Svenska Truckers tillbaka – premiär för tolfte säsongen

Den 25 augusti 20:00 på TV3 och Viaplay.

2025-08-14

KOMPETENSFÖRSÖRJNING

Den 25 augusti är det dags för premiär av den tolfte säsongen av succéserien Svenska Truckers på TV3 och Viaplay. Realityserien, som är ett initiativ av oss på Sveriges Åkeriföretag, följer både nya och välkända lastbilschaufförer i deras vardag – från distribution i norr till spektakulära tunga transporter i söder.

Syftet med satsningen är att lyfta fram åkerinäringens betydelse och visa bredden i yrket. I årets säsong möter tittarna bland andra Shvan Aladin från Göteborg, som lämnat skådespelaryrket för att hjälpa till i familjens åkeri, samt musikälskande chaufförerna Elvira Mörk i Luleå och Kalle Wahlgren i Skåne. Bland återvändande profiler finns Micke Martell och Lars ”Blixten” Bergholz.

Serien väcker inte bara intresse för vad vi gör i branschen, utan bidrar också till att fler söker sig till åkerinäringen, säger Charlotta Sved, kommunikationschef på Sveriges Åkeriföretag.

Sedan premiären 2020, då Svenska Truckers vann Kristallen för bästa realityserie, har programmet lockat hundratusentals tittare varje vecka och nominerats till flera tv-priser.

Åkeribranschen är en central del av svensk ekonomi, med en omsättning på cirka 170 miljarder kronor och över 225 000 anställda. Behovet av nya förare är stort – 85 procent av eleverna på transportprogrammet får jobb direkt efter examen, och intresset från kvinnor har ökat till rekordhöga 33 procent av antalet antagna.

Premiär: 25 augusti, kl. 20.00 på TV3 och Viaplay. Serien finns även på Pluto-TV.

Trailer för säsong 12

Kontakt

Charlotta Sved profilbild.

Charlotta Sved

Kommunikationschef

010-510 54 16 charlotta.sved@akeri.se

Aktuella nyheter

gts_frakt_kompetensforsorjning_lastbil_skymning_sommar.png.

KOMPETENSFÖRSÖRJNING 2026-08-05

GTS Frakt skapar en lärande arbetsplats med APL

Att ta emot APL-elever handlar om mer än att erbjuda en praktikplats. För GTS Frakt är det ett sätt att bidra till åkerinäringens utveckling och samtidigt skapa en arbetsplats där erfarenhet och kunskap förs vidare mellan generationer.Som personalchef arbetar Mattias Carlsson bland annat med rekrytering och personalfrågor. En viktig del i hans roll är att hitta nya vägar för att möta företagets framtida kompetensförsörjning, där APL har blivit en viktig del av arbetet.– Vi tar emot både gymnasieelever och vuxenelever. Det ger oss möjlighet att möta personer som är på väg in i branschen och visa hur vår verksamhet fungerar i praktiken, säger Mattias.Eleverna blir en del av vardagenGTS Frakt har tagit emot APL-elever i omkring fyra år och arbetet har successivt utvecklats. Genom dialog med utbildningar och deltagande i programråd har företaget fått en tydligare struktur kring hur samarbetet kan fungera på bästa sätt.För Mattias är det viktigt att APL blir en integrerad del av verksamheten och inte något som sker vid sidan av.– Eleverna ska få känna att de är en del av arbetsplatsen. De ska få vara med i det dagliga arbetet, ställa frågor och förstå hur vår verksamhet fungerar, förklarar Mattias. Foto: GTS Frakt. Under sin APL-period får eleverna prova på flera olika delar av transport- och logistikverksamheten. Vilka moment de får genomföra beror bland annat på utbildning, erfarenhet och vilka behörigheter de har. Det kan handla om att lära sig rutiner i verksamheten, arbeta med fraktsedlar, lasta och lossa gods och för de elever som har rätt förutsättningar kan även körning vara en del av perioden.APL skapar engagemang i hela organisationenEn viktig del av GTS Frakts APL-arbete är att det inte bara gynnar eleverna. Även företagets egna medarbetare får en möjlighet att utvecklas genom att dela med sig av sin kunskap och erfarenhet.

Läs mer
fran_skolbank_till_forarplats.png.

