Högnivåmöte om transportsystemets utveckling

2026-03-06

INFRASTRUKTUR

Sveriges Åkeriföretag och Trafikverket har haft ett högnivåmöte om utvecklingen av det svenska transportsystemet. Mötet samlade de högsta företrädarna från både myndighet och näring för att diskutera frågor som är avgörande för åkeriföretag i hela landet.

Vid mötet deltog bland andra Trafikverkets generaldirektör Roberto Maiorana, myndighetens chef för vägsystem Annika Canaki samt från oss Peter Svensson, ansvarig för teknik och infrastruktur, Mikael Nilsson, ordförande och Oscar Hyléen, vd.

Samtalet präglades av ett framåtblickande perspektiv och en gemensam ambition att stärka samverkan kring viktiga frågor för vägtransporterna. Bland annat diskuterades vinterväghållning, transportsystemets beredskap och hantering av stormfälld skog. Även behovet av stärkt bärighet och mer sammanhängande transportstråk i hela vägnätet, inklusive det icke-statliga vägnätet, lyftes vilket även är en förutsättning för att medlemsföretagen ska kunna genomföra effektiva transporter i hela landet.

Under mötet berördes också Trafikverkets utvecklade roll som en mer aktiv beställare av vägunderhåll, vilket kan bidra till bättre styrning, högre kvalitet och mer långsiktighet i arbetet. Åtgärder för att förbättra framkomligheten vintertid diskuterades också, en fråga som är central för åkeriföretagens vardag och leveranssäkerhet.

Utvecklingen av rast- och parkeringsplatser för yrkestrafiken var ytterligare en fråga på agendan. Här lyftes behovet av ökad kapacitet, bättre funktionalitet och fler aktörer som kan bidra till utbyggnaden, något som länge varit en viktig fråga för branschens företag och förare.

Dialogen med Trafikverket fortsätter under året genom regionala möten och gemensamma aktiviteter, med målet att stärka transportsystemets robusthet, beredskap och effektivitet.

Aktuella nyheter

marknadsforing_akeri_sveriges_akeriforetag.png.

FÖRETAGANDE 2026-07-21

Så bygger du ett starkt varumärke för ditt åkeri

En helrosa gasbil som syns mils väg, en logga som bygger stolthet eller en nisch ingen annan fyller. Marknadsföring behöver inte vara dyrt eller komplicerat, men det måste göras och speciellt i uppstarten av ditt eget åkeri. Våra ambassadörer berättar och delar med sig av sina bästa tips.Bygg ett varumärke som syns och hitta din nischJessica: När jag kör runt i en helrosa bil som ingen kan missa – det är min marknadsföring. Jag är ute på lastbilsmässor, nätverkar, och har fått en del uppmärksamhet i branschtidningar. Det handlar om att våga synas på riktigt och göra något som folk minns.Ebba: Jag gillar min logga, den fixade jag med omsorg och jag använde aktivt att jag var tjej och enbilsföretagare. Folk hajar till. Men det gäller att följa upp allting med att göra ett bra jobb, var snäll och trevlig och bygga personliga relationer till kunderna. Det håller längre än någon annons. Ebba Persson, ägare av Ebbas Kran & Transport AB. Foto: Privat. Love: Satsa på kvalitet och hitta din nisch. Jag kör drömekipaget och visar upp det på mässor runt om i landet. När du gör något bra och blir känd för det så kör ryktet igång, det är det bästa du kan ha.Emil: Nätverka i branschen, det är mitt allra bästa tips. Prata med folk, bygg relationer, håll kontakten. De flesta körningar och kunder jag fått har kommit via nätverk, inte via annonser. Emil Ericsson, ägare av Emil Ericssons Åkeri AB. Foto: Privat.

Läs mer
färdskrivare.png.

