Säkerställ goda förutsättningar för effektiva godstransporter till och från Arlanda

2025-10-20

INFRASTRUKTUR

Vi har lämnat vårt remissvar på utredningen SOU 2025:67 Arlanda – en viktig port för det svenska välståndet (LI2025/01130). I svaret betonar vi vikten av att Arlanda utvecklas med fullt fokus även på godstransporter, inte enbart passagerartrafik. 

För åkerinäringen är tillgängligheten till Arlanda avgörande, både för flyggods och för leveranser av varor och förnödenheter som krävs för flygplatsens drift och service. Ett väl fungerande vägnät och anpassad infrastruktur är en förutsättning för effektiva, säkra och fossilfria godstransporter. 

Vi lyfter särskilt följande punkter i sitt remissvar: 

  • Förbättrad framkomlighet på E4 
    Flaskhalsen mellan Häggvik och Arlanda behöver byggas ut. En breddning till 3+3 körfält mellan Glädjen och Arlanda, och 4+4 körfält mellan Häggvik och Rotebro, skulle öka kapaciteten och minska restidsförluster för godsflöden. 

  • Kapacitetshöjande åtgärder längs Måbyleden (väg 905) 
    Vägen är central för transporter till Cargo City och bör prioriteras i samband med utvecklingen av trafikplats Måby. 

  • Tillgänglighet till Rosersbergs kombiterminal 
    Terminalen är en viktig omlastningspunkt för kombitrafik till Arlanda. Robust infrastruktur krävs för att säkerställa effektiva flöden mellan väg och järnväg. 

  • Fler rast- och uppställningsplatser 
    Bristen på rastplatser längs E4 mellan Uppsala och Stockholm försvårar regelefterlevnad och skapar osäkra förhållanden för förare. Nya platser bör planeras nära kommersiella områden med tillgång till service, trygghet och laddinfrastruktur. 

  • Omkopplingsytor och parkering för tunga fordon 
    Det behövs dedikerade uppställnings- och omlastningsytor nära flygplatsen. Möjligheter till av- och påkoppling av släp är viktiga för effektiv distribution i regionen. 

  • Planering för elektrifiering och elnätskapacitet 
    Arlandaområdet måste redan nu förberedas för högkapacitetsladdning av tunga fordon. En samlad utredning om elnätskapacitet bör genomföras med fokus på godslogistikens behov. 

Gemensam planering behövs
Sveriges Åkeriföretag föreslår att regeringen ger Trafikverket i uppdrag att tillsammans med Godstransportrådet Stockholm–Mälardalen, berörda kommuner och åkerinäringen analysera behovet av rastplatser, uppställningsytor, omkopplingsmöjligheter och laddinfrastruktur i Arlandaområdet.

Aktuella nyheter

Unga åkare.jpg.

KOMPETENSFÖRSÖRJNING 2026-05-28

Ung i åkerinäringen

Åkeribranschen står inför ett generationsskifte. Samtidigt som många erfarna chaufförer närmar sig pensionen växer en ny generation fram bakom ratten. En av dem är André Sjögren, som sedan barnsben haft siktet inställt på livet i lastbilshytten. Genom initiativet “Unga Åkare” får unga i branschen möjlighet att knyta kontakter, utbyta erfarenheter och hitta sin plats i en näring i förändring.För André Sjögren var valet av yrke aldrig särskilt svårt. Lastbilarna och åkerivärlden har funnits där sedan barndomen. Pappa Stefan driver familjeföretaget tillsammans med sin bror, och André beskriver hur han tillbringade stora delar av sina sommarlov i lastbilshytten.– Jag har egentligen aldrig haft något annat i huvudet. Så länge jag kan minnas har det här varit målet, berättar han.

Läs mer
sverigesakeriforetag-flaggor.jpg.

