Stockholm överklagar beslut om att stoppa miljözon klass 3

Stockholms stad har överklagat Länsstyrelsen i Stockholms läns beslut att upphäva miljözon klass 3

2025-06-17

HÅLLBARHET

Stockholms stad har nu formellt överklagat Länsstyrelsen i Stockholms läns beslut att upphäva miljözon klass 3 i innerstaden. Överklagan är inskickad till Transportstyrelsen – som är högsta instans i ärendet – med yrkande om att Länsstyrelsens beslut upphävs.

Samtidigt begär staden anstånd för att kunna komplettera överklagandet med en mer detaljerad beskrivning av grunderna.

Miljözon klass 3 skulle innebära att endast elbilar och vissa gas- och laddhybridfordon tillåts i delar av city från och med 2025. Länsstyrelsen bedömde tidigare att beslutet inte uppfyllde kraven på rättssäkerhet och proportionalitet.

Vi följer ärendet och återkommer med mer information i takt med att processen utvecklas.

Läs mer på Stockholms stads webbplats om miljözon klass 3

 

Aktuella nyheter

data-akeri.jpg.

PRESSMEDDELANDEN 2025-08-20

Regelförenklingar viktiga men sektorsspecifik lagstiftning kan vara nödvändig för fordonsdata 

Sveriges Åkeriföretag välkomnar regeringens 63 förslag på regelförenklingar till EU-kommissionen, men betonar behovet av en snabb utvärdering av dataakten och betydelsen av sektorsspecifik lagstiftning för tillgång till fordonsdata.  Regeringen har lämnat 63 förslag på regelförenklingar till EU-kommissionen – flera med direkt betydelse för åkerinäringen. Enligt regeringen är målet att stärka konkurrenskraften och minska den administrativa bördan för företag. För branschen finns bland annat förslag på regler som förenklar investeringar i hållbara transporter och ökad digitalisering.  – Åkerinäringen ser positivt på en ökad regelförenkling och minskad lagöverlappning, inte minst inom digitaliseringsområdet. Det kan minska kostnader och onödig administrativ börda för företagen, säger Oscar Hyléen, vd, Sveriges Åkeriföretag.

Läs mer
solceller.

LAGAR & REGLER 2025-08-13

Regeringen vill förbättra elmarknadens utformning

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med flera förslag för att stärka kundernas ställning och förbättra elmarknadens funktion. Bland annat föreslås att nätföretag ska vara skyldiga att offentliggöra information om tillgänglig kapacitet för nya anslutningar, samt ta fram tydligare och mer standardiserade rutiner för anslutningsprocessen. Regeringen vill även kunna införa ett högsta elpris vid en elpriskris. Förslagen syftar bland annat till att underlätta nya anslutningar, öka transparensen och skapa bättre skydd för elanvändare. Bakgrunden är ändringar i EU:s elmarknadsdirektiv och förnybartdirektivet. Sveriges Åkeriföretag välkomnar delar av förslaget– Vi ser positivt på förslagen om ökad transparens från elnätsbolagen och tydligare rutiner för anslutningsprocesserna. Det är dock viktigt att rutinerna är enhetliga från landets alla elnätsbolag. Detta är frågor vi drivit länge, och de kan underlätta åkerinäringens elektrifiering, säger Fredrik Svensson, Hållbarhetsansvarig på Sveriges Åkeriföretag. – Förslagen är ett steg i rätt riktning och kan bidra till att skapa bättre förutsättningar för elektrifieringen av tung trafik. Samtidigt krävs ytterligare åtgärder för att elmarknaden fullt ut ska möta åkerinäringens behov. Om omställningen till eldrivna tunga fordon ska kunna ske i större skala behövs en snabbare utbyggnad av elnätet och avtal som är anpassade till transportbranschens verklighet, avslutar Fredrik Svensson. Läs regeringens pressmeddelande

Läs mer
Alfredsson_LBG-biogas.jpg.

HÅLLBARHET 2025-09-01

Skattebefrielse för biogas - vad gäller idag? Se vårt webbinarium.

Sverige återinförde skattebefrielsen för biogas förra året. Skatteverkets tolkning gör att importerad flytande biogas inte får skattebefrielse, trots att den uppfyller EU:s hållbarhetskriterier. Detta påverkar både leverantörer och åkerier. I vårt webbinarium med Energigas Sverige får du en uppdatering om läget och biogasens framtida roll som drivmedel. Se webbinariet i efterhand  Vi spelade in webbinariet och du kan se hela sändningen i efterhand här. Se webbinariet

Läs mer