Studiebesök ger fördjupad dialog mellan Transportstyrelsen och branschen

2026-01-23

LAGAR & REGLER

Under den senaste veckan har tillsyns- och tillståndsavdelningarna från Transportstyrelsen i Umeå och Göteborg genomfört studiebesök hos ett antal buss- och lastbilsföretag. Syftet var att ge handläggarna en bättre inblick i vardagen på åkerier och bussbolag och samtidigt utbyta information om hur tillsynen utvecklas och vilka utmaningar branschen står inför.

Studiebesöken genomfördes som ett samarrangemang mellan Sveriges Åkeriföretag, Sveriges Bussföretag, Transportföretagen och Transportstyrelsen. Bland de företag som deltog fanns Leja Touring, Interbus, Sanfridssons Åkeri AB, TGM, Ettings Maskin & Service, STENA samt Byberg & Nordin Busstrafik AB.

– Vi tycker det är mycket värdefullt att få träffa Transportstyrelsens personal ute hos oss på företagen. Det skapar en givande dialog om de ständigt aktuella frågorna kring kör- och vilotider, säger Ulric Långberg, Samhällspolitisk chef, Sveriges Åkeriföretag.

Smart färdskrivare och praktiska utmaningar

Vid studiebesöken lyfte företagen flera konkreta utmaningar i det dagliga arbetet kring kör- och vilotider. Många av de fel som uppstår handlar om handhavande, exempelvis inmatning av start-och-slutland, manuell registrering med remsor vid oförutsedda händelser och rapportering när undantagen körning kombineras med färdskrivarpliktig körning. Även den administrativa komplexiteten uppmärksammades, där vissa moment kräver ett stort antal knapptryckningar, särskilt vid registrering av annat arbete.

Företagen beskrev också betydande problem kopplade till den nya smarta färdskrivaren version 2 där det uppstått tekniska problem, bland annat att färdskrivaren registrerat körningar som inte skett.

Samtalen gav värdefulla inspel om hur regelverket fungerar i praktiken och vilka moment som riskerar att skapa onödiga fel, trots att ambitionen är att göra rätt.

– Det är viktigt att våra myndigheter får möjlighet att möta företagen i deras verklighet. Förhoppningsvis leder det till ökad förståelse för vad som är avgörande i den dagliga verksamheten, säger Oscar Sundås, Branschutvecklare, Sveriges Bussföretag.

Skarpare fokus på systematiskt fusk

En del av dialogen handlade om hur tillsynen utvecklas för att i högre grad träffa de företag som medvetet fuskar. Transportstyrelsen beskrev hur riskvärderingssystemet successivt utvecklas och hur den längre kontrollperioden på 56 dagar ger bättre möjligheter att identifiera mönster och upptäcka systematiskt fusk. Samtidigt konstaterades att antalet vägkontroller i dag är för få, vilket gör det lätt för oseriösa aktörer att undvika dessa och aldrig hamna i riskvärderingssystemet.

Transportstyrelsen uppmanade även branschen att lämna tips om företag som bör kontrolleras och informerade om att tillsyn numera kan initieras utifrån tips och inte enbart genom polisens vägkontroller.

– Det är otroligt givande och viktigt att vi får komma ut och besöka företag och få en bild av hur deras vardag ser ut. De insikterna tar vi med oss in i vårt tillsynsarbete, säger Mattias Persson, Utredare, Transportstyrelsen.

Mer lärande tillsyn och varning i stället för sanktion

Transportstyrelsen beskrev också hur företagskontrollerna förändrats över tid. Tillsynen är fortsatt regelstyrd, men har blivit mer lärande och förstående, med ambitionen att lägga mindre tid på företag som gör rätt och mer resurser där riskerna är störst. Från den 1 januari 2026 införs dessutom möjlighet att meddela varning i stället för sanktionsavgift vid vissa överträdelser, något som ses som ett viktigt steg mot en mer proportionerlig tillsyn.

Samtidigt påmindes företagen om vikten av att lämna in fullständigt och korrekt underlag då utebliven rapportering vid upprepade tillfällen kan leda till risk att tappa trafiktillståndet.

– Vi arbetar kontinuerligt med att utveckla våra metoder så att vi lägger tiden där den verkligen gör nytta. Träffar som dessa hjälper oss att styra tillsynen i rätt riktning, säger Maria Brandt, Områdesansvarig gods, Transportstyrelsen.

Transportstyrelsens branschträffar

Transportstyrelsen erbjuder branschträffar två gånger per år och uppmuntrar fler åkeri- och bussföretag att delta. Detta är ett led i att fortsätta utveckla en effektiv, träffsäker och rättssäker tillsyn. Inbjudningarna läggs upp på deras hemsida och går ut till prenumeranter av deras nyhetsbrev. Läs mer hos Transportstyrelsen. 

Aktuella nyheter

Elmia Lastbil - mässområde.jpg.

