Nya krav och riktlinjer för lätta lastbilar från juli 2026

2026-02-23

LAGAR & REGLER

Sedan några år tillbaka och med ytterligare skärpningar från och med den 1 juli 2026, omfattas lätta transportfordon (2,5-3,5 ton) som används i internationell godstrafik av många av de regler som gäller för tunga lastbilar. Från och med 1 juli 2026 börjar nya EU‑regler gälla för gränsöverskridande transporter. Det här innebär förändringarna för ditt företag.

Färdskrivare blir obligatoriskt

Senast den 1 juli 2026 ska även fordon med en totalvikt mellan 2,5–3,5 ton (inklusive släp eller påhängsvagn) och som används för internationella godstransporter vara utrustade med färdskrivare. Det gäller under förutsättning att transporten inte omfattas av något undantag. Läs mer på Transportstyrelsen.

Krav på kör- och vilotider

Från den 1 juli 2026 omfattas därför dessutom förare av fordon med en totalvikt mellan 2,5–3,5 ton (inklusive släp eller påhängsvagn) av reglerna om kör- och vilotider om de utför internationella godstransporter. Det gäller under förutsättning att transporten inte omfattas av något undantag. Vid nationella transporter finns inget krav på färdskrivare under 3,5 tons totalvikt. Nationella krav som bland annat vilotidförordningen gäller fortsatt. Läs mer om kör och vilotider samt undantag från kör- och vilotider
på Transportstyrelsen. 

Kompetensutveckling

I verksamheter där reglerna om kör och vilotider/färdskrivare tidigare inte varit aktuella kan det finnas behov av kompetensutveckling för god förståelse av reglerna i stort och för korrekt hantering av färdskrivaren. Tveka inte att ta kontakt med vår utbildningsavdelning för stöd. Du når oss på utbildning@akeri.se eller telefon 010-510 54 20.

Risk för ökade kontroller, sanktionsavgifter och böter

Det har rapporterats att medlemsstater som Frankrike och Tyskland kontrollerar utbildning och dokumentation på att sådan genomförts. Brister kan leda till sanktioner. Kontrollera därför noggrant vad som gäller i aktuella länder innan transporten genomförs.

Teknik
  • eCall (automatiskt nödsamtal) är obligatoriskt för nya lätta fordon (personbilar och lätta lastbilar, klass M1 och N1) inom EU, inklusive Sverige. Kravet gäller för alla nya bilmodeller som typgodkänts efter den 31 mars 2018. 

  • Från januari 2026 tas kravet på att kontrollera eCall-systemet vid kontrollbesiktning bort, som en konsekvens av att 2G/3G-näten avvecklas. 

Sedan tidigare finns bland annat krav på
  • Gemenskapstillstånd vid internationell trafik/trafiktillstånd nationell trafik

  • Cabotageregler

  • Utstationeringsregler

Nytt från och med juli 2026
  • Färdskrivare obligatoriska (G2V2) från 1 juli 2026 vid internationella transporter. Läs mer på Transportstyrelsen.

  • Kör- och vilotidsregler från 1 juli 2026 vid internationella transporter.

Kraven innebär en stor förändring för branschen med krav på både ny teknik, administration och kompetensutveckling.

Så förbereder du ditt företag – steg för steg
  • Säkerställ att de fordon som kan komma att omfattas, och som används i internationell trafik, i god tid planeras för installation av korrekt färdskrivare.

  • Säkerställ att korrekta tillstånd finns för verksamheten och transporten.

  • Starta kompetensutveckling av förare och organisationen i god tid. Kontakta SÅ utbildning via mejl: utbildning@akeri.se eller telefon: 010-510 54 20.

  • Se över uppdragsavtal så att lagkrav kan efterföljas. Kontakta vår juridiska avdelning för råd och stöd via mejl: juridik@akeri.se eller telefon: 010-510 54 30.

  • Säkerställ att kraven på utstationering och cabotage kan uppfyllas om de är aktuella.

  • Säkerställ att lagstadgad dokumentation och information finns i fordonet.

  • Säkerställ att transporten uppfyller de tekniska, juridiska och miljömässiga lagkraven i de länder som transporten utförs i- även om det i mångt och mycket är gemensamma EU-krav så kan det variera.

Aktuella nyheter

SWE_TRUCKERS_PGM 901 - MASTER ID_20764550.00_17_06_11.Still017.png.

