Regelförenklingar viktiga men sektorsspecifik lagstiftning kan vara nödvändig för fordonsdata 

2025-08-20

PRESSMEDDELANDEN

Sveriges Åkeriföretag välkomnar regeringens 63 förslag på regelförenklingar till EU-kommissionen, men betonar behovet av en snabb utvärdering av dataakten och betydelsen av sektorsspecifik lagstiftning för tillgång till fordonsdata. 
 
Regeringen har lämnat 63 förslag på regelförenklingar till EU-kommissionen – flera med direkt betydelse för åkerinäringen. Enligt regeringen är målet att stärka konkurrenskraften och minska den administrativa bördan för företag. För branschen finns bland annat förslag på regler som förenklar investeringar i hållbara transporter och ökad digitalisering. 

– Åkerinäringen ser positivt på en ökad regelförenkling och minskad lagöverlappning, inte minst inom digitaliseringsområdet. Det kan minska kostnader och onödig administrativ börda för företagen, säger Oscar Hyléen, vd, Sveriges Åkeriföretag.

Åkerinäringen ser positivt på en ökad regelförenkling och minskad lagöverlappning, inte minst inom digitaliseringsområdet. Det kan minska kostnader och onödig administrativ börda för företagen, säger Oscar Hyléen, vd, Sveriges Åkeriföretag.   

Oscar Hyléne profilbild.
Oscar Hyléen

vd

Snabb utvärdering av dataakten behövs  
Uppkopplade och digitala fordon skapar betydande nya inkomstströmmar och ekonomiskt värde med uppgifter från fordonet och dess användning. Den potential som finns har redan börjat realiseras genom initiativ som dataakten, en EU-förordning som reglerar rättvis tillgång till och användning av data inom hela unionen.  

Genom att både dataakten och andra lagstiftningsinitiativ, som direktivet om förnybar energi, främjar tillgång till viktig teknisk data – exempelvis information från uppkopplade enheter och batterisystem – skapas nya möjligheter för innovation, effektivare energianvändning och ekonomisk tillväxt. 

I Regeringens förslag framkommer att det inte finns något behov av ytterligare sektorsspecifik lagstiftning för att reglera fordonsdata. Samtidigt visar utvecklingen att just fordonsområdet har särskilda förutsättningar, där frågor om teknisk komplexitet, säker åtkomst till system och hantering av känslig information ställer högre krav än i många andra branscher. För att inte förlora tid och ekonomiska värden är det därför viktigt att en utvärdering av dataakten och kommande riktlinjer inte dröjer alltför länge.  

– Dataakten är ett viktigt initiativ som lägger grunden för säker och tillförlitlig datadelning inom EU. Samtidigt ser vi att fordonssektorns särskilda utmaningar – kopplade till teknik, säkerhet och integritet – sannolikt kräver ett mer riktat regelverk. Vår bedömning är därför att sektorsspecifik lagstiftning kan vara nödvändig för att fullt ut möta behoven inom vår bransch – något som tyvärr inte fångats i regeringens förenklingsförslag, fortsätter Oscar Hyléen.   

 IRU, vägtransportbranschens samlade internationella intresseorganisation, är av samma uppfattning. IRU:s ståndpunkt är att det finns ett behov av en sektorspecifik lagstiftning som adresserar de särskilda utmaningar som finns i transportnäringen.  

– Vi ser ett tydligt behov av sektorsspecifik lagstiftning som bättre adresserar de särskilda utmaningarna inom vår bransch, säger Raluca Marian, Director EU Advocacy, IRU. 

EU:s nya Data Act (Dataakten) är en omfattande förordning som reglerar rättvis tillgång till och användning av data inom hela unionen. Här är en sammanfattning av hur den implementeras i Sverige och när den börjar gälla: 

När träder Data Act i kraft? 

Trädde i kraft: 11 januari 2024. 

Blir tillämplig: 12 september 2025 – från och med detta datum måste företag och myndigheter följa reglerna.

Hur implementeras Data Act i Sverige? 

Eftersom Data Act är en EU-förordning gäller den direkt i alla medlemsländer utan att behöva omvandlas till nationell lag. Däremot krävs vissa nationella anpassningar och stödåtgärder i medlemsländerna. 

Det pågår arbete med att ta fram standardavtal och vägledningar för att underlätta datadelning enligt Data Act.

Vad innebär Data Act i praktiken? 

- Företag får rätt att få tillgång till data från uppkopplade produkter (t.ex. fordon, maskiner). 

- Skydd mot oskäliga avtalsvillkor vid datadelning mellan företag. 

- Möjlighet att byta mellan molntjänster enklare. 

- Stärkt transparens och rättvisa i dataekonomin. 

För ytterligare information eller intervjuförfrågningar:

Charlotta Sved profilbild.