POLITIK 2026-06-02

14 rekommendationer till landets kommuner

Mycket av det som avgör åkerinäringens vardag beslutas lokalt – i upphandlingar, i planeringen av vägnätet och i dimensioneringen av utbildningar. Därför riktar vi 14 konkreta rekommendationer till landets kommuner, samlade inom fyra områden som tillsammans stärker arbetstillfällen, tillväxt och försörjningsberedskap lokalt.Rekommendationerna är en del av Vägvalet och spänner över hela det kommunala ansvaret för transporter, från offentliga upphandlingar och bärighet till vinterväghållning och utbildning. Gemensamt för dem är behovet av långsiktighet: när politiken ger förutsägbara spelregler som tar hänsyn till näringens konkurrenskraft kan åkerinäringen fortsätta bidra med samhällsnytta.Klimatomställning och konkurrenskraftVärdera minskad klimatpåverkan, schyssta arbetsvillkor och trafiksäkerhet högre än enbart lägsta pris vid offentliga transportupphandlingar, t.ex. genom krav på Fair Transport-certifierade transportleverantörerStärk uppföljningen av klimat- och hållbarhetskrav vid upphandlingarSäkerställ elnätsförstärkningar i rätt tid och på rätt platserFörenkla och påskynda tillståndsprocesser för laddstationerEn tillgänglig infrastrukturÖppna fler sammanhängande vägstråk för BK1 och BK4 och för längre fordonskombinationerSäkerställ att hamnar, terminaler, industrier, skogs-, bygg- och exportföretag har vägar som klarar BK1, BK4 och högkapacitetstransporterTänk intermodalt: lastbil, tåg och sjöfart som ett sammanhängande systemEtt tryggt och tillförlitligt vägsystemPrioritera snöröjning, halkbekämpning och framkomlighet – särskilt för tunga fordon som bär samhällets försörjningskedjorSäkerställ att resurser för vinterväghållning används mer effektivt, så att de gör mer verkan på vägarna i rätt tidPlanera för en ökning av citynära omlastningsplatser, fordonsparkeringar och trygga uppställningsytorPlanera för en ökning av rastplatser längs vägnätetUtbildningspolitik som leder till jobbSäkerställ en tillräcklig dimensionering av platser på gymnasiala fordonsprogrammet och för en nära dialog med berörda branscher om faktiska framtida behovPrioritera samverkan med det omgivande samhället genom ökat deltagande och engagemang i programråd, yrkesråd (vux) och utbildningsråd (AUB)Förbättra kommunernas regionala samverkan för att tillgodose att efterfrågade utbildningar på yrkesvux inom fordonsområdet skapas och fullföljsLokala beslut med nationell betydelseÅkerinäringen är ett blodomlopp för svensk ekonomi och en förutsättning för att vardag, välfärd och försörjning ska fungera. Men näringens möjligheter att leverera avgörs till stor del av besluten som fattas närmast verksamheten – i kommunhuset, i den lokala upphandlingen och i planeringen av vägnätet. Med de här 14 rekommendationerna vill vi ge landets kommuner ett konkret underlag för beslut som gör skillnad både lokalt och nationellt: för jobben, för klimatomställningen och för ett robust transportsystem som håller hela året.

Läs mer
Dispens.png.

FÖRETAGANDE 2026-05-26

Positiv utveckling när Trafikverket moderniserar dispenshanteringen

Digitalisering och smartare processer blir allt viktigare även inom hanteringen av transportdispenser. Nu har Trafikverket inlett ett projekt för att undersöka hur AI och automatisering kan användas i Trix – systemet för hantering av dispenser för specialtransporter. Satsningen ses som ett viktigt steg mot en mer effektiv, enhetlig och förutsägbar dispenshantering för transportbranschen.Målet med projektet är bland annat att skapa tydligare och mer enhetliga bedömningar, göra handläggningstiderna mer förutsägbara och samtidigt minska administrationen för både myndigheter och transportföretag.Smidigare processer med hjälp av AIFör företag som arbetar med specialtransporter är dispenser ofta en avgörande del av transportplaneringen. Därför välkomnas utvecklingen av många aktörer inom näringen där framförhållning, effektiv logistik och tydliga besked är centrala delar av verksamheten.Under det senaste året har flera förbättringar redan genomförts i systemet. Bland annat har möjligheten till gruppbeslut införts och lastbeskrivningen förenklats. Samtidigt pågår arbete med att utveckla tidsvillkor och se över toleranser för vikter.Den nya AI-satsningen bedöms kunna bidra till smidigare trafikplanering och bättre service gentemot kunder och transportköpare. Förhoppningen är också att automatiseringen ska skapa en mer effektiv och rättssäker process för alla parter som använder systemet.Projektet drivs av Trafikverket i samarbete med Sveriges Åkeriföretag och Svenska Mobilkranföreningen. Flera medlemsföretag deltar dessutom som testföretag i utvecklingsarbetet.Flera utvecklingsinsatser pågårParallellt pågår även en översyn av FAV-utbildningarna med målet att göra utbildningarna mer tillgängliga för näringen.Arbetet befinner sig fortfarande i ett tidigt skede, men förväntningarna på projektets möjligheter är stora. För transportnäringen kan utvecklingen på sikt innebära både effektivare processer och bättre förutsättningar för framtidens specialtransporter.

Läs mer