KOMPETENSFÖRSÖRJNING 2026-08-21

Från skolbänk till förarplats

På Hagéns Åkeri AB har APL-elever varit en del av vardagen i omkring 15 år. För företaget har det blivit ett sätt att låta unga lära känna yrket på riktigt och samtidigt hitta personer som kan bli en del av verksamheten på längre sikt. Historien om APL-verksamheten började egentligen redan innan det fanns någon uttalad strategi för att ta emot elever.En av företagets chaufförer hade en brorson som ville följa med ut på en körning när han gick i nian. När det senare blev dags att välja gymnasieutbildning föll valet på Fordonsprogrammet. Då hörde han av sig till åkeriet igen, den här gången för att göra sin APL.– Han är fortfarande anställd hos oss, berättar Marie, vd på Hagéns Åkeri AB.Olika fordon och uppdragEn viktig del av APL-perioden är att eleverna får möjlighet att prova olika typer av körningar. Vad de får göra beror på vilket år de går och hur långt de har kommit i sin utbildning.Under första och andra året får eleverna bland annat följa med i styckegodsbilar och lastväxlarfordon. Under det tredje året breddas erfarenheterna ytterligare. Då kan eleverna även få följa med i ADR-tankfordon och, beroende på utbildningsnivå, övningsköra skåpbil och lastväxlarbil både utan och med släp.Det är just variationen som många elever uppskattar.– Det är nog variationen som eleverna uppskattar mest. De får följa med på olika typer av uppdrag och se att ingen dag behöver vara den andra lik. Det blir också ett bra sätt för dem att få en bild av hur vardagen som chaufför faktiskt ser ut och att prova på olika sorters körningar och fordon. Jag tror att det är viktigt att de får uppleva bredden i yrket under sin APL, säger Marie.För eleven innebär det att APL-perioden kan ge en bredare bild av yrket än vad en enskild typ av körning skulle göra. Olika fordon, uppdrag och situationer ger möjlighet att steg för steg bygga erfarenhet.Eleverna lär känna företaget och företaget lär känna elevernaFör Hagéns Åkeri AB finns det ytterligare en fördel med att ta emot elever: relationen hinner byggas upp under utbildningstiden.När en elev senare blir aktuell för anställning är mycket redan bekant. Eleven känner verksamheten, arbetskamraterna och företagets rutiner. Företaget har samtidigt fått möjlighet att följa elevens utveckling och se hur personen fungerar i arbetet. Det gör också att steget från elev till anställd kan bli betydligt mindre och för Hagéns Åkeri AB har det hänt flera gånger. Företaget har anställt flera tidigare APL-elever och många av dem arbetar fortfarande kvar.

Läs mer
effektivare_vagbyggen_sveriges_akeriforetag.png.

INFRASTRUKTUR 2026-07-10

Nya modeller kan stärka Sveriges väginfrastruktur

Regeringen går vidare med två initiativ för att pröva nya former för genomförandet av statliga infrastrukturinvesteringar. Vi ser positivt på möjligheten att utveckla nya arbetssätt som kan korta ledtider, stärka kostnadskontrollen och snabbare skapa nytta för näringslivets och samhällets godstransporter.Trafikverket får i uppdrag att förbereda genomförandet av infrastrukturprojekt genom offentlig-privat samverkan, OPS. Uppdraget ska redovisas senast den 4 maj 2027. Samtidigt tillsätts en utredning om de lagändringar som krävs för att ett statligt ägt bolag ska kunna ansvara för byggande och drift av statliga vägar. Det uppdraget ska redovisas senast den 1 juni 2027.Syftet med de båda initiativen är att pröva om alternativa genomförandeformer kan bidra till snabbare och mer kostnadseffektiva investeringar och skapa jämförelse med dagens arbetssätt. Erfarenheter och nya metoder ska även kunna användas för att effektivisera genomförandet av andra projekt i den nationella planen.Mer nytta för investerade resurserVi ser positivt på att olika modeller nu prövas och utvärderas. Sverige har stora behov av både underhåll och investeringar i väginfrastrukturen. För åkerinäringen är det avgörande att tillgängliga resurser används effektivt och att beslutade åtgärder genomförs inom rimlig tid.I våra remissvar om inriktningsunderlaget och den nationella planen har vi återkommande lyft behovet av en väl underhållen, robust och sammanhängande väginfrastruktur som stärker näringslivets transporter och svensk konkurrenskraft.

Läs mer