Charlotta Sved

Kommunikationschef

010-510 54 16 charlotta.sved@akeri.se
Petra Eklund Åhlström profilbild.

Petra Eklund Åhlström

Chef Juridik

010-510 54 31 petra.eklund.ahlstrom@akeri.se

Aktuella nyheter

gts_frakt_kompetensforsorjning_lastbil_skymning_sommar.png.

KOMPETENSFÖRSÖRJNING 2026-08-05

GTS Frakt skapar en lärande arbetsplats med APL

Att ta emot APL-elever handlar om mer än att erbjuda en praktikplats. För GTS Frakt är det ett sätt att bidra till åkerinäringens utveckling och samtidigt skapa en arbetsplats där erfarenhet och kunskap förs vidare mellan generationer.Som personalchef arbetar Mattias Carlsson bland annat med rekrytering och personalfrågor. En viktig del i hans roll är att hitta nya vägar för att möta företagets framtida kompetensförsörjning, där APL har blivit en viktig del av arbetet.– Vi tar emot både gymnasieelever och vuxenelever. Det ger oss möjlighet att möta personer som är på väg in i branschen och visa hur vår verksamhet fungerar i praktiken, säger Mattias.Eleverna blir en del av vardagenGTS Frakt har tagit emot APL-elever i omkring fyra år och arbetet har successivt utvecklats. Genom dialog med utbildningar och deltagande i programråd har företaget fått en tydligare struktur kring hur samarbetet kan fungera på bästa sätt.För Mattias är det viktigt att APL blir en integrerad del av verksamheten och inte något som sker vid sidan av.– Eleverna ska få känna att de är en del av arbetsplatsen. De ska få vara med i det dagliga arbetet, ställa frågor och förstå hur vår verksamhet fungerar, förklarar Mattias. Foto: GTS Frakt. Under sin APL-period får eleverna prova på flera olika delar av transport- och logistikverksamheten. Vilka moment de får genomföra beror bland annat på utbildning, erfarenhet och vilka behörigheter de har. Det kan handla om att lära sig rutiner i verksamheten, arbeta med fraktsedlar, lasta och lossa gods och för de elever som har rätt förutsättningar kan även körning vara en del av perioden.APL skapar engagemang i hela organisationenEn viktig del av GTS Frakts APL-arbete är att det inte bara gynnar eleverna. Även företagets egna medarbetare får en möjlighet att utvecklas genom att dela med sig av sin kunskap och erfarenhet.

Läs mer
salj_ratt_korningar_sveriges_akeriforetag.png.

FÖRETAGANDE 2026-07-28

Sälj rätt körningar – inte bara tid bakom ratten

För att få ett åkeri att gå runt gäller det att hitta rätt uppdrag, säkra avtal och paketera det man erbjuder på ett sätt som köparna förstår. Våra ambassadörer berättar och delar med sig av sina bästa tips.Ha kunder klara när du startarEbba: Det viktigaste är att ha en kundkrets klar redan innan du startar, då har du något att börja med. Hade jag inte haft det hade jag nog inte startat själv.Jessica: Gå med i en LBC eller liknande organisation direkt. Det ger dig en bas att stå på och körningar från dag ett. Jag tog över pappas kunder när jag startade och det var en stor fördel att slippa börja från noll. Jessica Nyberg, ägare av Pink Lady Transport. Foto: Privat. Emil:  Ta över befintliga körningar eller bilar hellre än att köpa ett bolag från scratch. Grusbilskörning eller timmerbilskörning är perfekta för ett enbilsåkeri, hitta någon du kan köpa av eller ta över från. Det är ett guldläge just nu för många äldre åkare närmar sig pension och branschen går mot ett generationsskifte.Hitta din nisch och kör med denLove: Kolla hur stor efterfrågan är på det du vill göra. Försök att bli nischad och satsa på kvalitet. När du är eftertraktad blir du inte utan jobb. Gör en ordentlig kalkyl och affärsplan, inget är säkert bara för att kalkylen ser bra ut, men det ska se hyfsat rimligt ut. Love Johansson, ägare av Björksäter Transport AB. Foto: Privat. Jessica: Satsa på det du tror på och kör helhjärtat. Jag satsade tidigt på fossilfritt, nu när kunderna ställer krav är jag redo.

Läs mer
checklista_infor_semestern_juridik_sveriges_akeriforetag.png.

FÖRETAGANDE 2026-07-10

Checklista inför semestern – så minskar du riskerna i sommar

Vi har samlat några viktiga råd och påminnelser som hjälper dig som åkeriföretagare att minska riskerna och skapa en tryggare sommar både inför ledigheten och under resten av året. Oavsett om du är på väg ut på vägarna, ansvarar för verksamheten eller planerar semestern finns det flera enkla åtgärder som kan bidra till en säkrare verksamhet och göra stor skillnad.

Läs mer