Lyft åkerinäringens förebilder – nominera till Stora Åkeripriset 2026

2026-01-13

FÖRETAGANDE

Stora Åkeripriset är åkerinäringens årliga utmärkelse till ett medlemsåkeri i Sveriges Åkeriföretag som är en förebild i branschen. Priset delas ut i samband med Sveriges Åkeriföretags årsmöte i maj och lyfter fram företag som driver sin verksamhet på ett långsiktigt hållbart och ansvarsfullt sätt.

Förutom äran och ett intyg/diplom består Stora Åkeripriset av 25 000 kronor, som vinnaren får skänka till ett välgörande ändamål. Samtliga finalister uppmärksammas dessutom genom en egen film samt genom ett reportage i Svensk Åkeritidning.

De nominerade företagen bedöms utifrån fyra övergripande kriterier:

• Socialt ansvarstagande

• Trafiksäkerhet

• Miljö- och klimatmässig hållbarhet

• Ekonomisk hållbarhet

En jury utser tre finalister som bjuds in särskilt till årsmötet, där prisutdelningen är en av kvällens stora höjdpunkter. Vinnaren av Stora Åkeripriset är ett företag som kan tjäna som ett tydligt föredöme inom åkerinäringen.

Så här nominerar du

Nomineringstiden för Stora Åkeripriset 2026 är 1 januari–1 mars 2026. Skicka din nominering via mejl till mats.hellstrom@akeri.se

Var utförlig i beskrivningen av företaget. Använd gärna de fyra bedömningskriterierna som underrubriker eller utgångspunkt, även om fokus ligger på särskilda framgångar. Juryn söker företag som har gjort ”det lilla extra”, som vågat tänka nytt och också lyckats. Framgång kan handla om allt från ekonomi och innovationskraft till trivsel på arbetsplatsen och nöjda kunder.

Det enda grundkravet för att bli nominerad är att företaget är medlem i Sveriges Åkeriföretag.

Vinnare 2025: Sunnemo Åkeri AB

Förra årets vinnare var Sunnemo Åkeri AB – ett företag som verkligen stack ut och fick glänsa lite extra.

Juryns motivering:

"På bara 20 år har åkeriet gått från en enmansverksamhet till att vara ett av regionens ledande transportbolag, med ett 40-tal tunga fordon. Fler än 10 gas- och elfordon och en separat eldriven dygnet runt-pendel visar tydligt att riktningen är framåt, men också uppåt då satsningarna går hand i hand med en lönsamhet som imponerar i branschen. Fler ton, fler mil och fler timmar optimerar logistiken. Men aldrig på personalens bekostnad. Här värderas de anställda högt och körscheman sätts för att fungera utifrån varje persons unika livspussel. Framtiden är ljus och resan har bara börjat.”

Kontaktperson

Profilbild Mats Hellström.

Mats Hellström

Chefredaktör

010-510 54 45 mats.hellstrom@akeri.se

Aktuella nyheter

regional-fardplan-sveriges-akeriforetag.png.

HÅLLBARHET 2026-02-26

Sveriges Åkeriföretag lanserar regional färdplan för fossilfria godstransporter

Transportsektorn står för omkring 36 procent av Skånes klimatutsläpp. Efter en längre period av utsläppsminskningar sedan 1990 har utvecklingen de senaste åren stannat av, vilket understryker behovet av fortsatta insatser och omställning. Nu presenterar Sveriges Åkeriföretag i samverkan med Region Skåne, Länsstyrelsen i Skåne Län och Energikontor Syd en ny regional färdplan som ska bana väg för omställningen till fossilfria godstransporter för den skånska åkerinäringen.Färdplanen visar hur omställningen till fossilfria godstransporter på väg kan genomföras i praktiken, samtidigt som åkeriföretagens konkurrenskraft stärks. Den fungerar både som ett kunskapsunderlag om Skånes särskilda förutsättningar och som en konkret vägkarta med åtgärder som kräver gemensamt ansvar från åkeriföretag, transportköpare inom både privat och offentlig sektor samt infrastrukturaktörer.

