SÅ-Podden: Arbetssätt som förändrar bygg- och anläggningstransporter

Lyssna på avsnittet

PODCAST

Tusentals transporter varje dag, pappersföljesedlar som tappas bort och administration som tar tid och skapar onödig osäkerhet. I bygg- och anläggningsbranschen har leveranser länge hanterats på samma sätt, men nu sker en förändring.

I det här poddavsnittet gästas vi av Trafikverket, PEAB samt BEAst och pratar om digitala följesedlar enligt BEAst Supply 4.0 och om varför krav från bland annat Trafikverket och stora entreprenörer driver på utvecklingen. Vad innebär det i praktiken för entreprenörer, åkerier och leverantörer? Hur fungerar digitala följesedlar i vardagen? Hur kan de bidra till enklare administration, bättre spårbarhet och mer effektiva transportflöden?

Lyssna på avsnittet för att få en tydlig bild av vad som händer i branschen och vad du behöver ha koll på framöver.

Lyssna på avsnittet

Följ med i diskussionen om de viktigaste frågorna för åkerinäringen. Direkt från branschens egna experter.

Lyssna på avsnittet

Aktuella nyheter

SWE_TRUCKERS_PGM 901 - MASTER ID_20764550.00_17_06_11.Still017.png.

LAGAR & REGLER 2026-08-28

Undantag för virkestransporter förlängs efter stormen Johannes

Regeringen förlänger möjligheten för utländska transportföretag att utföra virkestransporter i Sverige efter stormen Johannes. Det tillfälliga undantaget, som skulle ha löpt ut i september, gäller nu till och med den 9 november 2026.Stormen Johannes fällde stora mängder skog i framför allt Dalarnas, Gävleborgs, Västerbottens och Västernorrlands län. För att snabbt kunna transportera bort det stormfällda virket infördes ett tillfälligt undantag som gör det möjligt för utländska transportföretag att komplettera den svenska transportkapaciteten.Undantaget gäller yrkesmässiga transporter av rundvirke från skogar som skadats av stormen och är begränsat till Dalarnas, Gävleborgs, Västerbottens och Västernorrlands län. Åkeriföretaget ska ha ett gemenskapstillstånd från ett annat EES-land och de fordon som används ska anmälas till Transportstyrelsen. Den som omfattas av undantaget under den aktuella perioden ska inte heller påföras sanktionsavgift för överträdelser av cabotagereglerna.Syftet med förlängningen är att upprätthålla en hög transportkapacitet så att så stora volymer stormfällt virke som möjligt kan tas om hand och risken för angrepp av skadeinsekter minskar.

Läs mer
Mejeritransporter 1_xfairtransport 2.png.

FÖRETAGANDE 2026-09-03

Fair Transport – en investering i framtidens åkeri

För Mejeritransporter handlar Fair Transport om mer än en certifiering på väggen. Det handlar om att arbeta strukturerat, visa ansvar och vara med när framtidens transportaffärer avgörs.När Fair Transport blev aktuell var beslutet enkelt för Mejeritransporter. Företaget hade redan under många år arbetat systematiskt med kvalitet, miljö och trafiksäkerhet. Sedan 2004 är företaget ISO-certifierat enligt ISO 9001, 14001 och 39001.– Det kändes självklart att certifiera sig när en branschcertifiering som Fair Transport blev aktuell, säger Fredrik Johansson, vd på Mejeritransporter.För företaget blev Fair Transport därmed ett naturligt komplement till det arbete som redan pågick. Certifieringen bidrar med en tydlig struktur och hjälper verksamheten att hålla fokus på de frågor som är viktiga för ett modernt och ansvarsfullt åkeri.– Det hjälper oss att hålla koll på alla delar i verksamheten och jobba strukturerat och målinriktat med bland annat hållbarhetsfrågor, menar Fredrik.Hållbarhet blir en konkurrensfrågaI transportbranschen räcker det inte längre att kunna leverera i tid och till rätt pris. Allt fler transportköpare ställer krav på hållbarhet, kvalitet och trafiksäkerhet. Framför allt i större upphandlingar har olika former av hållbarhetsbevis blivit en viktig del av kravbilden.Det märker Mejeritransporter tydligt.

Läs mer
sveriges-riksdag.jpg.

POLITIK 2026-09-02

Så svarar riksdagspartierna på åkerinäringens viktigaste frågor

Vilka förutsättningar vill riksdagspartierna ge åkerinäringen under nästa mandatperiod? I en valkompass från Svensk Åkeritidning har partierna svarat på sju frågor om några av de områden som är viktigast för åkerinäringen, från infrastruktur och sund konkurrens till beredskap, kompetensförsörjning och omställning.Den 13 september är det val till riksdag, regioner och kommuner. Inför valet har Svensk Åkeritidning ställt samma sju frågor till samtliga riksdagspartier för att ge en bild av hur de ser på åkerinäringens förutsättningar under kommande mandatperiod.Frågorna berör områden där politiska beslut får stor betydelse för möjligheten att driva och utveckla åkeriföretag. Det handlar om fungerande infrastruktur, regelefterlevnad och sund konkurrens, tillgången till förare, transportsektorns roll i totalförsvaret och förutsättningarna för omställningen.Vänsterpartiet hade inte inkommit med sina svar när enkäten sammanställdes och finns därför inte med i valkompassen.

Läs mer