Välkommen till ett nytt Erfarenhetsutbyte

Anmäl dig

EVENT

Sveriges Åkeriföretag Öst bjuder återigen in till ett erfarenhetsutbyte inom temat elektrifiering och fossilfria transporter. Vi ses fredagen den 13 februari på Munktellmuséet i Eskilstuna. 

Mötet riktar sig till alla våra medlemmar - till dig som äger ett åkeri, arbetar i branschen eller kör lastbil. Vi vill dela erfarenheter med varandra, få inspiration och ta del av den senaste utvecklingen.

Detta är tredje mötet som anordnas inom samma tema, och syftet är att träffa andra företag i branschen och dela kunskap samt erfarenheter, att ge varandra råd och tips. Har du missat våra tidigare möten - ta chansen nu att vara med.

Gustav Boberg från Volvo besöker oss och berättar om deras elektrifieringsresa och delar deras lärdomar.

Anders Grauers är professor på Chalmers tekniska högskola och systemspecialist inom Swedish Electromobility Centre. I samverkan med företag forskar han på hur elfordonssystem bör byggas och användas på ett kostnadseffektivt sätt inom olika segment.
Anders kommer hålla en presentation om hur man bör bilda sig en egen uppfattning om, när och hur, man bör elektrifiera lastbilar - och inte luras av debatten.

Plats: Munktellmuséet, Eskilstuna
Datum: Fredag den 13 februari
Tid: 11:30 - 16:00

PROGRAM
kl. 11.30  Vi startar med lunch
kl. 12.15  Introduktion
kl. 12.30  Anders Grauers - Chalmers tekniska högskola
kl. 13.15  Gustav Boberg - Volvo Construction Equipment
kl. 14.00  Fika
kl. 14.30  Diskussion och Sammanfattning
kl. 16.00  Tack för idag

Varmt välkommen!

- Tillsammans med åkerinäringen - för en hållbar framtid -

Anmälan

Anmäl ditt deltagande genom att mejla karolina.wikengard@akeri.se eller fyll i dina uppgifter via länken nedan. 

Självklart går det bra att ta med en kollega som är nyfiken på Sveriges Åkeriföretag men som ännu ej är medlem. Meddela kontaktuppgifter när du gör anmälan.
Deltagandet är kostnadsfritt för 2 personer per företag. 

Gör din anmälan

Kontakta mig om du har frågor om eventet

Profilbild Karolina Wikengård.

Karolina Wikengård

Branschföreträdare

010-510 54 77 karolina.wikengard@akeri.se

Är du sugen på mer?

Här hittar du alla våra aktuella webbinarier och event.

 

Till våra webbinarier och event

Aktuella nyheter

SWE_TRUCKERS_PGM 901 - MASTER ID_20764550.00_17_10_12.Still018.png.

LAGAR & REGLER 2026-06-12

Nya undantag för rundvirkestransporter efter stormskador

Transportstyrelsen har beslutat om tillfälliga undantag från vissa regler om kör- och vilotider för virkestransporter i Hallands, Jönköpings, Kalmar, Kronobergs, Västra Götalands och Östergötlands län. Undantagen gäller transporter av rundvirke från skogar som skadats i stormen den 5 april 2026 och kan tillämpas mellan den 15 juni och 14 juli.Följande undantag är tillåtnaDen maximala dagliga körtiden får utökas från 9 till 10 timmar.Den sammanlagda körtiden under två på varandra följande veckor får uppgå till högst 112 timmar. Undantaget får dock inte innebära att den maximala veckoarbetstiden enligt vägarbetstidsreglerna överskrids.Reducerad veckovila behöver inte kompenseras.Viktigt att känna tillFöreskrifterna reglerar vissa undantag från EU förordning om kör- och vilotider. Övriga regler gäller som vanligt.Undantagen innebär en möjlighet att tillfälligt frångå vissa bestämmelser, men det finns inget krav på att utnyttja dem.Det är också viktigt att beakta reglerna i vägarbetstidslagen (Lag 2005:395 om arbetstid vid visst vägtransportarbete) med tillhörande förordningar och föreskrifter, eftersom dessa kan begränsa hur undantagen kan användas i praktiken.Föreskrifterna har ingen inverkan på exempelvis kollektivavtal. Vid frågor om vad som gäller enligt kollektivavtal bör berörd arbetstagarorganisation kontaktas.Ta del av föreskriftenTransportstyrelsens föreskrifter TSFS 2026:62 finns att läsa i sin helhet på Transportstyrelsens webbplats. 

Läs mer
kaj-johanssons-akeri-medarbetare-sveriges-akeriforetag.png.

