Stärk Mobilitetspaketet, försvaga det inte

2025-07-01

LAGAR & REGLER

I ett gemensamt uttalande varnar BGL, FNTR, NLA, FEBETRA och TLN för att förslagen i en ny EU-studie riskerar att underminera Mobilitetspaketet och försämra förarnas arbetsvillkor.

ESPORG har presenterat sin rapport om säkra och trygga parkeringsplatser (SSPA) för Europaparlamentets TRAN-utskott och Europeiska kommissionens sektoriella sociala dialogkommitté för vägtransport.

Organisationerna uppskattar kommissionens insatser för att förbättra den allvarliga situationen gällande parkeringsmöjligheter i Europa, men avråder starkt från förslaget i studien att tillåta förare att ta sin ordinarie veckovila i hytten när de vilar på en SSPA med platina- eller guldstandard.

Detta är mycket oroande och sänder fel signal. Efter EU-domstolens ogiltigförklaring av kravet på att fordon ska återvända till hemlandet var åttonde vecka, överväger nu en studie beställd av kommissionen att mildra förbudet mot att sova i lastbilshytten under den ordinarie veckovilan.

Med tanke på den hårda konkurrensen och den pågående bristen på förare måste kommissionen sända rätt signal genom att förbättra förarnas arbetsvillkor och föreslå effektivare tillsyn av Mobilitetspaketet. Vi vill göra yrket attraktivt – inte främja ett nomadliv längs Europas vägar.

Europeiska kommissionen kommer snart att presentera en slutlig rapport till rådet och Europaparlamentet om parkeringsplatser med hänsyn till denna studie. Då bör dagens argument beaktas.

Vill du veta mer om NLA?

Nordic Logistics Association (NLA) är Sveriges Åkeriföretags röst i EU – och en viktig del av vårt arbete med att påverka internationella regelverk.

Läs mer om NLA

Aktuella nyheter

header_färdskrivare.jpg.

LAGAR & REGLER 2026-03-13

Skärpt lagstiftning ska motverka manipulation av färdskrivare

Regeringen går vidare med ett förslag om ny lagstiftning för att motverka manipulation och missbruk av färdskrivare i transportbranschen. Förslaget har nu skickats till Lagrådet och syftar till att stärka trafiksäkerheten och skapa mer rättvisa konkurrensvillkor.I lagrådsremissen föreslås en ny lag om åtgärder mot manipulation och missbruk av färdskrivare. Den innebär bland annat att polismän och bilinspektörer får utökade befogenheter att ingripa vid misstanke om att en färdskrivare har hanterats på ett sätt som kan dölja överträdelser av reglerna om kör- och vilotider.Förslaget innebär också att straffen skärps. Den som manipulerar en färdskrivare eller hanterar utrustning som möjliggör manipulation kan dömas till böter eller fängelse i upp till ett år. Samtidigt föreslås ändringar i fordonslagen som ska ge kontrolltjänstemän bättre möjligheter att genomföra flygande inspektioner och kontrollera specifik utrustning i fordon. De nya reglerna föreslås träda i kraft den 1 juli 2026. Läs pressmeddelandet från Regeringskansliet Positivt steg enligt tidigare remissvarI ett tidigare remissvar har Sveriges Åkeriföretag i huvudsak ställt sig positiv till förslaget. Skärpta befogenheter och tydligare straffbestämmelser bedöms vara viktiga åtgärder för att motverka manipulation av färdskrivare och stärka regelefterlevnaden inom näringen.Manipulation av färdskrivare påverkar både trafiksäkerheten, arbetsmiljön för förare och konkurrensneutraliteten mellan företag. Möjligheten för kontrolltjänstemän att exempelvis genomföra visitation, genomsöka fordon och ta utrustning i beslag bedöms också kunna stärka förutsättningarna för en effektiv kontrollverksamhet.Även införandet av fängelse i straffskalan för manipulation och straffansvar för hantering av manipulationsutrustning ses som viktiga steg för att motverka organiserat fusk.Behov av tydlighet och resurserSamtidigt lyfts flera områden där lagförslaget kan behöva utvecklas ytterligare. Bland annat efterfrågar vi en tydligare koppling till klampningsbestämmelserna, eftersom otydlighet i regelverket riskerar att skapa osäkerhet i det praktiska kontrollarbetet.Vi framhåller även att utökade befogenheter kräver tillräckliga resurser och rätt utbildning för kontrolltjänstemän. Utan detta finns en risk att reformens genomslag blir begränsat.Vidare lyfts behovet av modernare digitala verktyg och bättre möjligheter till dataanalys för att kunna upptäcka och utreda organiserad manipulation. Samtidigt betonas vikten av rättssäkra bedömningar i tillsynen, så att sanktioner inte blir oproportionerliga i situationer där överträdelser beror på misstag eller bristande kunskap.Viktigt för seriösa åkeriföretagSammantaget bedöms lagförslaget vara ett viktigt steg för att stärka trafiksäkerheten och skapa mer rättvisa konkurrensvillkor i transportsektorn. För att reformen ska få full effekt krävs dock tydliga regler, tillräckliga resurser och en effektiv och rättssäker tillsyn.