FÖRETAGANDE 2026-08-12

Det här händer hos oss på Elmia Lastbil

Den 19–22 augusti finns Sveriges Åkeriföretag på plats på Elmia Lastbil. I vår monter D03:49 kan du träffa våra experter, prata om frågor som påverkar ditt företag, möta spännande gäster, tävla om ett PlayStation 5, och vara bland de första att se premiäravsnittet av Svenska Truckers säsong 14.Vilka frågor är viktigast för dig och ditt företag? Under hela mässan finns våra medarbetare på plats för att svara på frågor, lyssna på dina synpunkter och prata om det som påverkar åkeriföretagens vardag och framtid.Polisen på plats – ställ dina frågorPå torsdag kl. 10.45–11.15 får vi besök av Polisen. Ett bra tillfälle att prata direkt med Polisen om exempelvis vägkontroller, regelverk, trafiksäkerhet och arbetet för sund konkurrens i åkerinäringen.Prata beredskap med FörsvarsmaktenVilken roll har åkerinäringen när Sverige behöver stärka sin beredskap? På fredag kl. 12.45–13.15 besöker Försvarsmakten vår monter. Kom förbi och prata om transportsektorns betydelse för ett fungerande totalförsvar och hur samverkan mellan näringen och Försvarsmakten kan utvecklas.Möt våra samarbetspartnersUnder mässan får vi även besök av våra samarbetspartners. Trygg-Hansa finns på plats onsdag kl. 11.30–12.00 och Preem fredag kl. 11.30–12.00.Upptäck SÅ AffärsverktygVill du få bättre koll på vad dina transporter faktiskt kostar och skapa bättre underlag för din prissättning? Kom förbi och få en presentation av SÅ Affärsverktyg och se hur verktyget kan hjälpa dig att räkna rätt från start och följa upp dina affärer.Vi håller två presentationer: torsdag kl. 11.30–12.00 och fredag kl. 14.00–14.30. Självklart kan du komma förbi och prata Affärsverktyget med oss under resten av mässan också.

Läs mer
Mejeritransporter 1_xfairtransport 2.png.

FÖRETAGANDE 2026-09-03

Fair Transport – en investering i framtidens åkeri

För Mejeritransporter handlar Fair Transport om mer än en certifiering på väggen. Det handlar om att arbeta strukturerat, visa ansvar och vara med när framtidens transportaffärer avgörs.När Fair Transport blev aktuell var beslutet enkelt för Mejeritransporter. Företaget hade redan under många år arbetat systematiskt med kvalitet, miljö och trafiksäkerhet. Sedan 2004 är företaget ISO-certifierat enligt ISO 9001, 14001 och 39001.– Det kändes självklart att certifiera sig när en branschcertifiering som Fair Transport blev aktuell, säger Fredrik Johansson, vd på Mejeritransporter.För företaget blev Fair Transport därmed ett naturligt komplement till det arbete som redan pågick. Certifieringen bidrar med en tydlig struktur och hjälper verksamheten att hålla fokus på de frågor som är viktiga för ett modernt och ansvarsfullt åkeri.– Det hjälper oss att hålla koll på alla delar i verksamheten och jobba strukturerat och målinriktat med bland annat hållbarhetsfrågor, menar Fredrik.Hållbarhet blir en konkurrensfrågaI transportbranschen räcker det inte längre att kunna leverera i tid och till rätt pris. Allt fler transportköpare ställer krav på hållbarhet, kvalitet och trafiksäkerhet. Framför allt i större upphandlingar har olika former av hållbarhetsbevis blivit en viktig del av kravbilden.Det märker Mejeritransporter tydligt.

Läs mer
Mejeritransporter_kompetensforsorjning_sveriges_akeriforetag.png.

KOMPETENSFÖRSÖRJNING 2026-08-18

Hur väcker vi intresset för ett yrke som håller Sverige rullande?

Att få fler unga att upptäcka möjligheterna som lastbilschaufför är en viktig fråga för hela åkerinäringen. För Mejeritransporter i Karlstad handlar kompetensförsörjning inte bara om att hitta nya medarbetare, utan också om att tidigt skapa förståelse för yrket, ge en inblick i vardagen bakom ratten och bygga relationer med framtidens chaufförer.Mejeritransporter arbetar långsiktigt med att väcka intresse tidigt och genom nära samarbeten med fem skolor i närområdet får elever möjlighet att komma i kontakt med branschen redan under sin utbildning. Företaget tar bland annat emot APL-elever och låter dem få en verklig inblick i yrket. Elever har fått följa med på provbilskörningar och se olika delar av verksamheten, från tankbilstransporter till distribution.– Jag har arbetat på Mejeritransporter i fem och ett halvt år och vi har en stabil personalstyrka med låg personalomsättning. Därför handlar vårt arbete med kompetensförsörjning inte om snabba rekryteringar, utan om att långsiktigt bygga relationer med skolor och elever. APL är en viktig del i att låta unga få en verklig bild av yrket och skapa en väg in i branschen, berättar Caroline Jensen, HR på Mejeritransporter.Från branschdagar till verklig erfarenhetMejeritransporter arbetar aktivt med att synas där unga finns. Företaget deltar bland annat på trafiksäkerhetsdagar i Grums och branschmässor i Kristinehamn, där elever får möjlighet att möta företag och ställa frågor om framtiden inom transport.Samarbetet mellan skolor och företag är en viktig del i att minska avståndet mellan utbildning och arbetsliv.– Vi vill att eleverna ska få känna på hur jobbet faktiskt fungerar. Det handlar dels om att lära känna varandra, dels att kunna ge eleverna en rättvis bild av yrket. Många av eleverna kommer tillbaka till oss under andra eller tredje året, vilket visar att de relationer vi bygger betyder mycket, förklarar Caroline.En bild av yrket som behöver nyanserasEn av de största utmaningarna för branschen är att många unga har en förenklad bild av vad arbetet som lastbilschaufför innebär. Att visa hela bilden av yrket blir därför avgörande. Digitalisering, sociala medier och nya kommunikationsvanor påverkar också hur dagens ungdomar får sin bild av arbetslivet.

Läs mer