Debatt: Så säkrar vi framtidens godstransporter

2025-08-20

DEBATTARTIKLAR

Sveriges export och näringsliv är helt beroende av effektiva och hållbara transporter. Men i dag saknas fungerande lösningar som knyter ihop väg, järnväg och sjöfart på ett sätt som ger ett robust och konkurrenskraftigt transportsystem.

I en gemensam debattartikel lyfter Sveriges Åkeriföretag, tillsammans med Svensk Sjöfart, Transportindustriförbundet och Tågföretagen, vikten av att utveckla intermodala godstransporter – där varje trafikslags styrkor tas tillvara i en effektiv kedja.

Intermodalitet innebär att lastbilens flexibilitet, järnvägens kapacitet och sjöfartens kostnadseffektivitet kombineras för att transportera gods på ett mer resurseffektivt sätt. På så vis kan transportkedjor bli både mer hållbara och kostnadseffektiva, samtidigt som konkurrenskraften i svenskt näringsliv stärks.

För att detta ska bli verklighet krävs politiska beslut och satsningar på infrastruktur, tillsyn, regelverk och fler välfungerande terminaler. Det är avgörande för att framtidssäkra svenska godstransporter och säkerställa att industrin kan fortsätta växa.

Läs hela debattartikeln här

 

Aktuella nyheter

header_oscar.png.

INFRASTRUKTUR 2026-03-03

Svenskt initiativ om ny Öresundsförbindelse är ett viktigt steg framåt

Den svenska regeringens nya rapport (Öresundsförbindelser 2050 – behov av kapacitet, redundans och svenskt-danskt samarbete) om behovet av en ytterligare fast förbindelse över Öresund är ett viktigt och välkommet initiativ. Rapporten analyserar hur framtida kapacitet, robusthet och transportflöden i regionen kan stärkas – både civilt och militärt.Vi ser särskilt positivt på rekommendationen att närmare utreda en fast förbindelse mellan Helsingborg och Helsingör (HH-förbindelsen). En sådan lösning skulle bidra till ökad kapacitet, bättre redundans och ett mer motståndskraftigt transportsystem i hela Norden. – Gränsöverskridande transporter över Öresund är avgörande för nordisk konkurrenskraft och robusta leveranskedjor. Vi välkomnar den svenska regeringens initiativ och ser det som ett viktigt steg mot en svensk-dansk lösning. Ett framtida beslut om ytterligare fasta förbindelser måste syfta till att öka kapaciteten, stärka redundansen och möjliggöra effektiva godstransporter. Det här är inte bara en regional fråga, utan en strategisk nordisk prioritet, säger Oscar Hyléen, vd för Sveriges Åkeriföretag och ordförande i Nordic Logistics Association (NLA).Viktigt för hela den nordiska korridorenÖresundsregionen är en central länk i den nordiska transportkorridoren mellan Oslo och Hamburg. I dag är regionen sårbar eftersom trafiken i praktiken är beroende av en huvudförbindelse, Öresundsbron. En ytterligare fast förbindelse skulle skapa nödvändig redundans och minska risken för störningar i godsflödena. Tidigare gemensamma studier har visat att en HH-förbindelse är tekniskt genomförbar, finansiellt möjlig och samhällsekonomiskt motiverad. Trots det har frågan varit politiskt låst under flera år. Med den nya rapporten vill Sverige nu inleda ett formaliserat samarbete i regionen kring framtida kapacitet samt militär och civil beredskap i regionen. Analysperioden planeras att pågå mellan 2027 och 2030, men flera viktiga delar, som gemensamma trafikprognoser och analyser av reservkapacitet, startar redan i år. Inom ramen för vårt nordiska samarbete i NLA ser vi detta som en tydlig signal om riktningen framåt. För att komma vidare krävs nu en motsvarande prioritering från dansk sida. För Sveriges Åkeriföretag är frågan central ur både konkurrenskrafts- och beredskapsperspektiv. Ett robust och redundant transportsystem är en förutsättning för fungerande leveranskedjor, samhällsviktig verksamhet och ett starkt nordiskt näringsliv.Läs även Läs pressmeddelandet från NLA Läs nyheten från DTL

Läs mer
elektrifiering-laddning.jpg.

DRIVMEDEL 2026-03-03

Ny utlysning: Högre stöd för laddning vid lastning och lossning

Energimyndigheten har öppnat en ny utlysning för stöd till byggnation av laddinfrastruktur för tunga fordon vid lastning och lossning.Detta krävs för att få stödBland nyheterna finns att effektkravet per laddningspunkt sänks till 150 kW och att även ellager nu kan inkluderas i ansökan. Samtliga projekt kan beviljas upp till 50 procent i stöd. Utlysningen sker i konkurrens, där de projekt som erbjuder mest effekt per investerad krona kommer att prioriteras. Stödet går att söka till och med den 5 maj 2026.Energimyndigheten arrangerar även två digitala informationsmöten om utlysningen den 17 mars och den 26 mars för den som vill veta mer om förutsättningar och ansökningsprocess. Om regeringen beslutar om en ny förordning för stödgivningen (KN2025/01701) planerar Energimyndigheten dessutom att senare under året öppna upp en utlysning där även helt icke-publik laddning för tunga fordon kan komma att omfattas. Läs mer om utlysningen

Läs mer
vag2.jpg.

INFRASTRUKTUR 2026-03-05

Försvarsmakten förstärker samarbetet med Sveriges Åkeriföretag

Försvarsmaktens logistik, FMLOG, tecknar samverkansavtal med Sveriges Åkeriföretag, för en robust logistikkedja, att gälla både i fredstid och under olika konfliktnivåer.Transportsektorn är avgörande för att kunna mobilisera resurser snabbt och effektivt. I händelse av kris eller konflikt behöver Försvarsmakten garantera att både personal och materiel kan transporteras på ett effektivt sätt. Samarbetet med aktörer inom transportsektorn möjliggör innovativa lösningar och snabba åtgärder, vilket är avgörande för att upprätthålla operationell förmåga och beredskap.Försvarsmakten betonar behovet av ett nära samarbete med aktörer inom transportsektorn för att säkerställa Sveriges nationella säkerhet och beredskap. Genom att bygga starkare partnerskap med dessa aktörer kan Försvarsmakten effektivt hantera logistiska utmaningar och förbättra försvarsförmågan i en alltmer osäker värld.

Läs mer