Studiebesök ger fördjupad dialog mellan Transportstyrelsen och branschen

2026-01-23

LAGAR & REGLER

Under den senaste veckan har tillsyns- och tillståndsavdelningarna från Transportstyrelsen i Umeå och Göteborg genomfört studiebesök hos ett antal buss- och lastbilsföretag. Syftet var att ge handläggarna en bättre inblick i vardagen på åkerier och bussbolag och samtidigt utbyta information om hur tillsynen utvecklas och vilka utmaningar branschen står inför.

Studiebesöken genomfördes som ett samarrangemang mellan Sveriges Åkeriföretag, Sveriges Bussföretag, Transportföretagen och Transportstyrelsen. Bland de företag som deltog fanns Leja Touring, Interbus, Sanfridssons Åkeri AB, TGM, Ettings Maskin & Service, STENA samt Byberg & Nordin Busstrafik AB.

– Vi tycker det är mycket värdefullt att få träffa Transportstyrelsens personal ute hos oss på företagen. Det skapar en givande dialog om de ständigt aktuella frågorna kring kör- och vilotider, säger Ulric Långberg, Samhällspolitisk chef, Sveriges Åkeriföretag.

Smart färdskrivare och praktiska utmaningar

Vid studiebesöken lyfte företagen flera konkreta utmaningar i det dagliga arbetet kring kör- och vilotider. Många av de fel som uppstår handlar om handhavande, exempelvis inmatning av start-och-slutland, manuell registrering med remsor vid oförutsedda händelser och rapportering när undantagen körning kombineras med färdskrivarpliktig körning. Även den administrativa komplexiteten uppmärksammades, där vissa moment kräver ett stort antal knapptryckningar, särskilt vid registrering av annat arbete.

Företagen beskrev också betydande problem kopplade till den nya smarta färdskrivaren version 2 där det uppstått tekniska problem, bland annat att färdskrivaren registrerat körningar som inte skett.

Samtalen gav värdefulla inspel om hur regelverket fungerar i praktiken och vilka moment som riskerar att skapa onödiga fel, trots att ambitionen är att göra rätt.

– Det är viktigt att våra myndigheter får möjlighet att möta företagen i deras verklighet. Förhoppningsvis leder det till ökad förståelse för vad som är avgörande i den dagliga verksamheten, säger Oscar Sundås, Branschutvecklare, Sveriges Bussföretag.

Skarpare fokus på systematiskt fusk

En del av dialogen handlade om hur tillsynen utvecklas för att i högre grad träffa de företag som medvetet fuskar. Transportstyrelsen beskrev hur riskvärderingssystemet successivt utvecklas och hur den längre kontrollperioden på 56 dagar ger bättre möjligheter att identifiera mönster och upptäcka systematiskt fusk. Samtidigt konstaterades att antalet vägkontroller i dag är för få, vilket gör det lätt för oseriösa aktörer att undvika dessa och aldrig hamna i riskvärderingssystemet.

Transportstyrelsen uppmanade även branschen att lämna tips om företag som bör kontrolleras och informerade om att tillsyn numera kan initieras utifrån tips och inte enbart genom polisens vägkontroller.

– Det är otroligt givande och viktigt att vi får komma ut och besöka företag och få en bild av hur deras vardag ser ut. De insikterna tar vi med oss in i vårt tillsynsarbete, säger Mattias Persson, Utredare, Transportstyrelsen.

Mer lärande tillsyn och varning i stället för sanktion

Transportstyrelsen beskrev också hur företagskontrollerna förändrats över tid. Tillsynen är fortsatt regelstyrd, men har blivit mer lärande och förstående, med ambitionen att lägga mindre tid på företag som gör rätt och mer resurser där riskerna är störst. Från den 1 januari 2026 införs dessutom möjlighet att meddela varning i stället för sanktionsavgift vid vissa överträdelser, något som ses som ett viktigt steg mot en mer proportionerlig tillsyn.

Samtidigt påmindes företagen om vikten av att lämna in fullständigt och korrekt underlag då utebliven rapportering vid upprepade tillfällen kan leda till risk att tappa trafiktillståndet.

– Vi arbetar kontinuerligt med att utveckla våra metoder så att vi lägger tiden där den verkligen gör nytta. Träffar som dessa hjälper oss att styra tillsynen i rätt riktning, säger Maria Brandt, Områdesansvarig gods, Transportstyrelsen.