KOMPETENSFÖRSÖRJNING 2026-06-15

Från elev till kollega – APL skapar framtidens chaufförer

För Kaj Johanssons Åkeri och Allmiljö har APL-elever länge varit en naturlig del av verksamheten. Företaget har tagit emot elever sedan länge och ser det som en viktig investering både för den egna kompetensförsörjningen och för åkerinäringens framtid.– Vi har egentligen alltid jobbat aktivt med APL. För oss är det ett naturligt sätt att arbeta strategiskt få in nya lastbilschaufförer i åkerinäringen, säger Maria Forsell, HR-ansvarig.Samarbetet med Liljaskolan har pågått i många år och genom åren har ett stort antal elever gjort sin arbetsplatsförlagda utbildning hos Kaj Johanssons Åkeri och Allmiljö.Relationer är nyckeln till framgångFör att en praktikperiod ska bli lyckad krävs ett nära samarbete mellan skola, elev och handledare. Att ta emot elever kräver planering, men Maria beskriver det som ett arbete som är väl värt insatsen.– Det viktigaste är att skapa en bra relation från början. Vi vill veta vem eleven är och se till att handledaren får rätt förutsättningar. Det handlar mycket om kommunikation och att bygga en trygg kontakt mellan alla parter och vi arbetar aktivt med frågan för att hitta en bra balans i verksamheten. Transportledarna är viktiga i arbetet och hjälper även till att skapa engagemang så att det känns positivt att ta emot elever, förklarar Maria.Viktig rekryteringsvägFör företaget är arbetsplatsförlagt lärande inte bara ett sätt att introducera unga till yrket som lastbilschaufför, det är också en viktig rekryteringskanal. Flera av de elever som har genomfört APL blir rekryterade under sommaren. Medarbetare på Kaj Johanssons Åkeri. Foto: Kaj Johansson Åkeri AB. – Vi brukar anställa flera av eleverna och ungefär hälften av dem brukar bli kvar efter sommaren. Det är en stor fördel att lära känna eleverna under praktiken. När det blir dags att rekrytera vet vi redan vilka de är och vad de kan, säger Maria.Bygger framtidens åkerinäringMaria är övertygad om att APL spelar en avgörande roll för åkerinäringens framtida kompetensförsörjning.– APL är en viktig resurs för vår bemanning samtidigt som den ger oss möjlighet att bidra till utbildningen av framtida lastbilschaufförer. Genom praktisk erfarenhet hos oss utvecklar eleverna de kompetenser som efterfrågas och blir väl förberedda för arbetslivet. Det skapar värde både för oss som företag, eleverna och näringen i stort.Till de åkeriföretag som ännu inte tagit emot APL-elever är hennes budskap tydligt.

Läs mer
iStock-866728938.jpg.

LAGAR & REGLER 2026-06-03

Regler för studentflak – kör säkert på studentdagen

Snart är vårterminen slut och många av våra ungdomar tar studenten och kliver ut i arbetslivet. Studenten innebär många gånger sång på studentflak runt om i landet och många av våra medlemsföretag har fått förfrågningar om att köra. Var gärna med och bidra till studenternas dag men tänk på vilka regler som gäller.Studentflak är en uppskattad tradition och en viktig del av många ungdomars studentfirande. För att färden ska bli både säker och laglig finns det särskilda regler som gäller för transport av passagerare på flak och släp. Här har vi samlat det viktigaste att tänka på.Vid tillfällig färd på flak eller släp gällerÅkning vid studentfirande måste ske i direkt anslutning till själva arrangemanget.Man får endast ta med passagerare i ett sådant antal, eller placera dem på ett sådant sätt, att fara inte kan uppstå.Hållfasta skyddsräcken ska finnas, höjden bör vara minst 110 cm. Säten eller bänkar ska sitta fast.Utrymme för passagerare får inte ha farliga ojämnheter, utskjutande delar eller skarpa kanter som kan öka risken för skador på passagerarna.Passagerarna ska kunna kontakta föraren direkt genom ett tillförlitligt kommunikationssystem ifall någonting händer. Om mobiltelefon används måste samtal vara uppkopplat under hela färden.Fordonet får inte köra fortare än 20 km/tim. Det får endast köra på vägar där hastighetsbegränsningen är högst 70 km/tim.Föraren ska ha fyllt 21 och ha körkort med rätt behörighet sedan två år. Om traktor med släp ska framföras i liknande sammanhang måste föraren lägst ha behörighet B och uppfylla de tidigare nämnda kraven.Vid färd på släp måste sammankopplingen till dragfordonet vara säker. Man får bara ha ett släp och det måste vara så stabilt att det inte riskerar välta.Se över eventuella regler med miljözoner i aktuella städer.Polisen ska meddelasDet är viktigt att polisen känner till studentflaken och karnevalstågen, eftersom de ofta påverkar framkomligheten på vägar och gator. Det är också av största vikt att arrangemangen sker under ordnade och säkra former så att ingen kommer till skada. Polisen ska därför i förväg meddelas om färdväg och tidpunkt. Samordna detta om flera fordon är inblandade.Läs Polisens information kring studentflak.Läs Transportstyrelsens information om studentflak. 

Läs mer