Nya regler för import till EU – ICS2 ersätter ICS från september 2025

2025-08-28

LAGAR & REGLER

Från och med 1 september 2025 ska alla varor som förs in i EU rapporteras i det nya importkontrollsystemet ICS2. Systemet ersätter dagens ICS och innebär att transportören, eller dennes ombud, måste lämna in en summarisk införseldeklaration innan varorna når EU. 

För transporter på väg gäller att deklarationen ska skickas in senast en timme före ankomst till gränsen. Det går att göra en gemensam deklaration för en hel sändning, även om den innehåller flera avsändare och mottagare.

För transporter från Norge och Schweiz krävs ingen anmälan om ankomst eller summarisk införseldeklaration, eftersom dessa länder ingår i EU:s säkerhetszon.

Hos Tullverket finns mer information om hur man lämnar en summarisk införseldeklaration och ansluter sig till ICS2.

Läs mer hos Tullverket, Summarisk införseldeklaration - Tullverket

IRU varnar för störningar – kräver övergångsperiod
Branschorganisationen IRU har i ett brev till EU-kommissionen varnat för stora störningar vid gränserna och uppmanar till en gemensam sex månader lång övergångsperiod. Den splittrade tillämpningen riskerar att skapa köer, osäkerhet och administrativa problem för transportörer.

Webbinarie om ICS2

Den 1 september genomför Tullverket ett webbinarie:
Tullnytt live – ställ frågor om ICS2. Ingen anmälan krävs utan du ansluter via en direktlänk.

När? 
Måndag 1 september kl. 13.00–13.45

Anslut via Adobe Connect

Kontakt

Profilbild Pelle Joelsson.

Pelle Joelsson

Branschföreträdare

010-510 54 09 pelle.joelsson@akeri.se

dispens-från-cabotageregler-sveriges-åkeriföretag.png.

LAGAR & REGLER 2026-04-13

Dispens på inrikes trafiktillstånd

Regeringen har nu beslutat om en tillfällig dispens från cabotagereglerna efter stormen Johannes, som i vintras fällde stora mängder skog i delar av landet. Syftet är att öka transportkapaciteten för att få ut det stormfällda virket.I dialog med Regeringskansliet har vi drivit linjen att eventuella lättnader måste kombineras med tydliga krav och kontroller. I övrigt krävs alla tillstånd för att bedriva yrkesmässig trafik i hemlandet och inom EU. Beslutet innebär inte att aktörer utan trafiktillstånd fritt kan utföra transporter av stormfälld skog.Detta innebär beslutetDispensen gäller mellan den 15 april och 30 september 2026 och omfattar transporter av rundvirke från stormdrabbade områden och omfattar transporter i flera län, däribland Dalarna, Gävleborg och Västerbotten. För att omfattas måste transporterna gälla rundvirke från stormdrabbade områden och företagen ska ha tillstånd från ett annat EES-land samt anmäla sina fordon till Transportstyrelsen.För utländska åkerier gäller fortsatt omfattande krav:• Dispensen gäller endast undantag från svenskt trafiktillstånd, inte övriga regler• Företagen måste ha giltigt trafiktillstånd i hemlandet samt internationellt (gemenskapstillstånd)• Fordonen ska vara besiktade och godkända samt utrustade med senaste generationens färdskrivare• Utstationeringsreglerna kvarstår• Transporterna ska enbart avse rundvirke från stormområdet• Brott mot reglerna klassas som olaga yrkesmässig trafikTransportköpande företag som anlitar utländska åkerier har informationsskyldighet om ovan krav. För svenska företag kvarstår kravet, exakt som tidigare, på trafiktillstånd för att bedriva yrkesmässig godstransport med lastbil mot betalning.Mer informationBeslutet handlar om en strikt reglerad dispens från cabotagereglerna och inte en generell öppning av marknaden. Alla grundläggande krav för yrkesmässig trafik inom EU kvarstår. Vi följer utvecklingen noggrant. Läs mer hos transportstyrelsen Läs förordningen om tillfälligt undantag från krav på yrkestrafiktillstånd

Läs mer
juridik-kontrakt.jpg.

DRIVMEDEL 2026-03-09

Modell för veckovis indexjustering finns nu tillgänglig

Den ökade oron i Mellanöstern riskerar att leda till snabba och kraftiga svängningar i drivmedelspriserna. För att underlätta dialogen mellan åkeriföretag och transportköpare har vi därför åter publicerat vår modell för veckovis justering av drivmedelskostnader på transportindex.se.Erfarenheterna från 2021 visar hur snabbt kostnadsbilden kan förändras och vilka konsekvenser det kan få för hela åkerinäringen. Vi uppmanar därför medlemsföretagen att redan nu ta en dialog med sina kunder om hur eventuella kostnadsökningar ska hanteras.Syftet med indexreglering är att behålla den ekonomiska balans som fanns när avtalet ingicks. Genom att använda index eller tydliga bränsleklausuler i avtalen kan både åkeriföretag och transportköpare hantera kostnadsförändringar på ett transparent och förutsägbart sätt.Den modell för veckovis reglering som nu finns tillgänglig är inte en förändring av DMT utan ett kompletterande och tillfälligt verktyg för situationer där drivmedelspriserna förändras snabbt. Modellen är avsedd som en tillfällig hantering vid kraftiga och snabba ökningar av drivmedelskostnader under en begränsad period.Kontakta oss om du har frågor 010-510 54 00 transportekonomi@akeri.se

Läs mer
header_FT1.jpg.

DRIVMEDEL 2026-04-17

EU förlänger Sveriges skattebefrielse för biodrivmedel

EU-kommissionen har beslutat att godkänna en förlängning av Sveriges möjlighet att skattebefria rena och höginblandade flytande biodrivmedel. Det nya statsstödsgodkännandet gäller till och med 2032.Beskedet innebär att nuvarande system, som annars skulle ha löpt ut vid utgången av 2026, kan fortsätta under ytterligare sex år. Skattebefrielsen är ett viktigt verktyg för att främja användningen av biodrivmedel och minska utsläppen från transportsektorn.

Läs mer