Klimatpremien: Kraftigt ökat söktryck ger långa handläggningstider

2026-02-18

FÖRETAGANDE

Klimatpremien infördes år 2020 och är ett statligt stöd från Energimyndigheten för köp av hållbara tunga fordon, arbetsmaskiner och lätta lastbilar. Under de senaste två åren har ansökningarna till Klimatpremien ökat kraftigt, vilket har lett till längre handläggningstider.

År 2023 inkom 270 ansökningar och efter att även lätta ellastbilar blev stödberättigade år 2024 ökade antalet till närmare 3 700 och i fjol till nästan 4 200 ansökningar. I dag kan det ta omkring ett år att få en ansökan beviljad.

Enligt Energimyndigheten beror handläggningstiden inte bara på det ökade inflödet utan även på begränsat bemyndigande, utökade kontrollkrav och bristfälliga underlag. Just nu har myndigheten cirka 7 600 ärenden i beredning.

För att korta väntetiderna har myndigheten satt in tillfällig extra personal, utvecklar ett mer automatiserat ansökningsflöde och förbättrat vägledningen på sin webbplats. Målet är att minska antalet fel och kompletteringar.

De vanligaste misstagen är att ansökan skickas in efter att fordonet beställts, att fel eller ofullständiga dokument bifogas eller att uppgifter inte stämmer överens mellan ansökan och begäran om utbetalning. För att undvika förseningar rekommenderas åkerier att noggrant läsa igenom vägledningen, kontrollera alla uppgifter och att svara på eventuella kompletteringsbegäranden i tid.

Aktuella nyheter

header_oscar.png.

INFRASTRUKTUR 2026-03-03

Svenskt initiativ om ny Öresundsförbindelse är ett viktigt steg framåt

Den svenska regeringens nya rapport (Öresundsförbindelser 2050 – behov av kapacitet, redundans och svenskt-danskt samarbete) om behovet av en ytterligare fast förbindelse över Öresund är ett viktigt och välkommet initiativ. Rapporten analyserar hur framtida kapacitet, robusthet och transportflöden i regionen kan stärkas – både civilt och militärt.Vi ser särskilt positivt på rekommendationen att närmare utreda en fast förbindelse mellan Helsingborg och Helsingör (HH-förbindelsen). En sådan lösning skulle bidra till ökad kapacitet, bättre redundans och ett mer motståndskraftigt transportsystem i hela Norden. – Gränsöverskridande transporter över Öresund är avgörande för nordisk konkurrenskraft och robusta leveranskedjor. Vi välkomnar den svenska regeringens initiativ och ser det som ett viktigt steg mot en svensk-dansk lösning. Ett framtida beslut om ytterligare fasta förbindelser måste syfta till att öka kapaciteten, stärka redundansen och möjliggöra effektiva godstransporter. Det här är inte bara en regional fråga, utan en strategisk nordisk prioritet, säger Oscar Hyléen, vd för Sveriges Åkeriföretag och ordförande i Nordic Logistics Association (NLA).Viktigt för hela den nordiska korridorenÖresundsregionen är en central länk i den nordiska transportkorridoren mellan Oslo och Hamburg. I dag är regionen sårbar eftersom trafiken i praktiken är beroende av en huvudförbindelse, Öresundsbron. En ytterligare fast förbindelse skulle skapa nödvändig redundans och minska risken för störningar i godsflödena. Tidigare gemensamma studier har visat att en HH-förbindelse är tekniskt genomförbar, finansiellt möjlig och samhällsekonomiskt motiverad. Trots det har frågan varit politiskt låst under flera år. Med den nya rapporten vill Sverige nu inleda ett formaliserat samarbete i regionen kring framtida kapacitet samt militär och civil beredskap i regionen. Analysperioden planeras att pågå mellan 2027 och 2030, men flera viktiga delar, som gemensamma trafikprognoser och analyser av reservkapacitet, startar redan i år. Inom ramen för vårt nordiska samarbete i NLA ser vi detta som en tydlig signal om riktningen framåt. För att komma vidare krävs nu en motsvarande prioritering från dansk sida. För Sveriges Åkeriföretag är frågan central ur både konkurrenskrafts- och beredskapsperspektiv. Ett robust och redundant transportsystem är en förutsättning för fungerande leveranskedjor, samhällsviktig verksamhet och ett starkt nordiskt näringsliv.Läs även Läs pressmeddelandet från NLA Läs nyheten från DTL

Läs mer
hognivamote_transportsystemet.png.

