Är du åkerinäringens nästa stjärna i Svenska Truckers?

2026-01-30

KOMPETENSFÖRSÖRJNING

I vår har den trettonde säsongen av Svenska Truckers premiär, men vi är redan igång med att planera nya avsnitt. Därför söker vi nu dig som vill bli en ny deltagare i ett av landets populäraste program. Är du den vi söker? Du ska ha en kärlek till chaufförsyrket och vilja att visa upp vad du och många andra förare gör om dagarna för att hålla samhället rullande.

TV-programmet Svenska Truckers är ett av Viaplays populäraste program sedan Sveriges Åkeriföretag initierade satsningen som hade premiär 2020 och redan första säsongen belönades med TV-priset Kristallen. Det har varit en positiv kraft för hela åkerinäringen och gjort att förståelse och uppskattning för chaufförsyrket ökat.

Vi söker fler chaufförer 

Nu söker vi nya ansikten som känner en stolthet för yrket och tycker det vore en spännande och rolig utmaning.  Är du den pratglada och passionerade föraren vi söker? Som älskar sitt jobb? Då är det dig vi letar efter!

Skicka din ansökan till

Skicka gärna med en bild eller videopresentation! 

Mer om Sveriges Åkeriföretags satsning Svenska Truckers

Säsong 13 har premiär under våren 2026 på TV3 och Viaplay.
Programmet produceras på uppdrag av Sveriges Åkeriföretag och Viaplay av produktionsbolaget Alaska Film & TV.

Syftet med satsningen på Svenska Truckers från branschorganisationen Sveriges Åkeriföretag är att lyfta fram den samhällsbärande åkeribranschen och det varierande, underhållande och spännande chaufförsyrket.

Varje avsnitt i linjär TV brukar ses av i snitt över 150 000 tittare och ytterligare en stor publik på streamingtjänsten Viaplay samt Pluto-TV.
Svenska Truckers finns även på sociala medier med egna konton som sköts av Sveriges Åkeriföretag. Följ gärna programmet där.

Följ @svenskatruckers på TikTok, Facebook, Instagram och Youtube. 

Kontakt

Charlotta Sved profilbild.

Charlotta Sved

Kommunikationschef

010-510 54 16 charlotta.sved@akeri.se

Aktuella nyheter

krig och kris.png.

FÖRETAGANDE 2026-01-27

Ny broschyr: Beredskap för företag

I januari skickade Myndigheten för civilt försvar (MCF) ut en ny broschyr till samtliga arbetsställen i Sverige med fem eller fler anställda. Broschyren heter ”Beredskap för företag – Om krisen eller kriget kommer” och ger konkreta råd till företag om hur man kan stärka sin beredskap, motståndskraft och förmåga att upprätthålla verksamheten vid samhällsstörningar.Broschyren tar bland annat upp hur företag kan arbeta med att:planera och förbereda verksamhetenöva och utbildaminska sårbarheter och skapa kontinuitet i viktiga funktioner

Läs mer
Keyart Svenksa Truckers.

KOMPETENSFÖRSÖRJNING 2026-01-30

Är du åkerinäringens nästa stjärna i Svenska Truckers?

I vår har den trettonde säsongen av Svenska Truckers premiär, men vi är redan igång med att planera nya avsnitt. Därför söker vi nu dig som vill bli en ny deltagare i ett av landets populäraste program. Är du den vi söker? Du ska ha en kärlek till chaufförsyrket och vilja att visa upp vad du och många andra förare gör om dagarna för att hålla samhället rullande.TV-programmet Svenska Truckers är ett av Viaplays populäraste program sedan Sveriges Åkeriföretag initierade satsningen som hade premiär 2020 och redan första säsongen belönades med TV-priset Kristallen. Det har varit en positiv kraft för hela åkerinäringen och gjort att förståelse och uppskattning för chaufförsyrket ökat.

Läs mer
tvatthall_Halmstad.png.

INFRASTRUKTUR 2026-01-29

Högteknologisk tvätthall möter åkarnas behov i Halmstad

Sveriges Åkeriföretag med föreningen i Halland inviger en helt ny tvätthall för lastbilar i Halmstad. Etableringen möter en tydlig efterfrågan i regionen på en modern tvätthall med starkt fokus på miljö och generösa öppettider anpassade efter åkerinäringens behov.Miljöansvaret har varit en central utgångspunkt i projektet. Anläggningen är utformad för att minimera resursförbrukningen: cirka 85 procent av vattnet återvinns i processen, och tvätthallen använder även regnvatten. Totalt går det endast åt omkring 25 liter nytt vatten per tvätt, vilket innebär en mycket låg miljöpåverkan jämfört med traditionella lösningar.Tvätthallen är tekniskt avancerad och helt automatiserad. Systemet läser av varje fordons profil och anpassar tvätten efter fordonets utformning och behov. För den som önskar finns även möjlighet till manuell tvätt. Anläggningen är öppen dygnet runt, vilket ger åkeriföretagen maximal flexibilitet i vardagen.Placeringen längs E6 är strategisk och gör tvätthallen lättillgänglig för både regional och långväga trafik. Anläggningen är byggd för att klara HCT-fordon och är, såvitt känt, den första tvätthallen i södra Sverige som kan hantera fordon upp till 34,5 meter.Medlemmar i Sveriges Åkeriföretag erbjuds ett extra förmånligt pris. Att hålla nere kostnaderna för nödvändig service är en viktig del i arbetet för näringens långsiktiga konkurrenskraft och lönsamhet. Läs mer om anläggningen

Läs mer