Läs mer
elektrifiering-laddning.jpg.

DRIVMEDEL 2026-03-03

Ny utlysning: Högre stöd för laddning vid lastning och lossning

Energimyndigheten har öppnat en ny utlysning för stöd till byggnation av laddinfrastruktur för tunga fordon vid lastning och lossning.Detta krävs för att få stödBland nyheterna finns att effektkravet per laddningspunkt sänks till 150 kW och att även ellager nu kan inkluderas i ansökan. Samtliga projekt kan beviljas upp till 50 procent i stöd. Utlysningen sker i konkurrens, där de projekt som erbjuder mest effekt per investerad krona kommer att prioriteras. Stödet går att söka till och med den 5 maj 2026.Energimyndigheten arrangerar även två digitala informationsmöten om utlysningen den 17 mars och den 26 mars för den som vill veta mer om förutsättningar och ansökningsprocess. Om regeringen beslutar om en ny förordning för stödgivningen (KN2025/01701) planerar Energimyndigheten dessutom att senare under året öppna upp en utlysning där även helt icke-publik laddning för tunga fordon kan komma att omfattas. Läs mer om utlysningen

Läs mer
header_oscar.png.

INFRASTRUKTUR 2026-03-03

Svenskt initiativ om ny Öresundsförbindelse är ett viktigt steg framåt

Den svenska regeringens nya rapport (Öresundsförbindelser 2050 – behov av kapacitet, redundans och svenskt-danskt samarbete) om behovet av en ytterligare fast förbindelse över Öresund är ett viktigt och välkommet initiativ. Rapporten analyserar hur framtida kapacitet, robusthet och transportflöden i regionen kan stärkas – både civilt och militärt.Vi ser särskilt positivt på rekommendationen att närmare utreda en fast förbindelse mellan Helsingborg och Helsingör (HH-förbindelsen). En sådan lösning skulle bidra till ökad kapacitet, bättre redundans och ett mer motståndskraftigt transportsystem i hela Norden. – Gränsöverskridande transporter över Öresund är avgörande för nordisk konkurrenskraft och robusta leveranskedjor. Vi välkomnar den svenska regeringens initiativ och ser det som ett viktigt steg mot en svensk-dansk lösning. Ett framtida beslut om ytterligare fasta förbindelser måste syfta till att öka kapaciteten, stärka redundansen och möjliggöra effektiva godstransporter. Det här är inte bara en regional fråga, utan en strategisk nordisk prioritet, säger Oscar Hyléen, vd för Sveriges Åkeriföretag och ordförande i Nordic Logistics Association (NLA).Viktigt för hela den nordiska korridorenÖresundsregionen är en central länk i den nordiska transportkorridoren mellan Oslo och Hamburg. I dag är regionen sårbar eftersom trafiken i praktiken är beroende av en huvudförbindelse, Öresundsbron. En ytterligare fast förbindelse skulle skapa nödvändig redundans och minska risken för störningar i godsflödena. Tidigare gemensamma studier har visat att en HH-förbindelse är tekniskt genomförbar, finansiellt möjlig och samhällsekonomiskt motiverad. Trots det har frågan varit politiskt låst under flera år. Med den nya rapporten vill Sverige nu inleda ett formaliserat samarbete i regionen kring framtida kapacitet samt militär och civil beredskap i regionen. Analysperioden planeras att pågå mellan 2027 och 2030, men flera viktiga delar, som gemensamma trafikprognoser och analyser av reservkapacitet, startar redan i år. Inom ramen för vårt nordiska samarbete i NLA ser vi detta som en tydlig signal om riktningen framåt. För att komma vidare krävs nu en motsvarande prioritering från dansk sida. För Sveriges Åkeriföretag är frågan central ur både konkurrenskrafts- och beredskapsperspektiv. Ett robust och redundant transportsystem är en förutsättning för fungerande leveranskedjor, samhällsviktig verksamhet och ett starkt nordiskt näringsliv.Läs även Läs pressmeddelandet från NLA Läs nyheten från DTL

Läs mer