helt ny tvingas man också själv fundera över varför man gör som man gör. Det kan skapa eftertanke och ibland leda till nya idéer.APL blir på så sätt ett lärande i två riktningar. Eleven får erfarenhet från arbetslivet, medan företaget får möjlighet att se sin egen verksamhet genom nya ögon.

Läs mer
COLOURBOX24924100.jpg.

POLITIK 2026-09-22

Dieselpriset på rekordnivå i EU – svenska skattesänkningar upphör

Dieselpriset i EU har stigit till den högsta nivån sedan juni 2022. Samtidigt upphör de tillfälliga skattesänkningarna på diesel i Sverige under hösten. Någon förlängning har inte presenterats och är osannolik innan en ny regering tillträtt. Dieselpriset i EU högre än under 2022 Den 17 september låg det genomsnittliga dieselpriset i EU på 2,26 euro per liter, enligt IRU. Det är 38 procent högre än den 27 februari och över den tidigare högsta nivån från juni 2022. Högst är priset i Danmark och Nederländerna, med 2,62 euro per liter, följt av Tyskland med 2,50 euro. I Sverige låg dieselpriset vid samma tid på motsvarande cirka 1,98 euro. Bakom utvecklingen ligger bland annat begränsad raffinaderikapacitet och störningar i de internationella leveranserna av diesel. IRU bedömer att priserna kan ligga kvar på höga nivåer och uppmanar transportföretag att se över sin bränsleförsörjning och likviditet. Tillfälliga skattesänkningar upphör under hösten I Sverige har skatten på bensin och diesel sänkts tillfälligt i två steg under 2026. Under hösten löper dessa ut. Det innebär att energiskatten höjs med knappt 32 öre per liter den 1 oktober. Den 1 december löper även den mer omfattande sänkningen av koldioxidskatten, med 2,40 kronor per liter, ut.  Någon förlängning av den generella skattesänkningen har hittills inte presenterats. Sverige styrs för närvarande av en övergångsregering som främst hanterar löpande och brådskande ärenden. Ställningstaganden om en eventuell förlängning av tillfälliga skattesänkningar och om den mer långsiktiga inriktningen för drivmedelspolitiken är därför inte att förvänta innan en ny regering tillträtt. Se över indexregleringen i era avtal För åkeriföretag innebär utvecklingen en risk för snabbt ökade drivmedelskostnader. Därför är det läge att se över hur förändrade kostnader hanteras i avtalen med kunderna. Med indexreglering kan förändrade kostnader för exempelvis drivmedel, löner och andra kostnadsposter regleras. Det minskar risken för att hela kostnadsökningen hamnar hos åkeriföretaget och skapar mer förutsägbara villkor för både transportör och transportköpare. 

Läs mer
Mikael_Lood_Akeri_Lastbil_Sveriges_Akeriforetag.png.

KOMPETENSFÖRSÖRJNING 2026-08-28

När eleverna utmanar växer stoltheten för chaufförsyrket

Hur får man unga att vilja bli lastbilschaufförer och dessutom känna stolthet över yrket? För Mikael Loods Åkeri börjar svaret långt innan den första anställningsdagen. APL handlar inte bara om vad eleverna ska lära sig. Deras frågor kan också få företaget att se på sin egen verksamhet med nya ögon.Stolthet måste få ta platsÅkerinäringen fyller en central funktion i samhället, men den bilden är inte alltid självklar för den som står utanför branschen. För att fler unga ska upptäcka yrkets betydelse behöver de få komma nära det.På Mikael Loods Åkeri samarbetar man med skolor i närområdet och tar regelbundet emot elever på APL. Tanken är att ge dem en verklig bild av vad det innebär att arbeta i åkerinäringen, både möjligheterna och utmaningarna. Stolthet i yrket måste byggas med kommunikation och genom att visa hela bilden. Foto: Mikael Loods Åkeri AB. – Det är viktigt att komma in tidigt och låta eleverna träffa företagarna och se verksamheten. Vi behöver visa att det här är ett viktigt yrke. Det är inte svårt att få jobb som lastbilschaufför och det finns mycket att utvecklas inom, men vi måste också prata om vad yrket betyder och vilket sammanhang man faktiskt är en del av, säger Annette Lood, ekonomi och HR på Mikael Loods Åkeri AB.Distribution – mer än att köra mellan stoppFör den som möter åkerinäringen utifrån kan distributionskörning ibland ha en negativ klang. Många stopp under dagen, tunga moment och ett högt tempo kan göra arbetet krävande. Samtidigt är det just variationen och kontakten med människor som kan göra jobbet attraktivt.– Distribution kan vara tungt och stressigt, men du träffar också kunder och får mycket kommunikation under dagen. Det är en annan sida av chaufförsyrket som vi behöver bli bättre på att visa upp, förklarar Annette.Att elever får testa på verkligheten blir därför viktigt. En elev som provar distribution får inte bara lära sig köra eller hantera gods. Eleven får också möjlighet att upptäcka vad som passar den egna personligheten och vilka delar av yrket som känns stimulerande.Lärande som leder till utvecklingEn av de stora vinsterna med APL är att lärandet går åt båda håll. När en elev kommer in i verksamheten är det naturligt att frågor uppstår. Varför gör ni så här? Vad händer om ni gör på ett annat sätt? Hur fungerar det här momentet? För Loods Åkeri blir elevernas perspektiv därmed en del av företagets eget utvecklingsarbete.

Läs mer