INFRASTRUKTUR 2026-03-06

Högnivåmöte om transportsystemets utveckling

Sveriges Åkeriföretag och Trafikverket har haft ett högnivåmöte om utvecklingen av det svenska transportsystemet. Mötet samlade de högsta företrädarna från både myndighet och näring för att diskutera frågor som är avgörande för åkeriföretag i hela landet. Vid mötet deltog bland andra Trafikverkets generaldirektör Roberto Maiorana, myndighetens chef för vägsystem Annika Canaki samt från oss Peter Svensson, ansvarig för teknik och infrastruktur, Mikael Nilsson, ordförande och Oscar Hyléen, vd. Samtalet präglades av ett framåtblickande perspektiv och en gemensam ambition att stärka samverkan kring viktiga frågor för vägtransporterna. Bland annat diskuterades vinterväghållning, transportsystemets beredskap och hantering av stormfälld skog. Även behovet av stärkt bärighet och mer sammanhängande transportstråk i hela vägnätet, inklusive det icke-statliga vägnätet, lyftes vilket även är en förutsättning för att medlemsföretagen ska kunna genomföra effektiva transporter i hela landet. Under mötet berördes också Trafikverkets utvecklade roll som en mer aktiv beställare av vägunderhåll, vilket kan bidra till bättre styrning, högre kvalitet och mer långsiktighet i arbetet. Åtgärder för att förbättra framkomligheten vintertid diskuterades också, en fråga som är central för åkeriföretagens vardag och leveranssäkerhet. Utvecklingen av rast- och parkeringsplatser för yrkestrafiken var ytterligare en fråga på agendan. Här lyftes behovet av ökad kapacitet, bättre funktionalitet och fler aktörer som kan bidra till utbyggnaden, något som länge varit en viktig fråga för branschens företag och förare. Dialogen med Trafikverket fortsätter under året genom regionala möten och gemensamma aktiviteter, med målet att stärka transportsystemets robusthet, beredskap och effektivitet.

Läs mer
ambassador_sveriges_akeriforetag_region_norr.png.

INFRASTRUKTUR 2026-02-27

Sveriges Åkeriföretags påverkansarbete ger resultat i ny hastighetsfråga

Regeringens besked om att gå vidare med en höjning av hastighetsgränsen för transporter med bärgningsboggi från 30 till 40 km/h välkomnas av Sveriges Åkeriföretag. Förslaget ligger i linje med näringens långvariga krav och bedöms bidra till både säkrare och mer effektiva bärgningsinsatser. Det tekniska kravet anmäls nu till EU, med målsättningen att beslut ska kunna fattas före sommaren. Effektivare bärgning vid låsta hjul Ett vanligt sätt att bärga skadade fordon är med en bärgningsbil utrustad med lyftanordning som hissar upp det havererade fordonets ena hjulpar medan det andra rullar mot vägbanan under transporten. Vid fordon med låsta hjul exempelvis elbilar, fyrhjulsdrivna fordon och vissa automatväxlade bilar krävs dock en annan metod. Då lyfts framaxeln med bärgningsfordonets lyftbom samtidigt som bakaxeln placeras på en särskild hjulförsedd anordning, en bärgningsboggi. Metoden används även när man inte kan eller av utredningstekniska skäl inte får gå in i fordonet. I dag är den högsta tillåtna hastigheten 30 km/h vid körning med påkopplad boggi, vilket i praktiken omöjliggör användning på motorväg. Kortare insatstider och ökad framkomlighet Genom att höja hastighetsbegränsningen till 40 km/h skapas bättre förutsättningar för snabba och säkra bärgningsinsatser, inte minst på större vägar. Kortare bärgningstider innebär att trafiken kan återupptas snabbare efter olyckor och driftstopp, vilket minskar köbildning, stillastående trafik och onödiga utsläpp.  Läs hela pressmeddelandet här

Läs mer