Det här händer hos oss på Elmia Lastbil

Kom och snacka åkerinäring, tävla om ett Playstation 5 och möt våra gäster.

2026-08-12

FÖRETAGANDE

Den 19–22 augusti finns Sveriges Åkeriföretag på plats på Elmia Lastbil. I vår monter D03:49 kan du träffa våra experter, prata om frågor som påverkar ditt företag, möta spännande gäster, tävla om ett PlayStation 5, och vara bland de första att se premiäravsnittet av Svenska Truckers säsong 14.

Vilka frågor är viktigast för dig och ditt företag? Under hela mässan finns våra medarbetare på plats för att svara på frågor, lyssna på dina synpunkter och prata om det som påverkar åkeriföretagens vardag och framtid.

Polisen på plats – ställ dina frågor

På torsdag kl. 10.45–11.15 får vi besök av Polisen. Ett bra tillfälle att prata direkt med Polisen om exempelvis vägkontroller, regelverk, trafiksäkerhet och arbetet för sund konkurrens i åkerinäringen.

Prata beredskap med Försvarsmakten

Vilken roll har åkerinäringen när Sverige behöver stärka sin beredskap? På fredag kl. 12.45–13.15 besöker Försvarsmakten vår monter. Kom förbi och prata om transportsektorns betydelse för ett fungerande totalförsvar och hur samverkan mellan näringen och Försvarsmakten kan utvecklas.

Möt våra samarbetspartners

Under mässan får vi även besök av våra samarbetspartners. Trygg-Hansa finns på plats onsdag kl. 11.30–12.00 och Preem fredag kl. 11.30–12.00.

Upptäck SÅ Affärsverktyg

Vill du få bättre koll på vad dina transporter faktiskt kostar och skapa bättre underlag för din prissättning? Kom förbi och få en presentation av SÅ Affärsverktyg och se hur verktyget kan hjälpa dig att räkna rätt från start och följa upp dina affärer.

Vi håller två presentationer: torsdag kl. 11.30–12.00 och fredag kl. 14.00–14.30. Självklart kan du komma förbi och prata Affärsverktyget med oss under resten av mässan också.

Vinn ett PlayStation 5!

Utmana dig själv och andra i vår PlayStation-tävling. Sätt din bästa tid och tävla om fina dagspriser. Den som har bäst tid totalt från onsdag till lördag vinner dessutom ett PlayStation 5.

Varje mässdag blir det prisutdelning i montern, med fina dagspriser från våra samarbetspartners. På lördagen avslutar vi med SÅ:s stora pris. Prisutdelningarna är 16.00 onsdag till fredag och 13.30 på lördagen.

Smygpremiär av Svenska Truckers – säsong 14

Var bland de första att se Svenska Truckers säsong 14! Den 22 augusti kl. 12.15–13.15 smygpremiärvisar vi det första avsnittet på seminariescenen i Hall B. Säsongen har tv-premiär måndag den 24 augusti.

På lördagen kan du dessutom höra mer om arbetet bakom serien i scenprogrammet Bakom Svenska Truckers – så blir vardagen tv, där producenten och deltagare från serien medverkar.

Missa inte scenprogrammet

Sveriges Åkeriföretag ansvarar för det officiella seminarieprogrammet på Elmia Lastbil. Under fyra dagar samlar vi företagare, experter, myndigheter och politiker för samtal om några av åkerinäringens mest aktuella frågor.

På scen pratar vi bland annat om elektrifiering och omställning, digitalisering och autonoma fordon, rastplatser, kompetensförsörjning, beredskap och de politiska vägval som påverkar åkerinäringen.

Ta del av hela scenprogrammet och allt vi gör under Elmia Lastbil på vår Elmia-sida.

Välkommen till monter D03:49 – vi ses på Elmia Lastbil!

Aktuella nyheter

stark_ekonomin_akeri_sveriges_akeriforetag.png.

