Fordonsenergipolitiken behöver hänga ihop

2026-03-23

PRESSMEDDELANDEN

Fordonsenergipolitiken behöver hänga ihop

Tidöpartiernas besked om sänkt drivmedelsskatt är kortsiktigt välkommet och ger godstransportsystemet en viss lättnad i ett pressat läge. Att man dessutom avser att ansöka om ett EU-undantag för ytterligare sänkningar visar att situationen tas på allvar.

Sveriges Åkeriföretag välkomnar också att regeringen lyfter offentliga köpares roll i klimatomställningen. Samtidigt finansieras denna satsning helt genom omprioriteringar från stöd som bland annat den viktiga Klimatpremien – inte genom nya tillskott.

Helhetsbilden blir därmed svår att få ihop. Medan stora resurser läggs på att sänka kostnaden för fossila drivmedel tillförs inga nya medel för att förbättra investeringsförutsättningarna för nollutsläppsalternativ – trots att totalkostnaderna för el- och gasdrift fortsatt är höga.

En balanserad politik hade i detta läge varit att samtidigt stärka villkoren för fossilfria alternativ. Varför inte genom att sänka elskatten för laddel till EU:s miniminivå parallellt med den tillfälliga sänkningen av dieselskatten?

Risken är att politiken nu slår snett. Företag som redan har investerat i fossilfria lösningar i linje med samhällets krav, möter fortsatt höga totalkostnader för el- och gasdrift, samtidigt som fossila alternativ tillfälligt görs mer konkurrenskraftiga.

För att klara både omställningen och framtida energichocker krävs en politik som, utöver temporära prisdämpningar, robust och långsiktigt understödjer investeringar i el- och biogasdrift.

Höstens budget blir nu avgörande för om transportnäringen kan ges en mer sammanhållen och långsiktigt stabil inriktning.

Kontakt vid pressfrågor

Charlotta Sved profilbild.

Charlotta Sved

Kommunikationschef

010-510 54 16 charlotta.sved@akeri.se

Aktuella nyheter

landsväg genom gröna vyer.

HÅLLBARHET 2026-06-29

Höjt stöd till lätta ellastbilar – taket på 40 000 kronor tas bort

Företag som investerar i lätta eldrivna lastbilar kan nu få ett högre statligt stöd. Regeringen har beslutat att ta bort det tidigare taket på 40 000 kronor inom klimatpremien.Regeringens beslut innebär att klimatpremien för lätta ellastbilar inte längre begränsas till ett fast belopp per fordon. I stället kan stöd lämnas med upp till 30 procent av den stödberättigande kostnaden, i enlighet med EU statsstödsregler. För företag som investerar i större eller dyrare lätta ellastbilar kan förändringen innebära ett högre stödbelopp än tidigare.Den stödberättigande kostnaden utgörs av merkostnaden för att välja en eldriven lätt lastbil jämfört med ett motsvarande fossildrivet fordon. Syftet med förändringen är att förbättra förutsättningarna för elektrifieringen av transportsektorn och stärka konkurrenskraften för eldrivna lätta lastbilar.Klimatpremien för lätta ellastbilar är öppen för företag, kommuner och regioner och kan sökas via Energimyndigheten till och med den 31 oktober 2027.Läs pressmeddelandet hos RegeringskanslietLäs mer om klimatpremien för lätta lastbilar hos Energimyndigheten. 

Läs mer
man som antecknar.

LAGAR & REGLER 2026-06-15

Trafikverket: Skicka in kompletta dispensansökningar inför sommaren

Semesterperioden närmar sig och Trafikverket har gått ut med information om att bemanningen hos Transportdispenser kommer att vara lägre under sommaren och uppmanar alla att vara extra noggranna när de skickar in nya ansökningar.För att skapa så goda förutsättningar som möjligt för en fortsatt effektiv handläggning genomför Trafikverket extra insatser för att minska ärendemängden inför sommaren.Trafikverket uppmanar nu åkeriföretag och andra sökande att vara extra noggranna när dispensansökningar skickas in. Korrekt ifyllda och kompletta ansökningar minskar risken för kompletteringskrav och bidrar till kortare handläggningstider.För att underlätta har Trafikverket tagit fram checklistor för:Breda transporterMobilkranar och betongpumparFordonskombinationerChecklistorna är uppbyggda utifrån flikarna i Trix och fungerar som ett stöd för att säkerställa att alla nödvändiga uppgifter finns med i ansökan. Om samtliga punkter kan bockas av ökar möjligheten att ansökan kan handläggas utan att behöva returneras för komplettering. Checklista för FAV Breda transporter Checklista för FAV Mobilkranar och Betongpumpar Checklista för FAV Fordonskombinationer

Läs mer
El-laddning_Lastbil_retusch_20231201.jpg.

HÅLLBARHET 2026-06-26

Nytt stöd för laddning på den egna anläggningen

Företag som planerar att investera i laddinfrastruktur för tunga elfordon får nu en ny möjlighet att söka statligt stöd. Den 18 augusti öppnar Energimyndigheten en ny utlysning för verksamhetsnära laddinfrastruktur för lastbilar och bussar. Ansökan är öppen till den 6 oktober 2026.Stödet riktar sig till företag som vill etablera laddstationer för den egna verksamheten, exempelvis för nattladdning eller snabbladdning vid den egna depån. Även semipublika laddstationer, där laddning kan erbjudas till fordon som har ett verksamhetsrelaterat ärende på platsen, omfattas av stödet.Så mycket stöd går att sökaEnergimyndigheten kan lämna stöd på upp till 45 procent av de stödberättigande kostnaderna. Ytterligare 5 procent kan beviljas om projektet uppfyller särskilda kriterier för resiliens och hållbarhet. Det högsta stödbeloppet är 20 miljoner kronor per projekt.Nytt stöd inom LASTUtlysningen är möjlig genom den nya förordning som regeringen beslutade om i juni. I samband med förändringen byter stödet Regionala elektrifieringspiloter namn till Laddinfrastrukturstödet (LAST).Laddstationerna ska vara färdigställda senast den 30 september 2029 och därefter vara i drift i minst tre år.Mer information finns i utlysningstexten hos Energimyndigheten.Viktiga datum18 augusti 2026: Ansökan öppnar.6 oktober 2026: Sista ansökningsdag.För mer information och ansökan, se Energimyndighetens utlysning om verksamhetsnära laddinfrastruktur.

Läs mer