Översyn av föreskrift för varningsskyltar

2025-09-22

LAGAR & REGLER

I ett webbinarium som Sveriges Åkeriföretag nyligen arrangerade tillsammans med Svenska Mobilkranföreningen och Trafikverket, deltog även Transportstyrelsen och Polismyndigheten. Fokus låg på aktuella frågor kring varningsskyltar och dispenshantering.

Frågan om varningsskyltar vid bred och lång last har engagerat branschen, då nuvarande föreskrift tolkats på olika sätt. Transportstyrelsen meddelade under mötet att en översyn av föreskriften nu kommer att genomföras för att förtydliga utformningen av skyltarna. Intressenter, exempelvis skylttillverkare, uppmanades att ta kontakt med myndigheten för att lämna synpunkter. Även branschorganisationer kommer att kallas in för att bidra i processen. 

Trafikverket informerade samtidigt om status i handläggningen av dispenser för specialtransporter. Ett särskilt fokus lades på konceptet gruppbeslut, som nu utökas som ett led i arbetet med förenklingar och förbättringar enligt det regeringsuppdrag som tidigare redovisats.

Se hela webbinariet i efterhand här

 

Se webbinariet

Kontakta mig om du har frågor

Profilbild Peter Svensson.

Peter Svensson

Teknikutveckling och infrastruktur

010-510 54 08 peter.svensson@akeri.se

Aktuella nyheter

ambassador_sveriges_akeriforetag_region_norr.png.

INFRASTRUKTUR 2026-02-27

Sveriges Åkeriföretags påverkansarbete ger resultat i ny hastighetsfråga

Regeringens besked om att gå vidare med en höjning av hastighetsgränsen för transporter med bärgningsboggi från 30 till 40 km/h välkomnas av Sveriges Åkeriföretag. Förslaget ligger i linje med näringens långvariga krav och bedöms bidra till både säkrare och mer effektiva bärgningsinsatser. Det tekniska kravet anmäls nu till EU, med målsättningen att beslut ska kunna fattas före sommaren. Effektivare bärgning vid låsta hjul Ett vanligt sätt att bärga skadade fordon är med en bärgningsbil utrustad med lyftanordning som hissar upp det havererade fordonets ena hjulpar medan det andra rullar mot vägbanan under transporten. Vid fordon med låsta hjul exempelvis elbilar, fyrhjulsdrivna fordon och vissa automatväxlade bilar krävs dock en annan metod. Då lyfts framaxeln med bärgningsfordonets lyftbom samtidigt som bakaxeln placeras på en särskild hjulförsedd anordning, en bärgningsboggi. Metoden används även när man inte kan eller av utredningstekniska skäl inte får gå in i fordonet. I dag är den högsta tillåtna hastigheten 30 km/h vid körning med påkopplad boggi, vilket i praktiken omöjliggör användning på motorväg. Kortare insatstider och ökad framkomlighet Genom att höja hastighetsbegränsningen till 40 km/h skapas bättre förutsättningar för snabba och säkra bärgningsinsatser, inte minst på större vägar. Kortare bärgningstider innebär att trafiken kan återupptas snabbare efter olyckor och driftstopp, vilket minskar köbildning, stillastående trafik och onödiga utsläpp.  Läs hela pressmeddelandet här

Läs mer
header_färdskrivare.jpg.

LAGAR & REGLER 2026-03-13

Skärpt lagstiftning ska motverka manipulation av färdskrivare

Regeringen går vidare med ett förslag om ny lagstiftning för att motverka manipulation och missbruk av färdskrivare i transportbranschen. Förslaget har nu skickats till Lagrådet och syftar till att stärka trafiksäkerheten och skapa mer rättvisa konkurrensvillkor.I lagrådsremissen föreslås en ny lag om åtgärder mot manipulation och missbruk av färdskrivare. Den innebär bland annat att polismän och bilinspektörer får utökade befogenheter att ingripa vid misstanke om att en färdskrivare har hanterats på ett sätt som kan dölja överträdelser av reglerna om kör- och vilotider.Förslaget innebär också att straffen skärps. Den som manipulerar en färdskrivare eller hanterar utrustning som möjliggör manipulation kan dömas till böter eller fängelse i upp till ett år. Samtidigt föreslås ändringar i fordonslagen som ska ge kontrolltjänstemän bättre möjligheter att genomföra flygande inspektioner och kontrollera specifik utrustning i fordon. De nya reglerna föreslås träda i kraft den 1 juli 2026. Läs pressmeddelandet från Regeringskansliet Positivt steg enligt tidigare remissvarI ett tidigare remissvar har Sveriges Åkeriföretag i huvudsak ställt sig positiv till förslaget. Skärpta befogenheter och tydligare straffbestämmelser bedöms vara viktiga åtgärder för att motverka manipulation av färdskrivare och stärka regelefterlevnaden inom näringen.Manipulation av färdskrivare påverkar både trafiksäkerheten, arbetsmiljön för förare och konkurrensneutraliteten mellan företag. Möjligheten för kontrolltjänstemän att exempelvis genomföra visitation, genomsöka fordon och ta utrustning i beslag bedöms också kunna stärka förutsättningarna för en effektiv kontrollverksamhet.Även införandet av fängelse i straffskalan för manipulation och straffansvar för hantering av manipulationsutrustning ses som viktiga steg för att motverka organiserat fusk.Behov av tydlighet och resurserSamtidigt lyfts flera områden där lagförslaget kan behöva utvecklas ytterligare. Bland annat efterfrågar vi en tydligare koppling till klampningsbestämmelserna, eftersom otydlighet i regelverket riskerar att skapa osäkerhet i det praktiska kontrollarbetet.Vi framhåller även att utökade befogenheter kräver tillräckliga resurser och rätt utbildning för kontrolltjänstemän. Utan detta finns en risk att reformens genomslag blir begränsat.Vidare lyfts behovet av modernare digitala verktyg och bättre möjligheter till dataanalys för att kunna upptäcka och utreda organiserad manipulation. Samtidigt betonas vikten av rättssäkra bedömningar i tillsynen, så att sanktioner inte blir oproportionerliga i situationer där överträdelser beror på misstag eller bristande kunskap.Viktigt för seriösa åkeriföretagSammantaget bedöms lagförslaget vara ett viktigt steg för att stärka trafiksäkerheten och skapa mer rättvisa konkurrensvillkor i transportsektorn. För att reformen ska få full effekt krävs dock tydliga regler, tillräckliga resurser och en effektiv och rättssäker tillsyn.

Läs mer
antecknar under möte.

DRIVMEDEL 2026-03-03

Oro i omvärlden kan påverka bränslepriserna – säkra dina avtal med index

Den geopolitiska oron i vår omvärld riskerar återigen att slå mot energimarknaderna. Erfarenheten visar att osäkerhet snabbt kan påverka drivmedelspriserna och därmed kostnaderna för vägtransporter i hela landet.För åkeriföretag, som redan verkar i en bransch med små marginaler och hård konkurrens, kan kraftiga och snabba prisförändringar få stora konsekvenser. När drivmedelskostnaderna stiger utan att avtalen är anpassade för det, flyttas risken ensidigt över på transportören.Vi ser nu hur viktigt det är att transportavtal är konstruerade för att hantera just den här typen av svängningar.

Läs mer