Vi lyfte åkerinäringens röst i Almedalen

2025-06-30

POLITIK

Efter en intensiv men mycket givande vecka i Almedalen vill vi dela med oss av vårt deltagande. Vi har haft många viktiga samtal med politiker, myndigheter och andra branschaktörer om det som påverkar hela åkerinäringens vardag och framtid. Våra fokusområden var infrastruktur och transporteffektivitet, kommersiellt gångbara lösningar för omställning samt att vi ville stärka näringens position i elnätsfrågorna.  

Transportsektorns omställning dominerade agendan, men vi såg till att bredda och fördjupa samtalen kring bland annat bärighet, vinterväghållning, tillgång till rastplatser och effektiv tillsyn.

Omställning
Vi tryckte på att omställningen måste fungera i praktiken. För att åkerinäringen ska kunna ställa om behövs bland annat:

  • En nationell plan för ladd- och tankinfrastruktur
  • Att elmarknaden anpassas till åkerinäringens villkor
  • Kostnadssänkningar för transporter med el genom nya incitament
  • Att offentlig upphandling tar ett tydligt ansvar
  • Samordnade stöd och förenklade tillståndsprocesser
  • Långsiktiga villkor för HVO
  • Ökad efterfrågan och betalningsvilja för hållbara transporter

Bärighet
Uppdateringen av NVDB, som lett till att många kommunala vägar nedklassats till BK2, har orsakat stora problem för åkerinäringen i stora delar av landet. Här krävs snabba åtgärder vilket vi tydligt framfört.

  • På kort sikt behöver de kommunala vägarna återgå till tidigare bärighetsklass
  • På längre sikt bör alla BK1-vägar höjas till BK4 för att möjliggöra fler längre och tyngre fordon
  • Vägnätet måste vara sammanhängande, oavsett om det är kommunalt eller statligt vägnät.

Våra aktiviteter och arrangemang

Vi var aktiva under hela veckan. Här är några nedslag:

  • Panelsamtal med Trafikverkets Generaldirektör
    Vi diskuterade bland annat bärighet, vinterväghållning och bristen på rastplatser – se samtalet här.

  • Rundabordssamtal om bärighet
    Med bland annat Gotlands kommun och Trafikverket. Gotland föreslås som pilotområde för att testa konkreta lösningar. Trafikverket har fått ett utökat ansvar för att identifiera och redogöra för behovet av bärighetshöjande åtgärder som även omfattar det icke-statliga allmänna vägnätet vilket är positivt.

  • Speeddating med Infrastrukturminister Andreas Carlsson
    Tolv minuters fullt fokus på åkerinäringens frågor i ett samtal där vi bland annat lyfte bärighet, kontroller, ökad efterfrågan och stimulansåtgärder för fossilfria transporter.

  • Politikerfrukost med Trafikutskottet
    Här diskuterade vi kontroller, skatter och hur politiken kan öka efterfrågan på hållbara transporter med företrädare för de politiska partierna.

  • Temamiddag med fokus på elnätsfrågor
    Vi arrangerade en temamiddag med fokus på elnätsfrågor. Ett område där åkerinäringen behöver ta större plats. Intresset var stort, med deltagare från politiken, energibolag, myndigheter och branschorganisationer. Vi lyfte fram åkerinäringens behov, utmaningar och potential i elektrifieringen, för att öka förståelsen och visa att vår bransch är en viktig aktör.

  • Panelsamtal om transporteffektivitet
    Vi modererade ett panelsamtal tillsammans med Tågföretagen och Svenska Sjöfart, med fokus på hur ökad intermodalitet kan bidra till ett mer robust, konkurrenskraftigt och hållbart godstransportsystem. Bland de medverkande fanns bland andra infrastrukturminister Andreas Carlsson.

  • Seminarium med Preem
    Fokus låg på hur vi ökar vi efterfrågan på hållbara transporter. Ett viktigt budskap från oss var att efterfrågan och betalningsvilja måste öka.

Utöver det deltog vi i flera rundabordssamtal där omställningen stod högt på agendan där vi självklart lyfte fram näringens perspektiv och viktiga budskap.

Vad händer nu?

Vi tar med oss allt detta in i vårt påverkansarbete under hösten. Åkerinäringens behov ska bli hörda, både i Regeringskansliet och på myndighetsnivå. Tack vare ert engagemang har vi ett starkt mandat att agera.

Har du frågor eller inspel – hör gärna av dig.

Kontakta oss

Ulric Långberg profilbild.

Ulric Långberg

Samhällspolitisk Chef

010-510 54 61 ulric.langberg@akeri.se
Charlotta Sved profilbild.

Charlotta Sved

Kommunikationschef

010-510 54 16 charlotta.sved@akeri.se

Aktuella nyheter

juridik-kontrakt.jpg.