Transportstyrelsens branschträffar

Transportstyrelsen erbjuder branschträffar två gånger per år och uppmuntrar fler åkeri- och bussföretag att delta. Detta är ett led i att fortsätta utveckla en effektiv, träffsäker och rättssäker tillsyn. Inbjudningarna läggs upp på deras hemsida och går ut till prenumeranter av deras nyhetsbrev. Läs mer hos Transportstyrelsen. 

Aktuella nyheter

solceller.

LAGAR & REGLER 2026-10-22

Ny lag om energiledningssystem och energikartläggningar på remiss

Energimyndigheten har nu skickat ut ett förslag till föreskrifter på remiss som hör till den kommande lagen om energiledningssystem och energikartläggningar i företag. Lagen planeras att träda i kraft 2027 och kommer att ersätta dagens lag om energikartläggning i stora företag.Den nya lagen berör företag med en årlig energianvändning över 2,78 GWh, vilket motsvarar cirka 280 000 liter diesel per år eller energianvändningen för ett åkeri med omkring 10–15 lastbilar. För många transportföretag kan de nya reglerna därför bli direkt relevanta.Syftet med lagen är att främja en mer effektiv energianvändning i företag genom krav på energikartläggningar och energiledningssystem. Företag med en energianvändning mellan 2,78 och 23,6 GWh per år ska genomföra energikartläggningar minst vart fjärde år, medan företag över 23,6 GWh ska ha ett certifierat energiledningssystem eller motsvarande miljöledningssystem med energitillägg.Remisstiden för de föreslagna föreskrifterna löper ut den 11 december. Under veckorna 45–50 erbjuder Energimyndigheten dialogmöten med branschorganisationer för att diskutera förslaget och samla in synpunkter innan föreskrifterna beslutas.Digitala informationsmötenFör företag som vill veta mer arrangerar Energimyndigheten två digitala informationsmöten:1 december kl. 10.00–11.00 för företag som omfattas av dagens lag om energikartläggning i stora företag (EKL).2 december kl. 10.00–11.00 för företag som inte omfattas av nuvarande EKL.Energimyndigheten uppmanar även branschorganisationer att hjälpa till att sprida information om den kommande lagstiftningen till berörda företag.

Läs mer
Holtab 03.

HÅLLBARHET 2026-10-19

Holtab ställer krav på Fair Transport: "Ett sätt att säkerställa ansvarsfulla transporter"

När Holtab nyligen upphandlade specialtransporter valde företaget att ställa krav på att transportörerna skulle vara Fair Transport-certifierade. Genom certifieringen vill företaget säkerställa att transporterna utförs med fokus på miljö, trafiksäkerhet, goda arbetsvillkor och ett ansvarsfullt företagande.För Holtab är Fair Transport ett verktyg som förenklar uppföljningen av leverantörer och skapar tydliga, jämförbara krav i upphandlingar. Företaget ser också certifieringen som ett sätt att bidra till en långsiktigt hållbar utveckling inom transportnäringen.Fair Transport är transportnäringens hållbarhetscertifiering och för medlemmar i Sveriges Åkeriföretag ingår certifieringen utan extra kostnad som en medlemsförmån.

Läs mer
sverigesakeriforetag-flaggor.jpg.

KOMPETENSFÖRSÖRJNING 2026-10-16

Var med och stärk den svenska åkerinäringens röst – svara på årets förarbristsenkät

Åkerinäringen står inför en av sina största framtidsutmaningar: bristen på yrkesförare. Nu genomför IRU Driver Shortage Survey 2026, en global undersökning som kartlägger utvecklingen och ger branschen ett viktigt underlag för att påverka framtidens beslut. Sveriges Åkeriföretag uppmanar därför svenska åkeriföretag att delta.Förarbristen är redan en realitet i stora delar av världen. Enligt IRU stod över 2,9 miljoner lastbilsförartjänster obesatta under 2025, och i Europa är bristen särskilt påtaglig. Samtidigt närmar sig många förare pension, vilket riskerar att förvärra situationen ytterligare.Utmaningen är också tydlig i Sverige. Sveriges Åkeriföretag bedömer att åkerinäringen behöver omkring 50 000 nya yrkesförare under de kommande tio åren för att möta efterfrågan och säkra framtidens transporter.Viktigt underlag för hela branschenResultaten från IRU:s enkät används för att mäta omfattningen av förarbristen, identifiera orsakerna bakom den och lyfta fram åtgärder som faktiskt fungerar. Underlaget används också i påverkansarbetet gentemot politiker och beslutsfattare, både nationellt och internationellt.För Sveriges Åkeriföretag är det viktigt att den svenska åkerinäringens verklighet syns i statistiken.

Läs mer