Nya krav på skyltning vid dispenstransporter

Från och med den 1 augusti 2025 krävs den nya typen av skyltning vid bred och lång last

2025-06-10

LAGAR & REGLER

Från och med den 1 augusti 2025 krävs den nya typen av skyltning vid bred och lång last efter att den tillfälliga övergångsperioden som funnits upphör att gälla. Det innebär att skyltar som exempelvis "Bred last", "Lång last", samt breddmarkeringsskyltar, lyktor och reflexer måste uppfylla de nya kraven. Den äldre typen av skyltar får inte längre användas efter den 31 juli 2025. 

Skyltar och utmärkning ska ske enligt Transportstyrelsens föreskrifter TSFS 2023:36 och TSFS 2023:37. Om föreskrifterna om de nya skyltarna inte följs vid en transport som omfattas av dispens, riskerar hela dispensbeslutet att bli ogiltigt – vilket kan få allvarliga konsekvenser för transportören.

Viktigt att känna till

  • Reglerna gäller transporter med odelbar last upp till 350 cm i bredd eller 30 meter i längd.
  • Kontrollera alltid vad som anges i dispensbeslutet – det avgör vilka skyltar och vilken utrustning som krävs.
  • Mobilkranar omfattas också av dessa krav, i enlighet med Transportstyrelsens allmänna råd TSFS 2024:16.

Checklista: Skyltning för "Bred last" från 1 augusti 2025

  • Skylt "Bred last"
    Ska följa nya mått, färger och material enligt TSFS 2023:36.
  • Skylt "Lång last"
    Om tillämpligt, ska den följa samma nya specifikationer som "Bred last".
  • Breddmarkeringsskyltar
    Ska vara korrekt placerade och uppfylla de nya kraven.
  • Placering av skyltar
    Skyltarna ska vara väl synliga och monterade enligt föreskrifterna.
  • Lyktor
    Ska uppfylla nya krav på färg, ljusstyrka och placering.
  • Reflexer
    Ska vara godkända och korrekt monterade.
  • Mobilkranar
    Särskilda krav enligt TSFS 2024:16 ska följas.
  • Dispensbeslut
    Kontrollera att skyltning och utrustning överensstämmer med dispensvillkoren.
  • Övergångsperiod
    Gamla skyltar får inte användas efter 31 juli 2025.
  • Dokumentation
    För dokumentation över utrustningens överensstämmelse med de nya reglerna.

Mer information

Mer information finns på Transportstyrelsens hemsida:
Nya föreskrifter om färd med bred eller lång odelbar last - Transportstyrelsen

Kontakt

Profilbild Peter Svensson.

Peter Svensson

Infrastruktur

010-510 54 08 peter.svensson@akeri.se

Fördjupa dig 

Lär dig mer genom att titta på våra inspelade webbinarier. På vår samlingssida kan du titta i efterhand på flera webbinarier om transportdispenser. 

Inspelade webbinarier

Aktuella nyheter

stark_ekonomin_akeri_sveriges_akeriforetag.png.

FÖRETAGANDE 2026-08-04

Stärk ekonomin i ditt åkeri

Behovet av stärkt ekonomisk kompetens inom näringen blir allt viktigare. Fyra ambassadörer berättar vad de lärt sig, läs deras tips så behöver du inte göra samma misstag.Räkna med mer än du trorJessica: Skrapa ihop till kapital i bolaget, och kom ihåg att det bör vara mer än man tror. I lastbilsbranschen går saker sönder och kostnader kommer. Ha mer på kontot än du tror att du behöver.Love: Jag sålde allt jag ägde för att få en trygg start. Försök ha en buffert – du kan inte bara köpa en lastbil och köra igång, du vill ha mycket klart först.Ebba: Håll igen på utgifterna så mycket du bara kan de första åren. Tänk klokt och se vad som faktiskt är värt att ta. Jag skulle hållit igen mer både första och andra året. Ebba Persson, ägare av Ebbas Kran & Transport AB. Foto: Privat. Anlita hjälp för det du inte kanEmil: Jag har valt att anlita hjälp för den löpande bokföringen och lönerna. Det kostar lite såklart, men det kostar mer om du gör fel. Den tiden lägger jag i stället bakom ratten – det är där jag tjänar pengar. Ta hjälp av dem som kan så ägnar du dig åt det du är bäst på.Love: Kolla med banken i god tid och gör en ordentlig kalkyl. Inget är klart bara för att siffrorna ser bra ut på pappret, men det ska se hyfsat rimligt ut.Ha realistiska förväntningar på lönenEbba: Man tjänar inte så mycket som man borde göra för alla timmar man lägger ner, och man tar inte ut så mycket i lön heller för att företaget ska gå bra. Det måste man vara förberedd på.Jessica: Jag kan inte ta ut någon riktig direktörslön än, men det kommer. Jag har precis gått från en till två bilar och det är rätt väg framåt.Emil: Vi ligger över snittet inom branschen, men det gäller att jobba för det. Det handlar om vilka förare du har, att du tar hand om bilarna och sköter om verksamheten. Emil Ericsson, ägare av Emil Ericssons Åkeri AB. Foto: Privat. Smarta verktyg för bättre lönsamhetFör dig som driver åkeriföretag och vill stärka din ekonomiska kompetens erbjuder vi flera verktyg som stöd i vardagen. Med hjälp av exempelvis SÅ Affärsverktyg och SÅ Index får du bättre möjligheter att följa kalkyler, analysera kostnadsutvecklingen och fatta mer välgrundade beslut för ditt företag. Det är några av de många fördelar som ingår i medlemskapet i Sveriges Åkeriföretag.

