Ny karttjänst visar vägen till laddning av el-lastbilar

2025-11-13

DIGITALISERING & IT

Elektrifieringen av tunga lastbilar är på gång, men var kan de laddas? Nu lanseras Lastbilsladdkartan, en öppen karttjänst som hjälper åkerier och transportföretag att hitta rätt laddstationer.

Bakom initiativet står projektet TREE (effektiva, elektrifierade skogstransporter), som drivs av Skogforsk tillsammans med andra forskningsaktörer samt skogs- och transportbranscherna. Karttjänsten bygger på öppna data och kompletteras med fältobservationer för att ge en aktuell bild av var och hur lastbilar kan laddas.

– För att elektrifieringen av skogstransporter ska bli verklighet behövs inte bara fordonen, utan också kunskap om var de faktiskt kan laddas. Lastbilsladdkartan gör det enklare att planera och genomföra eldrivna transporter, säger Janis Danebergs, Lindholmen Science Park, och forskare i TREE-projektet. Till skillnad från personbilar har tunga lastbilar särskilda krav, som till exempel högre laddeffekt, tillräcklig vändradie och god framkomlighet. Därför kan de inte alltid använda samma laddstationer som personbilar.

Karttjänsten är öppen och under utveckling. Genom att rapportera nya eller ändrade laddstationer kan användare hjälpa till att hålla informationen aktuell.

Läs mer hos Skogforsk

Kontakt
Janis Danebergs, Lindholmen Science Park, och forskare TREE
janis.danebergs@lindholmen.se
072-150 55 41

Aktuella nyheter

tvatthall_Halmstad.png.

INFRASTRUKTUR 2026-01-29

Högteknologisk tvätthall möter åkarnas behov i Halmstad

Sveriges Åkeriföretag med föreningen i Halland inviger en helt ny tvätthall för lastbilar i Halmstad. Etableringen möter en tydlig efterfrågan i regionen på en modern tvätthall med starkt fokus på miljö och generösa öppettider anpassade efter åkerinäringens behov.Miljöansvaret har varit en central utgångspunkt i projektet. Anläggningen är utformad för att minimera resursförbrukningen: cirka 85 procent av vattnet återvinns i processen, och tvätthallen använder även regnvatten. Totalt går det endast åt omkring 25 liter nytt vatten per tvätt, vilket innebär en mycket låg miljöpåverkan jämfört med traditionella lösningar.Tvätthallen är tekniskt avancerad och helt automatiserad. Systemet läser av varje fordons profil och anpassar tvätten efter fordonets utformning och behov. För den som önskar finns även möjlighet till manuell tvätt. Anläggningen är öppen dygnet runt, vilket ger åkeriföretagen maximal flexibilitet i vardagen.Placeringen längs E6 är strategisk och gör tvätthallen lättillgänglig för både regional och långväga trafik. Anläggningen är byggd för att klara HCT-fordon och är, såvitt känt, den första tvätthallen i södra Sverige som kan hantera fordon upp till 34,5 meter.Medlemmar i Sveriges Åkeriföretag erbjuds ett extra förmånligt pris. Att hålla nere kostnaderna för nödvändig service är en viktig del i arbetet för näringens långsiktiga konkurrenskraft och lönsamhet. Läs mer om anläggningen

Läs mer
Närke 2 1.png.

FÖRETAGANDE 2026-02-17

Kommande branschrapport ger insikt i åkerinäringen

Sveriges Åkeriföretag lanserar inom kort en ny branschrapport som ska ge åkeriföretag och andra intressenter en tydligare bild av näringens förutsättningar och påverkan på omvärlden. Rapporten bygger vidare på den årliga nyckeltalsrapporten, som under tio år har fokuserat på lönsamhet och finansiella nyckeltal för olika delnäringar, men innehåller nu fler analyser och uppdateras oftare för att bättre spegla marknadens snabba förändringar. Den nya rapporten skiljer sig från åkeribarometern, som baseras på medlemsuppskattningar, genom att den bygger på faktiska data. Den omfattar fler frågor än enbart den finansiella utvecklingen och ger snabbare uppdateringar.Syftet med rapporten är att visa hur externa faktorer påverkar branschen, exempelvis kompetensförsörjning, regleringar, subventioner och kostnadsutveckling.Förutom lönsamhet och finansiella nyckeltal omfattar den nya rapporten även faktorer som påverkar kostnader, regleringar och hållbara investeringar. Ambitionen är att den första versionen ska publiceras i slutet av februari, följt av en marknadsrapport i september som fokuserar på godsvolymer, kapacitetsutnyttjande och driftskostnader.Rapporten tas fram av analysföretaget Rementum, som tidigare har ansvarat för nyckeltalsrapporten.

Läs mer
online-möte.

LAGAR & REGLER 2026-01-30

Transportstyrelsen föreslår ny trafikregleringsmodell för automatiserade fordon

Den tekniska utvecklingen inom området går snabbt framåt. System och fordon är redo för marknadsintroduktion.Transportstyrelsen har presenterat rapporten ”Förslag till en nationell trafikregleringsmodell för att möjliggöra en säker användning av automatiserade fordon” (TSV 2025-12812). Budskapet är tydligt: tekniken och EU:s typgodkännanden finns redan – men Sverige saknar de trafikregler och ansvarsbestämmelser som gör att fordonen kan användas i praktiken på våra vägar.Rapporten visar hur länder som Frankrike, Tyskland och Storbritannien redan har infört regelverk som tydliggör ansvar mellan förare, operatör och system och möjliggör reguljär drift av helautomatiserade fordon. Särskilt lyfts den franska ARTS-modellen fram, där automatiserad trafik ses som ett helt system av fordon, drift, övervakning och infrastruktur.Den stora bromsklossen i Sverige är enligt Transportstyrelsen avsaknaden av tydliga ansvarsregler. Utan detta blir det svårt att införa nya affärsmodeller, kommersiella tjänster och skapa rättssäkerhet kring användningen.För åkeriföretagande och godstransporter är frågan central. Automatiserade fordon kan bidra till ökad trafiksäkerhet, effektivitet och möta bristen på yrkesförare – men då krävs att regelverket kommer på plats. Sveriges Åkeriföretag följer frågan nära och bidrar med branschkunskap och praktiska inspel i det fortsatta arbetet.Samtidigt visar erfarenheter från andra regelområden att när Sverige väl beslutar om reglering kan utvecklingen gå snabbt. Du kan läsa mer på följande sida

Läs mer