Öresundsregionens transporter behöver en översyn

2025-06-03

PRESSMEDDELANDEN

Sveriges Åkeriföretag och DTL: Öresundsregionens transporter behöver en översyn

Den svenska regeringen har nu utsett en särskild utredare som ska ta fram ett förslag till underlag för en strategisk svensk-dansk undersökning av transporterna över Öresund. Sveriges Åkeriföretag och DTL – Danske Vognmænd och är mycket positiva till ett utökat samarbete inom transportområdet mellan länderna.

Ambitionen är att nå samsyn om behovet av kapacitet och beredskap för transporter över Öresund från 2050, samt en gemensam inriktning för hur transportsystemet i Öresundsregionen ska fungera.

VD för Sveriges Åkeriföretag Oscar Hyléen och VD för DTL – Danske Vognmænd Erik Østergaard välkomnar det svenska initiativet:

– Vi är väl medvetna om att det främsta skälet till utredningen är beredskaps- och säkerhetspolitiska hänsyn, men det är samtidigt klokt att också se över hur transportflödena över den viktigaste landgränsen mellan våra länder kan förbättras. Det behövs en översyn, säger direktörerna.

Infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson har i samband med initiativet uttalat att ett utvecklat samarbete mellan Sverige och Danmark på transportområdet som stärker konkurrenskraft och redundans. En bred enighet mellan Sverige och  Danmark är därför avgörande för den fortsatta planeringen av transportinfrastrukturen i Öresundsregionen, enligt ministern.

De två branschföreträdarna lyfter samtidigt en annan viktig fråga kring transporter över gränserna, såväl i freds- som krissituationer:

– Inom ramen för vårt gemensamma nordiska samarbete i Nordic Logistics Association har vi arbetat intensivt för att bevara möjligheten att köra med högre vikt och större dimensioner över nationsgränserna i Norden. Men när det gäller långa lastbilskombinationer och specialtransporter har vi ännu inte nått hela vägen när det gäller samordningen mellan Sverige och Danmark. Vi vill därför gemensamt bidra till att dessa frågor inkluderas i de kommande utredningarna, säger representanterna för NLA.

De tillägger också vikten av att även utvärdera behovet av en möjlig fast förbindelse mellan Helsingborg och Helsingör (HH-förbindelsen) i norra Öresundsregionen – bland annat för att avlasta trafiken mellan Helsingborg och Malmö.

Den svenska utredaren ska även lägga fram eventuella förslag till förberedande åtgärder inför den strategiska analysen. Uppdraget kommer att genomföras i dialog med berörda statliga myndigheter, regioner och kommuner i både Sverige och Danmark.

Utredarens förslag ska ge både den svenska och danska regeringen ett gemensamt underlag för beslut om ett fortsatt samarbete kring kapaciteten för transporter över Öresund.

Slutrapport ska lämnas senast den 28 november 2025. 

Kontakt vid pressfrågor

Charlotta Sved profilbild.

Charlotta Sved

Kommunikationschef

010-510 54 16 charlotta.sved@akeri.se

Aktuella nyheter

header_FT1.jpg.

DRIVMEDEL 2026-04-17

EU förlänger Sveriges skattebefrielse för biodrivmedel

EU-kommissionen har beslutat att godkänna en förlängning av Sveriges möjlighet att skattebefria rena och höginblandade flytande biodrivmedel. Det nya statsstödsgodkännandet gäller till och med 2032.Beskedet innebär att nuvarande system, som annars skulle ha löpt ut vid utgången av 2026, kan fortsätta under ytterligare sex år. Skattebefrielsen är ett viktigt verktyg för att främja användningen av biodrivmedel och minska utsläppen från transportsektorn.

Läs mer
86597047-d944-44e0-9b60-4eda34a9796e.jpg.

KOMPETENSFÖRSÖRJNING 2026-04-29

Ljugarns Schakt & Transport visar vägen som attraktiv arbetsgivare

Att hitta rätt personal är en av åkerinäringens största utmaningar. För Ljugarns Schakt & Transport AB handlar det inte bara om att rekrytera, utan om att hitta människor som delar företagets värderingar och är intresserade av arbetet. Samtidigt lägger företaget stort fokus på att utveckla och behålla befintliga medarbetare. Genom variation i arbetet, nära ledarskap och en familjär kultur har bolaget skapat en arbetsplats där människor trivs och vill stanna.

Läs mer
svensk-vag-skyltning.jpg.

INFRASTRUKTUR 2026-04-27

Nya vägprojekt får grönt ljus – ett viktigt steg framåt

Regeringen har fattat beslut om byggstart för flera strategiskt viktiga vägprojekt runt om i Sverige. Satsningarna syftar till att förbättra framkomlighet, trafiksäkerhet och effektivitet i transportnätet, särskilt för tung trafik och godsflöden mellan industri, terminaler och hamnar.Beslutade vägprojekt:E4/Lv 259 Tvärförbindelse Södertörn – ny länk för godstrafik i StockholmsregionenE4/E20 Hallunda–Vårby – kapacitetsförstärkning i hårt belastat stråkE45 Säffle–Valnäs – förbättrad framkomlighet i nord-sydligt godsstråkRv 26 Mullsjö–Slättäng – för att förbättra trafiksäkerheten och framkomlighetenE4 Kongberget–Gnarp – ökad trafiksäkerhet längs NorrlandskustenE65 Svedala–Börringe – viktig för transporter till och från hamnar i SkåneE22 Björketorp–Nättraby – förbättrad standard i sydöstra SverigeE10 Morjärv–Svartbyn - ombyggnad etapp 1E4 Broänge-Daglösten-Ljusvattnet - Fortsatt utbyggnad av mötesseparering sträckan Skellefteå - Umeå E4 - Planering och påbörja ombyggnad av förbifart SkellefteåUtöver dessa projekt pågår redan utbyggnader längs E20, bland annat kring Mariestad, vilket är centralt för transporter mellan Stockholm och Göteborg.

Läs mer