Läs mer
gts_frakt_kompetensforsorjning_lastbil_skymning_sommar.png.

KOMPETENSFÖRSÖRJNING 2026-08-05

GTS Frakt skapar en lärande arbetsplats med APL

Att ta emot APL-elever handlar om mer än att erbjuda en praktikplats. För GTS Frakt är det ett sätt att bidra till åkerinäringens utveckling och samtidigt skapa en arbetsplats där erfarenhet och kunskap förs vidare mellan generationer.Som personalchef arbetar Mattias Carlsson bland annat med rekrytering och personalfrågor. En viktig del i hans roll är att hitta nya vägar för att möta företagets framtida kompetensförsörjning, där APL har blivit en viktig del av arbetet.– Vi tar emot både gymnasieelever och vuxenelever. Det ger oss möjlighet att möta personer som är på väg in i branschen och visa hur vår verksamhet fungerar i praktiken, säger Mattias.Eleverna blir en del av vardagenGTS Frakt har tagit emot APL-elever i omkring fyra år och arbetet har successivt utvecklats. Genom dialog med utbildningar och deltagande i programråd har företaget fått en tydligare struktur kring hur samarbetet kan fungera på bästa sätt.För Mattias är det viktigt att APL blir en integrerad del av verksamheten och inte något som sker vid sidan av.– Eleverna ska få känna att de är en del av arbetsplatsen. De ska få vara med i det dagliga arbetet, ställa frågor och förstå hur vår verksamhet fungerar, förklarar Mattias. Foto: GTS Frakt. Under sin APL-period får eleverna prova på flera olika delar av transport- och logistikverksamheten. Vilka moment de får genomföra beror bland annat på utbildning, erfarenhet och vilka behörigheter de har. Det kan handla om att lära sig rutiner i verksamheten, arbeta med fraktsedlar, lasta och lossa gods och för de elever som har rätt förutsättningar kan även körning vara en del av perioden.APL skapar engagemang i hela organisationenEn viktig del av GTS Frakts APL-arbete är att det inte bara gynnar eleverna. Även företagets egna medarbetare får en möjlighet att utvecklas genom att dela med sig av sin kunskap och erfarenhet.

Läs mer
fran_skolbank_till_forarplats.png.

KOMPETENSFÖRSÖRJNING 2026-08-21

Från skolbänk till förarplats

På Hagéns Åkeri AB har APL-elever varit en del av vardagen i omkring 15 år. För företaget har det blivit ett sätt att låta unga lära känna yrket på riktigt och samtidigt hitta personer som kan bli en del av verksamheten på längre sikt. Historien om APL-verksamheten började egentligen redan innan det fanns någon uttalad strategi för att ta emot elever.En av företagets chaufförer hade en brorson som ville följa med ut på en körning när han gick i nian. När det senare blev dags att välja gymnasieutbildning föll valet på Fordonsprogrammet. Då hörde han av sig till åkeriet igen, den här gången för att göra sin APL.– Han är fortfarande anställd hos oss, berättar Marie, vd på Hagéns Åkeri AB.Olika fordon och uppdragEn viktig del av APL-perioden är att eleverna får möjlighet att prova olika typer av körningar. Vad de får göra beror på vilket år de går och hur långt de har kommit i sin utbildning.Under första och andra året får eleverna bland annat följa med i styckegodsbilar och lastväxlarfordon. Under det tredje året breddas erfarenheterna ytterligare. Då kan eleverna även få följa med i ADR-tankfordon och, beroende på utbildningsnivå, övningsköra skåpbil och lastväxlarbil både utan och med släp.Det är just variationen som många elever uppskattar.– Det är nog variationen som eleverna uppskattar mest. De får följa med på olika typer av uppdrag och se att ingen dag behöver vara den andra lik. Det blir också ett bra sätt för dem att få en bild av hur vardagen som chaufför faktiskt ser ut och att prova på olika sorters körningar och fordon. Jag tror att det är viktigt att de får uppleva bredden i yrket under sin APL, säger Marie.För eleven innebär det att APL-perioden kan ge en bredare bild av yrket än vad en enskild typ av körning skulle göra. Olika fordon, uppdrag och situationer ger möjlighet att steg för steg bygga erfarenhet.Eleverna lär känna företaget och företaget lär känna elevernaFör Hagéns Åkeri AB finns det ytterligare en fördel med att ta emot elever: relationen hinner byggas upp under utbildningstiden.När en elev senare blir aktuell för anställning är mycket redan bekant. Eleven känner verksamheten, arbetskamraterna och företagets rutiner. Företaget har samtidigt fått möjlighet att följa elevens utveckling och se hur personen fungerar i arbetet. Det gör också att steget från elev till anställd kan bli betydligt mindre och för Hagéns Åkeri AB har det hänt flera gånger. Företaget har anställt flera tidigare APL-elever och många av dem arbetar fortfarande kvar.

Läs mer