FÖRETAGANDE 2026-08-04

Stärk ekonomin i ditt åkeri

Behovet av stärkt ekonomisk kompetens inom näringen blir allt viktigare. Fyra ambassadörer berättar vad de lärt sig, läs deras tips så behöver du inte göra samma misstag.Räkna med mer än du trorJessica: Skrapa ihop till kapital i bolaget, och kom ihåg att det bör vara mer än man tror. I lastbilsbranschen går saker sönder och kostnader kommer. Ha mer på kontot än du tror att du behöver.Love: Jag sålde allt jag ägde för att få en trygg start. Försök ha en buffert – du kan inte bara köpa en lastbil och köra igång, du vill ha mycket klart först.Ebba: Håll igen på utgifterna så mycket du bara kan de första åren. Tänk klokt och se vad som faktiskt är värt att ta. Jag skulle hållit igen mer både första och andra året. Ebba Persson, ägare av Ebbas Kran & Transport AB. Foto: Privat. Anlita hjälp för det du inte kanEmil: Jag har valt att anlita hjälp för den löpande bokföringen och lönerna. Det kostar lite såklart, men det kostar mer om du gör fel. Den tiden lägger jag i stället bakom ratten – det är där jag tjänar pengar. Ta hjälp av dem som kan så ägnar du dig åt det du är bäst på.Love: Kolla med banken i god tid och gör en ordentlig kalkyl. Inget är klart bara för att siffrorna ser bra ut på pappret, men det ska se hyfsat rimligt ut.Ha realistiska förväntningar på lönenEbba: Man tjänar inte så mycket som man borde göra för alla timmar man lägger ner, och man tar inte ut så mycket i lön heller för att företaget ska gå bra. Det måste man vara förberedd på.Jessica: Jag kan inte ta ut någon riktig direktörslön än, men det kommer. Jag har precis gått från en till två bilar och det är rätt väg framåt.Emil: Vi ligger över snittet inom branschen, men det gäller att jobba för det. Det handlar om vilka förare du har, att du tar hand om bilarna och sköter om verksamheten. Emil Ericsson, ägare av Emil Ericssons Åkeri AB. Foto: Privat. Smarta verktyg för bättre lönsamhetFör dig som driver åkeriföretag och vill stärka din ekonomiska kompetens erbjuder vi flera verktyg som stöd i vardagen. Med hjälp av exempelvis SÅ Affärsverktyg och SÅ Index får du bättre möjligheter att följa kalkyler, analysera kostnadsutvecklingen och fatta mer välgrundade beslut för ditt företag. Det är några av de många fördelar som ingår i medlemskapet i Sveriges Åkeriföretag.

Läs mer
fran_skolbank_till_forarplats.png.

KOMPETENSFÖRSÖRJNING 2026-08-21

Från skolbänk till förarplats

På Hagéns Åkeri AB har APL-elever varit en del av vardagen i omkring 15 år. För företaget har det blivit ett sätt att låta unga lära känna yrket på riktigt och samtidigt hitta personer som kan bli en del av verksamheten på längre sikt. Historien om APL-verksamheten började egentligen redan innan det fanns någon uttalad strategi för att ta emot elever.En av företagets chaufförer hade en brorson som ville följa med ut på en körning när han gick i nian. När det senare blev dags att välja gymnasieutbildning föll valet på Fordonsprogrammet. Då hörde han av sig till åkeriet igen, den här gången för att göra sin APL.– Han är fortfarande anställd hos oss, berättar Marie, vd på Hagéns Åkeri AB.Olika fordon och uppdragEn viktig del av APL-perioden är att eleverna får möjlighet att prova olika typer av körningar. Vad de får göra beror på vilket år de går och hur långt de har kommit i sin utbildning.Under första och andra året får eleverna bland annat följa med i styckegodsbilar och lastväxlarfordon. Under det tredje året breddas erfarenheterna ytterligare. Då kan eleverna även få följa med i ADR-tankfordon och, beroende på utbildningsnivå, övningsköra skåpbil och lastväxlarbil både utan och med släp.Det är just variationen som många elever uppskattar.– Det är nog variationen som eleverna uppskattar mest. De får följa med på olika typer av uppdrag och se att ingen dag behöver vara den andra lik. Det blir också ett bra sätt för dem att få en bild av hur vardagen som chaufför faktiskt ser ut och att prova på olika sorters körningar och fordon. Jag tror att det är viktigt att de får uppleva bredden i yrket under sin APL, säger Marie.För eleven innebär det att APL-perioden kan ge en bredare bild av yrket än vad en enskild typ av körning skulle göra. Olika fordon, uppdrag och situationer ger möjlighet att steg för steg bygga erfarenhet.Eleverna lär känna företaget och företaget lär känna elevernaFör Hagéns Åkeri AB finns det ytterligare en fördel med att ta emot elever: relationen hinner byggas upp under utbildningstiden.När en elev senare blir aktuell för anställning är mycket redan bekant. Eleven känner verksamheten, arbetskamraterna och företagets rutiner. Företaget har samtidigt fått möjlighet att följa elevens utveckling och se hur personen fungerar i arbetet. Det gör också att steget från elev till anställd kan bli betydligt mindre och för Hagéns Åkeri AB har det hänt flera gånger. Företaget har anställt flera tidigare APL-elever och många av dem arbetar fortfarande kvar.