DRIVMEDEL 2026-03-09

Modell för veckovis indexjustering finns nu tillgänglig

Den ökade oron i Mellanöstern riskerar att leda till snabba och kraftiga svängningar i drivmedelspriserna. För att underlätta dialogen mellan åkeriföretag och transportköpare har vi därför åter publicerat vår modell för veckovis justering av drivmedelskostnader på transportindex.se.Erfarenheterna från 2021 visar hur snabbt kostnadsbilden kan förändras och vilka konsekvenser det kan få för hela åkerinäringen. Vi uppmanar därför medlemsföretagen att redan nu ta en dialog med sina kunder om hur eventuella kostnadsökningar ska hanteras.Syftet med indexreglering är att behålla den ekonomiska balans som fanns när avtalet ingicks. Genom att använda index eller tydliga bränsleklausuler i avtalen kan både åkeriföretag och transportköpare hantera kostnadsförändringar på ett transparent och förutsägbart sätt.Den modell för veckovis reglering som nu finns tillgänglig är inte en förändring av DMT utan ett kompletterande och tillfälligt verktyg för situationer där drivmedelspriserna förändras snabbt. Modellen är avsedd som en tillfällig hantering vid kraftiga och snabba ökningar av drivmedelskostnader under en begränsad period.Kontakta oss om du har frågor 010-510 54 00 transportekonomi@akeri.se

Läs mer
Prestigefyllt_hållbarhetspris.png.

HÅLLBARHET 2026-03-20

Prestigefyllt hållbarhetspris sätter fokus på medlemmarnas omställningsarbete

Hos våra medlemmar pågår varje dag ett arbete för att utveckla transporterna i en mer hållbar riktning. För att lyfta fram en av dem som driver utvecklingen framåt instiftar vi nu Sveriges Åkeriföretags Hållbarhetspris. Priset delas ut i samband med det centrala årsmötet i Örebro. Hållbarhetspriset riktar sig till ett åkeriföretag eller en individ som på ett tydligt och inspirerande sätt arbetar med omställning, ansvarstagande och utveckling i branschen. Genom utmärkelsen vill vi lyfta fram goda exempel och visa hur hållbarhetsarbete kan stärka både affären och åkerinäringens långsiktiga konkurrenskraft.

Läs mer
header_färdskrivare.jpg.

LAGAR & REGLER 2026-03-13

Skärpt lagstiftning ska motverka manipulation av färdskrivare

Regeringen går vidare med ett förslag om ny lagstiftning för att motverka manipulation och missbruk av färdskrivare i transportbranschen. Förslaget har nu skickats till Lagrådet och syftar till att stärka trafiksäkerheten och skapa mer rättvisa konkurrensvillkor.I lagrådsremissen föreslås en ny lag om åtgärder mot manipulation och missbruk av färdskrivare. Den innebär bland annat att polismän och bilinspektörer får utökade befogenheter att ingripa vid misstanke om att en färdskrivare har hanterats på ett sätt som kan dölja överträdelser av reglerna om kör- och vilotider.Förslaget innebär också att straffen skärps. Den som manipulerar en färdskrivare eller hanterar utrustning som möjliggör manipulation kan dömas till böter eller fängelse i upp till ett år. Samtidigt föreslås ändringar i fordonslagen som ska ge kontrolltjänstemän bättre möjligheter att genomföra flygande inspektioner och kontrollera specifik utrustning i fordon. De nya reglerna föreslås träda i kraft den 1 juli 2026. Läs pressmeddelandet från Regeringskansliet Positivt steg enligt tidigare remissvarI ett tidigare remissvar har Sveriges Åkeriföretag i huvudsak ställt sig positiv till förslaget. Skärpta befogenheter och tydligare straffbestämmelser bedöms vara viktiga åtgärder för att motverka manipulation av färdskrivare och stärka regelefterlevnaden inom näringen.Manipulation av färdskrivare påverkar både trafiksäkerheten, arbetsmiljön för förare och konkurrensneutraliteten mellan företag. Möjligheten för kontrolltjänstemän att exempelvis genomföra visitation, genomsöka fordon och ta utrustning i beslag bedöms också kunna stärka förutsättningarna för en effektiv kontrollverksamhet.Även införandet av fängelse i straffskalan för manipulation och straffansvar för hantering av manipulationsutrustning ses som viktiga steg för att motverka organiserat fusk.Behov av tydlighet och resurserSamtidigt lyfts flera områden där lagförslaget kan behöva utvecklas ytterligare. Bland annat efterfrågar vi en tydligare koppling till klampningsbestämmelserna, eftersom otydlighet i regelverket riskerar att skapa osäkerhet i det praktiska kontrollarbetet.Vi framhåller även att utökade befogenheter kräver tillräckliga resurser och rätt utbildning för kontrolltjänstemän. Utan detta finns en risk att reformens genomslag blir begränsat.Vidare lyfts behovet av modernare digitala verktyg och bättre möjligheter till dataanalys för att kunna upptäcka och utreda organiserad manipulation. Samtidigt betonas vikten av rättssäkra bedömningar i tillsynen, så att sanktioner inte blir oproportionerliga i situationer där överträdelser beror på misstag eller bristande kunskap.Viktigt för seriösa åkeriföretagSammantaget bedöms lagförslaget vara ett viktigt steg för att stärka trafiksäkerheten och skapa mer rättvisa konkurrensvillkor i transportsektorn. För att reformen ska få full effekt krävs dock tydliga regler, tillräckliga resurser och en effektiv och rättssäker tillsyn.

Läs mer