LAGAR & REGLER 2026-08-28

Undantag för virkestransporter förlängs efter stormen Johannes

Regeringen förlänger möjligheten för utländska transportföretag att utföra virkestransporter i Sverige efter stormen Johannes. Det tillfälliga undantaget, som skulle ha löpt ut i september, gäller nu till och med den 9 november 2026.Stormen Johannes fällde stora mängder skog i framför allt Dalarnas, Gävleborgs, Västerbottens och Västernorrlands län. För att snabbt kunna transportera bort det stormfällda virket infördes ett tillfälligt undantag som gör det möjligt för utländska transportföretag att komplettera den svenska transportkapaciteten.Undantaget gäller yrkesmässiga transporter av rundvirke från skogar som skadats av stormen och är begränsat till Dalarnas, Gävleborgs, Västerbottens och Västernorrlands län. Åkeriföretaget ska ha ett gemenskapstillstånd från ett annat EES-land och de fordon som används ska anmälas till Transportstyrelsen. Den som omfattas av undantaget under den aktuella perioden ska inte heller påföras sanktionsavgift för överträdelser av cabotagereglerna.Syftet med förlängningen är att upprätthålla en hög transportkapacitet så att så stora volymer stormfällt virke som möjligt kan tas om hand och risken för angrepp av skadeinsekter minskar.

Läs mer
Mejeritransporter 1_xfairtransport 2.png.

FÖRETAGANDE 2026-09-03

Fair Transport – en investering i framtidens åkeri

För Mejeritransporter handlar Fair Transport om mer än en certifiering på väggen. Det handlar om att arbeta strukturerat, visa ansvar och vara med när framtidens transportaffärer avgörs.När Fair Transport blev aktuell var beslutet enkelt för Mejeritransporter. Företaget hade redan under många år arbetat systematiskt med kvalitet, miljö och trafiksäkerhet. Sedan 2004 är företaget ISO-certifierat enligt ISO 9001, 14001 och 39001.– Det kändes självklart att certifiera sig när en branschcertifiering som Fair Transport blev aktuell, säger Fredrik Johansson, vd på Mejeritransporter.För företaget blev Fair Transport därmed ett naturligt komplement till det arbete som redan pågick. Certifieringen bidrar med en tydlig struktur och hjälper verksamheten att hålla fokus på de frågor som är viktiga för ett modernt och ansvarsfullt åkeri.– Det hjälper oss att hålla koll på alla delar i verksamheten och jobba strukturerat och målinriktat med bland annat hållbarhetsfrågor, menar Fredrik.Hållbarhet blir en konkurrensfrågaI transportbranschen räcker det inte längre att kunna leverera i tid och till rätt pris. Allt fler transportköpare ställer krav på hållbarhet, kvalitet och trafiksäkerhet. Framför allt i större upphandlingar har olika former av hållbarhetsbevis blivit en viktig del av kravbilden.Det märker Mejeritransporter tydligt.

Läs mer
apl-arbete-wiklunds.png.

KOMPETENSFÖRSÖRJNING 2026-09-07

När eleverna lär sig – lär sig Wiklunds också

På Wiklunds Åkeri är APL mer än en väg in i transportbranschen. När unga elever kliver in på arbetsplatsen får de möjlighet att lära sig yrket i praktiken, men deras frågor och perspektiv kan också få erfarna medarbetare att se den egna verksamheten med nya ögon.Kompetensförsörjning är en av transportbranschens stora framtidsfrågor. För Wiklunds Åkeri handlar den både om att hitta rätt människor och om att utveckla den kompetens som redan finns i företaget.Att ta emot APL-elever är därför en del av ett långsiktigt arbete. Det ger unga möjlighet att möta branschen på riktigt och företaget möjlighet att tidigt lära känna framtidens medarbetare.Men lärandet går åt båda håll.Det är något Jonas Strandberg, som bland annat arbetar med APL och är avdelningschef för Logistikcenter NORD, ser som en viktig del av att ta emot elever.– Alla elever är olika och kommer till oss med olika erfarenheter, kunskaper och förutsättningar. Det ställer krav på oss som företag, men framför allt på den som är handledare. Samtidigt är handledarrollen utvecklande även för våra egna medarbetare, säger han.När någon frågar varförEn elev som är ny i verksamheten ser inte alltid saker på samma sätt som den som arbetat där länge. Frågor om sådant som blivit självklart för de erfarna kan därför bli värdefulla.– Unga människor kommer in med andra erfarenheter och perspektiv och ställer ibland frågor om sådant som vi själva tar för givet. Det är värdefullt, säger Jonas.När en medarbetare behöver förklara ett arbetssätt för någon som är helt ny tvingas man också själv fundera över varför man gör som man gör. Det kan skapa eftertanke och ibland leda till nya idéer.APL blir på så sätt ett lärande i två riktningar. Eleven får erfarenhet från arbetslivet, medan företaget får möjlighet att se sin egen verksamhet genom nya ögon.

Läs mer