Transportstyrelsen återför ärendet om miljözon klass 3 till länsstyrelsen

2025-10-28

LAGAR & REGLER

Transportstyrelsen har underkänt Länsstyrelsen i Stockholms beslut att upphäva miljözon klass 3 i delar av Stockholms innerstad, och skickar nu tillbaka ärendet för fortsatt handläggning. Beslutet kom den 23 oktober och innebär att stadens tidigare utredning bedöms som tillräcklig.

Miljözonen, som enligt plan skulle införas den 31 december 2024, är fortsatt pausad tills vidare. Syftet med miljözonen är att förbättra luftkvaliteten i området, men förslaget har väckt starka reaktioner från transport- och näringslivsaktörer som varnat för negativa konsekvenser för framkomlighet, leveranser och tillgänglighet.

Två parallella rättsprocesser pågår kring miljözonen. Den första gäller kommunfullmäktiges beslut från maj 2024, som nu har fastställts av kammarrätten. Den andra gäller stadens lokala trafikföreskrift, som först upphävdes av länsstyrelsen men nu ska prövas på nytt efter Transportstyrelsens beslut.

Sveriges Åkeriföretag har kontinuerliga diskussioner med Stockholm Stad och är i hög grad involverad i utvecklingen kring miljözonen.

Aktuella nyheter

juridik-kontrakt.jpg.

DRIVMEDEL 2026-03-09

Modell för veckovis indexjustering finns nu tillgänglig

Den ökade oron i Mellanöstern riskerar att leda till snabba och kraftiga svängningar i drivmedelspriserna. För att underlätta dialogen mellan åkeriföretag och transportköpare har vi därför åter publicerat vår modell för veckovis justering av drivmedelskostnader på transportindex.se.Erfarenheterna från 2021 visar hur snabbt kostnadsbilden kan förändras och vilka konsekvenser det kan få för hela åkerinäringen. Vi uppmanar därför medlemsföretagen att redan nu ta en dialog med sina kunder om hur eventuella kostnadsökningar ska hanteras.Syftet med indexreglering är att behålla den ekonomiska balans som fanns när avtalet ingicks. Genom att använda index eller tydliga bränsleklausuler i avtalen kan både åkeriföretag och transportköpare hantera kostnadsförändringar på ett transparent och förutsägbart sätt.Den modell för veckovis reglering som nu finns tillgänglig är inte en förändring av DMT utan ett kompletterande och tillfälligt verktyg för situationer där drivmedelspriserna förändras snabbt. Modellen är avsedd som en tillfällig hantering vid kraftiga och snabba ökningar av drivmedelskostnader under en begränsad period.Kontakta oss om du har frågor 010-510 54 00 transportekonomi@akeri.se

Läs mer
hognivamote_transportsystemet.png.

INFRASTRUKTUR 2026-03-06

Högnivåmöte om transportsystemets utveckling

Sveriges Åkeriföretag och Trafikverket har haft ett högnivåmöte om utvecklingen av det svenska transportsystemet. Mötet samlade de högsta företrädarna från både myndighet och näring för att diskutera frågor som är avgörande för åkeriföretag i hela landet. Vid mötet deltog bland andra Trafikverkets generaldirektör Roberto Maiorana, myndighetens chef för vägsystem Annika Canaki samt från oss Peter Svensson, ansvarig för teknik och infrastruktur, Mikael Nilsson, ordförande och Oscar Hyléen, vd. Samtalet präglades av ett framåtblickande perspektiv och en gemensam ambition att stärka samverkan kring viktiga frågor för vägtransporterna. Bland annat diskuterades vinterväghållning, transportsystemets beredskap och hantering av stormfälld skog. Även behovet av stärkt bärighet och mer sammanhängande transportstråk i hela vägnätet, inklusive det icke-statliga vägnätet, lyftes vilket även är en förutsättning för att medlemsföretagen ska kunna genomföra effektiva transporter i hela landet. Under mötet berördes också Trafikverkets utvecklade roll som en mer aktiv beställare av vägunderhåll, vilket kan bidra till bättre styrning, högre kvalitet och mer långsiktighet i arbetet. Åtgärder för att förbättra framkomligheten vintertid diskuterades också, en fråga som är central för åkeriföretagens vardag och leveranssäkerhet. Utvecklingen av rast- och parkeringsplatser för yrkestrafiken var ytterligare en fråga på agendan. Här lyftes behovet av ökad kapacitet, bättre funktionalitet och fler aktörer som kan bidra till utbyggnaden, något som länge varit en viktig fråga för branschens företag och förare. Dialogen med Trafikverket fortsätter under året genom regionala möten och gemensamma aktiviteter, med målet att stärka transportsystemets robusthet, beredskap och effektivitet.

Läs mer
vagvalet-2026-utbildningar-jobb.png.

POLITIK 2026-03-16

Vägvalet 2026 – utbildningar som leder till jobb

Åkerinäringen har ett stort och växande behov av kompetens. Efterfrågan på transporter ökar i takt med handel, byggande och industri och under det kommande decenniet behövs omkring 50 000 nya förare för att möta samhällets behov. Samtidigt står många människor i Sverige utanför arbetsmarknaden.Det visar på en tydlig utmaning men också en möjlighet. Med rätt politiska beslut kan fler människor hitta vägar in i arbete samtidigt som åkerinäringen får den kompetens som krävs för att hålla Sverige rullande.Tre prioriterade områden:1. Fler utbildningsplatser där behoven är som störstDet behövs fler utbildningsplatser inom både gymnasieskolan och vuxenutbildningen. Fler ska kunna utbilda sig till yrkesförare oavsett var i landet de bor och de elever som söker transportinriktningen på fordonsprogrammet bör garanteras en plats.2. Stärk kvaliteten och långsiktigheten i utbildningarnaYrkesutbildningar måste hålla hög kvalitet och kunna planeras långsiktigt. Det kräver bättre planeringsförutsättningar för yrkeskomvux, rimliga ersättningsnivåer för transportutbildningar och fler utbildningar inom yrkeshögskolan för exempelvis transportledare, arbetsledare och speditörer.3. Öppna fler vägar in i näringenDet ska vara enklare att ställa om till ett arbete i transportsektorn. Trösklarna till yrket behöver sänkas, bland annat genom mer flexibla regler för yrkeskompetensbevis (YKB) och fler utbildningsformer till exempel genom att fler folkhögskolor erbjuder yrkesförarutbildningar.Med fler utbildningsvägar, högre kvalitet och lägre trösklar kan fler människor ta steget in i en näring där jobben finns och där arbetet varje dag bidrar till att hålla Sverige i gång.

Läs mer