LAGAR & REGLER 2026-07-01

Färdskrivarkraven utökas den 1 juli – detta behöver du tänka på

Från och med den 1 juli 2026 utökas reglerna om färdskrivare och omfattar internationella godstransporter med lätta lastbilar.Vi har tidigare informerat om de nya reglerna, EU´s vägledning och Transportstyrelsens information. Se vår tidigare nyhet och information.Nu vill vi påminna om några viktiga förtydliganden eftersom vi fortsatt får många frågor från medlemsföretag.Totalvikten avgör – inte den aktuella bruttoviktenEn återkommande fråga gäller om det är fordonets bruttovikt eller totalvikt som ligger till grund för reglerna.Bestämmelserna om kör- och vilotider samt färdskrivare utgår från fordonets högsta tillåtna vikt, det vill säga fordonets totalvikt, inklusive eventuell släpvagn eller påhängsvagn. Det är alltså inte den vikt fordonet faktiskt har vid det enskilda transporttillfället som avgör om reglerna gäller.Varningsbilar och VTL omfattas inte av något generellt undantagVi har även fått frågor om varningsbilar och vägtransportledarfordon (VTL).Det finns inget generellt undantag för dessa fordon. Det är i stället fordonets konstruktion och användningsområde som avgör om reglerna är tillämpliga.Om ett fordon inte är konstruerat för att transportera gods, exempelvis en betongpumpsbil, omfattas det inte av bestämmelserna. Det finns även särskilda undantag för vissa fordonskategorier, såsom bärgningsfordon och sjukvårdstransporter, men dessa undantag gäller inte generellt för varningsbilar eller VTL.Det avgörande är alltså om fordonet är ett godsbärande fordon – inte om det för tillfället transporterar gods.Frågan om förtydligande av tillämpning för bland annat varningsbilar och VTL är ställd till EU. Sveriges Åkeriföretag följer utvecklingen av tillämpningen och återrapporterar så snart vi får mer vägledning från tillsynsmyndigheterna eller EU.

Läs mer
iStock-1441384623_Drönarbild_Väg.jpg.

VÄGUNDERHÅLL 2026-07-01

Ökat utrymme för bidrag till enskilda vägar under 2026

Trafikverket informerar om att det ekonomiska utrymmet för bidrag till enskilda vägar ökar under 2026. Det kan ge fler väghållare möjlighet att söka stöd för angelägna åtgärder, bland annat i områden där vägar har påverkats av stormar eller andra händelser.Enligt Trafikverkets information ökar anslaget för bidrag till enskilda vägar från cirka 1,9 miljarder kronor till cirka 2,3 miljarder kronor under 2026. Det motsvarar en ökning med omkring 450 miljoner kronor. Det utökade utrymmet avser särskilt vägbidrag och innebär förbättrade förutsättningar för planerade underhålls- och förbättringsåtgärder.Trafikverket uppmanar nu berörda väghållare att se över tidigare uppskjutna projekt och identifierade behov. Väghållare som tidigare avstått från att ta fram underlag eller ansöka om bidrag, eftersom de uppfattat att de tillgängliga medlen varit begränsade, bör nu på nytt överväga möjligheten att söka stöd.För Sveriges Åkeriföretags medlemmar kan informationen vara relevant i flera sammanhang. Det gäller särskilt företag i stormdrabbade områden, men även åkeriföretagare som själva är engagerade i samfälligheter eller vägföreningar som ansvarar för enskilda vägar. Väl fungerande enskilda vägar är ofta en förutsättning för transporter till och från skogsfastigheter, lantbruk, företag och boende på landsbygden.Ansökningar kommer även fortsättningsvis att prövas enligt gällande regelverk och prioriteringar. Enligt de nya reglerna för statsbidrag till enskild väghållning kan särskilt vägbidrag i vissa fall även vara aktuellt när det finns särskilda skäl, exempelvis om en väg har skadats till följd av en naturhändelse.Berörda väghållare bör därför påbörja arbetet med att ta fram underlag, kostnadsbedömningar och ansökningar för planerade åtgärder. Mer information om bidrag och ansökan finns hos Trafikverket.

Läs mer