SÅ-Podden: Summering av 2025 och sikte på 2026

Åkerinäringens utmaningar och möjligheter, från konjunkturläge till politiskt engagemang och omställning. Ett samtal om varför samverkan och branschens roll är viktigare än någonsin.

Lyssna på avsnittet

PODCAST

I vårt senaste poddavsnitt diskuterar Oscar Hyléen och Ulric Långberg konjunkturläget och utvecklingen inom åkerinäringen, det växande politiska intresset för branschens frågor och hur arbetet med omställning, beredskap och en fungerande transportsektor tar nya steg i både Sverige och EU.

Vi tar också upp frågor kopplat till vinterväghållning och hur viktiga beslut påverkar transportsektorn under årets kallaste månader. Vi diskuterar även centrala genombrott i vårt påverkansarbete och hur Vägvalet 2026 sätter riktningen inför det kommande valåret. Samtalet ger perspektiv på en tid präglad av osäkerhet och förändring – men också varför åkerinäringens roll, branschens behov av samverkan och gemensamma lösningar aldrig har varit viktigare.

Lyssna på avsnittet

Följ med i diskussionen om de viktigaste frågorna för åkerinäringen. Direkt från branschens egna experter.

Lyssna på avsnittet

Aktuella nyheter

balans_akare_sveriges_akeriforetag.png.

FÖRETAGANDE 2026-08-11

Hitta balansen som egen åkare

Att driva ett eget åkeri innebär ofta ett stort engagemang och ett ansvar som följer med även utanför arbetstid. För Ebba Persson är hästarna en viktig del av livet utanför åkeriet, medan Love Johansson hittar balans genom sin satsning på discgolf.Jobbet blir en del av livet – men inte hela livetEbba: Det tar ganska mycket tid, man förstår nog inte riktigt hur mycket man jobbar, mycket av tiden ser man inte det man gör som arbete. För mig som har hästar och andra intressen så hinner jag med det ändå. Många trodde att det skulle bli svårt att kombinera åkeriet med hästarna, men det går att få ihop, med rätt planering och balans. Ebba Persson, ägare av Ebbas Kran & Transport AB. Foto: Privat. Love: Jobbet blir som en del av livet, man gifter ihop det. Jag ser det inte som att jag går till jobbet och känner aldrig att det är en börda. Visst finns det bättre och sämre dagar, men det är det bästa beslut jag tagit i mitt liv.

Läs mer
marknadsforing_akeri_sveriges_akeriforetag.png.

FÖRETAGANDE 2026-07-21

Så bygger du ett starkt varumärke för ditt åkeri

En helrosa gasbil som syns mils väg, en logga som bygger stolthet eller en nisch ingen annan fyller. Marknadsföring behöver inte vara dyrt eller komplicerat, men det måste göras och speciellt i uppstarten av ditt eget åkeri. Våra ambassadörer berättar och delar med sig av sina bästa tips.Bygg ett varumärke som syns och hitta din nischJessica: När jag kör runt i en helrosa bil som ingen kan missa – det är min marknadsföring. Jag är ute på lastbilsmässor, nätverkar, och har fått en del uppmärksamhet i branschtidningar. Det handlar om att våga synas på riktigt och göra något som folk minns.Ebba: Jag gillar min logga, den fixade jag med omsorg och jag använde aktivt att jag var tjej och enbilsföretagare. Folk hajar till. Men det gäller att följa upp allting med att göra ett bra jobb, var snäll och trevlig och bygga personliga relationer till kunderna. Det håller längre än någon annons. Ebba Persson, ägare av Ebbas Kran & Transport AB. Foto: Privat. Love: Satsa på kvalitet och hitta din nisch. Jag kör drömekipaget och visar upp det på mässor runt om i landet. När du gör något bra och blir känd för det så kör ryktet igång, det är det bästa du kan ha.Emil: Nätverka i branschen, det är mitt allra bästa tips. Prata med folk, bygg relationer, håll kontakten. De flesta körningar och kunder jag fått har kommit via nätverk, inte via annonser. Emil Ericsson, ägare av Emil Ericssons Åkeri AB. Foto: Privat.

Läs mer
fran_skolbank_till_forarplats.png.

KOMPETENSFÖRSÖRJNING 2026-08-21

Från skolbänk till förarplats

På Hagéns Åkeri AB har APL-elever varit en del av vardagen i omkring 15 år. För företaget har det blivit ett sätt att låta unga lära känna yrket på riktigt och samtidigt hitta personer som kan bli en del av verksamheten på längre sikt. Historien om APL-verksamheten började egentligen redan innan det fanns någon uttalad strategi för att ta emot elever.En av företagets chaufförer hade en brorson som ville följa med ut på en körning när han gick i nian. När det senare blev dags att välja gymnasieutbildning föll valet på Fordonsprogrammet. Då hörde han av sig till åkeriet igen, den här gången för att göra sin APL.– Han är fortfarande anställd hos oss, berättar Marie, vd på Hagéns Åkeri AB.Olika fordon och uppdragEn viktig del av APL-perioden är att eleverna får möjlighet att prova olika typer av körningar. Vad de får göra beror på vilket år de går och hur långt de har kommit i sin utbildning.Under första och andra året får eleverna bland annat följa med i styckegodsbilar och lastväxlarfordon. Under det tredje året breddas erfarenheterna ytterligare. Då kan eleverna även få följa med i ADR-tankfordon och, beroende på utbildningsnivå, övningsköra skåpbil och lastväxlarbil både utan och med släp.Det är just variationen som många elever uppskattar.– Det är nog variationen som eleverna uppskattar mest. De får följa med på olika typer av uppdrag och se att ingen dag behöver vara den andra lik. Det blir också ett bra sätt för dem att få en bild av hur vardagen som chaufför faktiskt ser ut och att prova på olika sorters körningar och fordon. Jag tror att det är viktigt att de får uppleva bredden i yrket under sin APL, säger Marie.För eleven innebär det att APL-perioden kan ge en bredare bild av yrket än vad en enskild typ av körning skulle göra. Olika fordon, uppdrag och situationer ger möjlighet att steg för steg bygga erfarenhet.Eleverna lär känna företaget och företaget lär känna elevernaFör Hagéns Åkeri AB finns det ytterligare en fördel med att ta emot elever: relationen hinner byggas upp under utbildningstiden.När en elev senare blir aktuell för anställning är mycket redan bekant. Eleven känner verksamheten, arbetskamraterna och företagets rutiner. Företaget har samtidigt fått möjlighet att följa elevens utveckling och se hur personen fungerar i arbetet. Det gör också att steget från elev till anställd kan bli betydligt mindre och för Hagéns Åkeri AB har det hänt flera gånger. Företaget har anställt flera tidigare APL-elever och många av dem arbetar fortfarande kvar.

Läs mer