Modell för veckovis indexjustering finns nu tillgänglig

Risk för kraftigt stigande drivmedelspriser

2026-03-09

DRIVMEDEL

Den ökade oron i Mellanöstern riskerar att leda till snabba och kraftiga svängningar i drivmedelspriserna. För att underlätta dialogen mellan åkeriföretag och transportköpare har vi därför åter publicerat vår modell för veckovis justering av drivmedelskostnader på transportindex.se.

Erfarenheterna från 2021 visar hur snabbt kostnadsbilden kan förändras och vilka konsekvenser det kan få för hela åkerinäringen. Vi uppmanar därför medlemsföretagen att redan nu ta en dialog med sina kunder om hur eventuella kostnadsökningar ska hanteras.

Syftet med indexreglering är att behålla den ekonomiska balans som fanns när avtalet ingicks. Genom att använda index eller tydliga bränsleklausuler i avtalen kan både åkeriföretag och transportköpare hantera kostnadsförändringar på ett transparent och förutsägbart sätt.

Den modell för veckovis reglering som nu finns tillgänglig är inte en förändring av DMT utan ett kompletterande och tillfälligt verktyg för situationer där drivmedelspriserna förändras snabbt. Modellen är avsedd som en tillfällig hantering vid kraftiga och snabba ökningar av drivmedelskostnader under en begränsad period.

Kontakta oss om du har frågor

Mer information och beräkningsmall

Modellen för veckovis justering av drivmedelskostnader och mer information om hur den kan användas hittar du under nyheter när du är inloggad på transportindex.se.

Till transportindex.se

Dina verktyg för bättre affärer

Behöver du stöd i din avtalsförhandling?

Använd Avtalshjälpen – där hittar du avtalsmallar och exempel på klausuler kring index och DMT.

Vill du veta mer om SÅ Index?

Läs mer på SÅ Index – verktyget som hjälper dig hålla dina affärer rättvisa när kostnaderna förändras.

Behöver du stöd att räkna på din affär?

Använd SÅ Affärsverktyg – gör bättre, tryggare och mer lönsamma affärer genom att följa upp kostnader och uppdrag över tid.

Aktuella nyheter

Bensinmack.png.

DRIVMEDEL 2026-09-02

Höjd dieselavgift i Norge från den 1 september

Från och med den 1 september höjs dieselavgiften i Norge med 3,61 norska kronor per liter exklusive moms. För åkeriföretag som kör transporter i Norge innebär det en tydlig kostnadsökning.Höjningen sker när de tillfälliga sänkningarna av drivmedelsavgifterna, som infördes tidigare i år, upphör. Dieselavgiften ökar därmed från 3,09 till 6,70 norska kronor per liter exklusive moms. Enligt Norges Lastebileier-Forbund (NLF) motsvarar förändringen omkring fem procent högre totalkostnad för en transport där diesel utgör 25 procent av kostnaderna.Se över dina avtalDen höjda dieselavgiften påverkar kostnaden för transporter i Norge. För svenska åkeriföretag är det därför viktigt att se över hur ökade drivmedelskostnader hanteras i befintliga och nya transportavtal.Om ni behöver stöd i frågor om avtal kopplat till index är ni välkomna att kontakta SÅ Juridik på 010-510 54 30Indexreglering ger bättre förutsägbarhetDen norska avgiftshöjningen är också en påminnelse om vikten av att transportavtal innehåller en tydlig indexreglering.Med indexreglering kan förändrade kostnader för exempelvis drivmedel, löner och andra kostnadsposter regleras. Det minskar risken för att hela kostnadsökningen hamnar hos åkeriföretaget och skapar mer förutsägbara villkor för både transportör och transportköpare.

Läs mer
Elmia Lastbil - mässområde.jpg.

FÖRETAGANDE 2026-08-12

Det här händer hos oss på Elmia Lastbil

Den 19–22 augusti finns Sveriges Åkeriföretag på plats på Elmia Lastbil. I vår monter D03:49 kan du träffa våra experter, prata om frågor som påverkar ditt företag, möta spännande gäster, tävla om ett PlayStation 5, och vara bland de första att se premiäravsnittet av Svenska Truckers säsong 14.Vilka frågor är viktigast för dig och ditt företag? Under hela mässan finns våra medarbetare på plats för att svara på frågor, lyssna på dina synpunkter och prata om det som påverkar åkeriföretagens vardag och framtid.Polisen på plats – ställ dina frågorPå torsdag kl. 10.45–11.15 får vi besök av Polisen. Ett bra tillfälle att prata direkt med Polisen om exempelvis vägkontroller, regelverk, trafiksäkerhet och arbetet för sund konkurrens i åkerinäringen.Prata beredskap med FörsvarsmaktenVilken roll har åkerinäringen när Sverige behöver stärka sin beredskap? På fredag kl. 12.45–13.15 besöker Försvarsmakten vår monter. Kom förbi och prata om transportsektorns betydelse för ett fungerande totalförsvar och hur samverkan mellan näringen och Försvarsmakten kan utvecklas.Möt våra samarbetspartnersUnder mässan får vi även besök av våra samarbetspartners. Trygg-Hansa finns på plats onsdag kl. 11.30–12.00 och Preem fredag kl. 11.30–12.00.Upptäck SÅ AffärsverktygVill du få bättre koll på vad dina transporter faktiskt kostar och skapa bättre underlag för din prissättning? Kom förbi och få en presentation av SÅ Affärsverktyg och se hur verktyget kan hjälpa dig att räkna rätt från start och följa upp dina affärer.Vi håller två presentationer: torsdag kl. 11.30–12.00 och fredag kl. 14.00–14.30. Självklart kan du komma förbi och prata Affärsverktyget med oss under resten av mässan också.

Läs mer
balans_akare_sveriges_akeriforetag.png.

FÖRETAGANDE 2026-08-11

Hitta balansen som egen åkare

Att driva ett eget åkeri innebär ofta ett stort engagemang och ett ansvar som följer med även utanför arbetstid. För Ebba Persson är hästarna en viktig del av livet utanför åkeriet, medan Love Johansson hittar balans genom sin satsning på discgolf.Jobbet blir en del av livet – men inte hela livetEbba: Det tar ganska mycket tid, man förstår nog inte riktigt hur mycket man jobbar, mycket av tiden ser man inte det man gör som arbete. För mig som har hästar och andra intressen så hinner jag med det ändå. Många trodde att det skulle bli svårt att kombinera åkeriet med hästarna, men det går att få ihop, med rätt planering och balans. Ebba Persson, ägare av Ebbas Kran & Transport AB. Foto: Privat. Love: Jobbet blir som en del av livet, man gifter ihop det. Jag ser det inte som att jag går till jobbet och känner aldrig att det är en börda. Visst finns det bättre och sämre dagar, men det är det bästa beslut jag tagit i mitt liv.

Läs mer