EU:s paket för militär rörlighet kan stärka transporterna även i fredstid

2025-11-18

PRESSMEDDELANDEN

I dag publicerade Europeiska kommissionen ett omfattande paket om militär rörlighet, som syftar till att säkerställa snabbare och mer flexibla transporter i krigs- och krissituationer. Sveriges Åkeriföretag ser initiativet som en viktig möjlighet att också undanröja hinder som påverkar transporter i fredstid.

Syftet med paketet är att skapa gemensamma regler och rutiner som gör det enklare att flytta militär utrustning inom EU. Samtidigt ska krisåtgärder stärka beredskapen och säkerställa att transporter kan upprätthållas när det behövs.

– Sveriges Åkeriföretag välkomnar initiativet. Dagens lapptäcke av nationella regler och byråkratiska hinder skapar onödiga flaskhalsar och ineffektivitet för gränsöverskridande transporter. Erfarenheterna från pandemin visade att nära samarbete mellan myndigheter och bransch är nödvändigt för en effektiv logistik, säger Oscar Hyléen, vd för Sveriges Åkeriföretag och ordförande för Nordic Logistics Association, NLA, den nordiska åkerinäringens gemensamma organisation i Bryssel.

Paketet om militär rörlighet behöver ta praktiska frågor i beaktande:

– Samordning mellan myndigheter, företag och organisationer är avgörande. Vi behöver också säkerställa undantag från kör- och vilotidsregler, arbetstidsregler och regelverket för dispenstransporter vid krissituationer. Och vi måste säkerställa tillgång till infrastruktur, förare, tankning, fordonsreparationer – samt grundläggande faciliteter som vatten, mat och sanitet, säger Oscar Hyléen.

Oscar Hyléen lyfter också fram att fler människor måste kunna ta körkort genom Försvarsmakten samt annan relevant utbildning som även kan användas i den civila åkerinäringen. Detta skulle kunna öka antalet tillgängliga förare i transportsystemet som helhet.

Han betonar vidare att initiativet bör användas för att harmonisera regler i fredstid:

– Europa kommer att se en ökning av militära transporter framöver, och det civila samhället – särskilt åkerinäringen – kommer att spela en central roll. Detta är ett tydligt tillfälle att undanröja hinder och implementera högre vikter och dimensioner för godstransporter på väg. Även i Norden upplever vi fortfarande bristande harmonisering, och detta paket kan bidra till att ändra på det.

Sveriges Åkeriföretag ser paketet som en strategisk möjlighet att stärka både beredskapen, transportsektorns effektivitet och rekryteringen av erfarna förare från det militära systemet.

– Ett mer flexibelt och harmoniserat regelverk kommer inte bara att gynna militära operationer utan också skapa bättre förutsättningar för kommersiella transporter i hela Europa, avslutar Oscar Hyléen.

Kontakt

Charlotta Sved profilbild.

Charlotta Sved

Kommunikationschef

010-510 54 16 charlotta.sved@akeri.se

Aktuella nyheter

iStock-1448196572.jpg.

LAGAR & REGLER 2026-06-10

Vårt påverkansarbete ger resultat

Regeringen har beslutat att ändra trafikförordningen så att bärgning med särskild bärgningsanordning, så kallad bärgningsboggi, får ske i hastigheter upp till 40 km/h. Den nya regleringen träder i kraft den 1 december 2026 och innebär bättre förutsättningar för snabbare och säkrare bärgningar, inte minst på motorvägar.Beslutet är välkommet och följer ett långvarigt påverkansarbete som skett både genom hemställan, remissvar och dialog med beslutsfattare.

Läs mer
Dispens.png.

FÖRETAGANDE 2026-05-26

Positiv utveckling när Trafikverket moderniserar dispenshanteringen

Digitalisering och smartare processer blir allt viktigare även inom hanteringen av transportdispenser. Nu har Trafikverket inlett ett projekt för att undersöka hur AI och automatisering kan användas i Trix – systemet för hantering av dispenser för specialtransporter. Satsningen ses som ett viktigt steg mot en mer effektiv, enhetlig och förutsägbar dispenshantering för transportbranschen.Målet med projektet är bland annat att skapa tydligare och mer enhetliga bedömningar, göra handläggningstiderna mer förutsägbara och samtidigt minska administrationen för både myndigheter och transportföretag.Smidigare processer med hjälp av AIFör företag som arbetar med specialtransporter är dispenser ofta en avgörande del av transportplaneringen. Därför välkomnas utvecklingen av många aktörer inom näringen där framförhållning, effektiv logistik och tydliga besked är centrala delar av verksamheten.Under det senaste året har flera förbättringar redan genomförts i systemet. Bland annat har möjligheten till gruppbeslut införts och lastbeskrivningen förenklats. Samtidigt pågår arbete med att utveckla tidsvillkor och se över toleranser för vikter.Den nya AI-satsningen bedöms kunna bidra till smidigare trafikplanering och bättre service gentemot kunder och transportköpare. Förhoppningen är också att automatiseringen ska skapa en mer effektiv och rättssäker process för alla parter som använder systemet.Projektet drivs av Trafikverket i samarbete med Sveriges Åkeriföretag och Svenska Mobilkranföreningen. Flera medlemsföretag deltar dessutom som testföretag i utvecklingsarbetet.Flera utvecklingsinsatser pågårParallellt pågår även en översyn av FAV-utbildningarna med målet att göra utbildningarna mer tillgängliga för näringen.Arbetet befinner sig fortfarande i ett tidigt skede, men förväntningarna på projektets möjligheter är stora. För transportnäringen kan utvecklingen på sikt innebära både effektivare processer och bättre förutsättningar för framtidens specialtransporter.

Läs mer
SWE_TRUCKERS_PGM 901 - MASTER ID_20764550.00_17_10_12.Still018.png.

LAGAR & REGLER 2026-06-12

Nya undantag för rundvirkestransporter efter stormskador

Transportstyrelsen har beslutat om tillfälliga undantag från vissa regler om kör- och vilotider för virkestransporter i Hallands, Jönköpings, Kalmar, Kronobergs, Västra Götalands och Östergötlands län. Undantagen gäller transporter av rundvirke från skogar som skadats i stormen den 5 april 2026 och kan tillämpas mellan den 15 juni och 14 juli.Följande undantag är tillåtnaDen maximala dagliga körtiden får utökas från 9 till 10 timmar.Den sammanlagda körtiden under två på varandra följande veckor får uppgå till högst 112 timmar. Undantaget får dock inte innebära att den maximala veckoarbetstiden enligt vägarbetstidsreglerna överskrids.Reducerad veckovila behöver inte kompenseras.Viktigt att känna tillFöreskrifterna reglerar vissa undantag från EU förordning om kör- och vilotider. Övriga regler gäller som vanligt.Undantagen innebär en möjlighet att tillfälligt frångå vissa bestämmelser, men det finns inget krav på att utnyttja dem.Det är också viktigt att beakta reglerna i vägarbetstidslagen (Lag 2005:395 om arbetstid vid visst vägtransportarbete) med tillhörande förordningar och föreskrifter, eftersom dessa kan begränsa hur undantagen kan användas i praktiken.Föreskrifterna har ingen inverkan på exempelvis kollektivavtal. Vid frågor om vad som gäller enligt kollektivavtal bör berörd arbetstagarorganisation kontaktas.Ta del av föreskriftenTransportstyrelsens föreskrifter TSFS 2026:62 finns att läsa i sin helhet på Transportstyrelsens webbplats. 

Läs mer