Läs mer
hognivamote_transportsystemet.png.

INFRASTRUKTUR 2026-03-06

Högnivåmöte om transportsystemets utveckling

Sveriges Åkeriföretag och Trafikverket har haft ett högnivåmöte om utvecklingen av det svenska transportsystemet. Mötet samlade de högsta företrädarna från både myndighet och näring för att diskutera frågor som är avgörande för åkeriföretag i hela landet. Vid mötet deltog bland andra Trafikverkets generaldirektör Roberto Maiorana, myndighetens chef för vägsystem Annika Canaki samt från oss Peter Svensson, ansvarig för teknik och infrastruktur, Mikael Nilsson, ordförande och Oscar Hyléen, vd. Samtalet präglades av ett framåtblickande perspektiv och en gemensam ambition att stärka samverkan kring viktiga frågor för vägtransporterna. Bland annat diskuterades vinterväghållning, transportsystemets beredskap och hantering av stormfälld skog. Även behovet av stärkt bärighet och mer sammanhängande transportstråk i hela vägnätet, inklusive det icke-statliga vägnätet, lyftes vilket även är en förutsättning för att medlemsföretagen ska kunna genomföra effektiva transporter i hela landet. Under mötet berördes också Trafikverkets utvecklade roll som en mer aktiv beställare av vägunderhåll, vilket kan bidra till bättre styrning, högre kvalitet och mer långsiktighet i arbetet. Åtgärder för att förbättra framkomligheten vintertid diskuterades också, en fråga som är central för åkeriföretagens vardag och leveranssäkerhet. Utvecklingen av rast- och parkeringsplatser för yrkestrafiken var ytterligare en fråga på agendan. Här lyftes behovet av ökad kapacitet, bättre funktionalitet och fler aktörer som kan bidra till utbyggnaden, något som länge varit en viktig fråga för branschens företag och förare. Dialogen med Trafikverket fortsätter under året genom regionala möten och gemensamma aktiviteter, med målet att stärka transportsystemets robusthet, beredskap och effektivitet.

Läs mer
lastbil på väg.

POLITIK 2026-03-02

Vägvalet 2026 – hållbara tunga transporter

Åkerinäringen vill och kan bidra till klimatomställningen. Men omställningen till fossilfria tunga transporter måste vara praktiskt genomförbar och ekonomiskt hållbar. Tunga vägtransporter står för omkring åtta procent av Sveriges växthusgasutsläpp. Här finns stor potential att minska utsläppen samtidigt som vi stärker konkurrenskraft, försörjningsberedskap och tillväxt. Rätt vägval är avgörande.Åkeriföretagen investerar redan i ny teknik, elektrifiering och fossilfria drivmedel men kostnaderna är fortsatt höga och villkoren för osäkra. Därför krävs långsiktiga och teknikneutrala styrmedel som gör det möjligt att fatta hållbara investeringsbeslut.Tre prioriterade områden:1. Gynna fossilfria drivmedelFörläng skattebefrielsen för biodrivmedel, skapa långsiktiga reduktionspliktsnivåer och stärk investeringsstöden för el- och gasfordon samt tillhörande infrastruktur.2. Gör elektrifieringen möjligSäkerställ elnätskapacitet i rätt tid och på rätt plats, förenkla tillståndsprocesser och inför riktade åtgärder som sänker driftskostnaderna för eldrivna tunga fordon.3. Stärk efterfrågan på hållbara transporterDet måste löna sig att köra och köpa fossilfritt. Inför skatteincitament för transportköpare och skärp klimatkraven i offentliga upphandlingar.Åkerinäringen är en del av lösningen. Nu behöver politiken skapa stabila och långsiktiga förutsättningar som gör omställningen möjlig i praktiken.

Läs mer