Läs mer
Mikael_Lood_Akeri_Lastbil_Sveriges_Akeriforetag.png.

KOMPETENSFÖRSÖRJNING 2026-08-28

När eleverna utmanar växer stoltheten för chaufförsyrket

Hur får man unga att vilja bli lastbilschaufförer och dessutom känna stolthet över yrket? För Mikael Loods Åkeri börjar svaret långt innan den första anställningsdagen. APL handlar inte bara om vad eleverna ska lära sig. Deras frågor kan också få företaget att se på sin egen verksamhet med nya ögon.Stolthet måste få ta platsÅkerinäringen fyller en central funktion i samhället, men den bilden är inte alltid självklar för den som står utanför branschen. För att fler unga ska upptäcka yrkets betydelse behöver de få komma nära det.På Mikael Loods Åkeri samarbetar man med skolor i närområdet och tar regelbundet emot elever på APL. Tanken är att ge dem en verklig bild av vad det innebär att arbeta i åkerinäringen, både möjligheterna och utmaningarna. Stolthet i yrket måste byggas med kommunikation och genom att visa hela bilden. Foto: Mikael Loods Åkeri AB. – Det är viktigt att komma in tidigt och låta eleverna träffa företagarna och se verksamheten. Vi behöver visa att det här är ett viktigt yrke. Det är inte svårt att få jobb som lastbilschaufför och det finns mycket att utvecklas inom, men vi måste också prata om vad yrket betyder och vilket sammanhang man faktiskt är en del av, säger Annette Lood, ekonomi och HR på Mikael Loods Åkeri AB.Distribution – mer än att köra mellan stoppFör den som möter åkerinäringen utifrån kan distributionskörning ibland ha en negativ klang. Många stopp under dagen, tunga moment och ett högt tempo kan göra arbetet krävande. Samtidigt är det just variationen och kontakten med människor som kan göra jobbet attraktivt.– Distribution kan vara tungt och stressigt, men du träffar också kunder och får mycket kommunikation under dagen. Det är en annan sida av chaufförsyrket som vi behöver bli bättre på att visa upp, förklarar Annette.Att elever får testa på verkligheten blir därför viktigt. En elev som provar distribution får inte bara lära sig köra eller hantera gods. Eleven får också möjlighet att upptäcka vad som passar den egna personligheten och vilka delar av yrket som känns stimulerande.Lärande som leder till utvecklingEn av de stora vinsterna med APL är att lärandet går åt båda håll. När en elev kommer in i verksamheten är det naturligt att frågor uppstår. Varför gör ni så här? Vad händer om ni gör på ett annat sätt? Hur fungerar det här momentet? För Loods Åkeri blir elevernas perspektiv därmed en del av företagets eget utvecklingsarbete.

Läs mer