Livsmedelsverket lanserar ny rådgivningstjänst för djurtransporter

2026-04-27

FÖRETAGANDE

Den 1 maj lanserar Livsmedelsverket en ny rådgivningstjänst som ska hjälpa djurtransportörer och lantbrukare att bedöma om ett djur är i skick för transport. Syftet är att skapa mer enhetliga bedömningar i hela landet, oavsett vilket slakteri eller vilken anläggning djuren ska transporteras till.

Den nya tjänsten riktar sig till djurtransportörer och lantbrukare som behöver stöd inför transport av djur. Genom att skicka in bilder och en beskrivning av djurets hälsotillstånd till radgivningslakt@slv.se kan användare få vägledning i bedömningen.

Livsmedelsverket uppger att ambitionen är att svar ska lämnas inom 24 timmar, i mån av tid.

För åkerinäringen är beskedet välkommet. Frågan om transportduglighet har länge varit en utmaning för både transportörer och lantbrukare, där bedömningar ofta behöver göras snabbt och under stort ansvar.

Livsmedelsverket meddelar att mer information om tjänsten kommer att presenteras framöver.

Livsmedelsverket ska ha beröm för att ha tagit tag i ett av de största problemen som djurtransportörer och lantbrukare har när det gäller transport av djur. Det har länge funnits en stor osäkerhet kring om ett djur kan lastas eller inte. Chauffören har ofta mycket kort tid på sig att göra bedömningen, samtidigt som ansvaret har varit stort. Därför är den här tjänsten mer än välkommen.

Anders Falk profilbild.
Anders Falk

Sveriges Åkeriföretag

Aktuella nyheter

SÅ Dalarna klar 113 3.png.

KOMPETENSFÖRSÖRJNING 2026-05-05

Från dröm till eget åkeri

Love Johansson startade sitt timmerbilsåkeri i slutet av coronapandemin. Emil Ericsson startade firma och tog över bilarna i förre chefens företag som 21-åring – fyra år efter att han började där som praktikant. Båda är ambassadörer för Sveriges Åkeriföretag och vet hur det känns att ta klivet. Här delar de sina bästa tips.Vad är ert bästa tips till den som drömmer om ett eget åkeri?Love: Satsa på det för att du tycker det är roligt – och gör det helhjärtat. Var lyhörd och ödmjuk, och lär av folk runt omkring dig. Börja i rätt ordning: kolla upp så mycket som möjligt innan, hur stor är efterfrågan på dina tjänster till exempel? Försök gärna bli lite nischad på något sätt, och satsa alltid på kvalitet. Blir du eftertraktad och noga med att alltid göra ditt bästa blir du inte utan jobb.Emil: Nätverka i branschen – det är nog mitt allra bästa råd. Det är ett guldläge just nu faktiskt för många äldre åkare är kvar i branschen men närmar sig pension, så det kommer finnas bilar och körningar att ta över. Ta hjälp av folk som kan hjälpa dig in. Och kolla inte bara med en traditionell bank, för mig var det Almi som var en stor hjälp. Emil Ericsson, ägare av Emil Ericssons Åkeri AB. Foto: Privat. Hur krångligt är det egentligen att starta eget?Love: Det verkar krångligare än vad det är. Kolla om du kan få avtal på körningar, prata med banken, se till att du har de tillstånd som behövs och gör en affärsplan med kalkyl. Bara man läser på och kommer in i det så löser det sig. Det är ett läskigt kliv över tröskeln – men väldigt kul.Emil: Jag tycker inte det är krångligt, nej det gör jag nog inte. Jag har lejt bort löpande bokföring och löner. Det kostar lite, men tänk på vad det kostar om du gör fel. Den tiden lägger jag i stället bakom ratten – det är där jag tjänar pengar. Ta hjälp av dem som kan, så ägnar du dig åt det du är bäst på.

Läs mer
årsmöte 2026 - heta stolen.jpg.

POLITIK 2026-05-11

Stort engagemang vid Sveriges Åkeriföretags årsmöte i Örebro

Den 8 maj samlades medlemmar från hela landet i Örebro för Sveriges Åkeriföretags årsmöte. Under dagen diskuterades bland annat transportpolitik, infrastruktur och omställning genom samtal med både politiker, myndighetsföreträdare och branschrepresentanter.Dagen inleddes med en förtroendemannakonferens som innehöll den uppskattade programpunkten ”Heta stolen”, där Trafikverkets generaldirektör Roberto Maiorana intervjuades om flera av åkerinäringens mest aktuella frågor. Samtalet berörde bland annat vinterväghållning, vägunderhåll, kommande infrastruktursatsningar, upphandling och behovet av fler och bättre rastplatser för yrkestrafiken.Därefter presenterades organisationens politiska plattform, Vägvalet 2026, innan det blev politikerdebatt med riksdagspolitikerna Sten Bergheden (M), Thomas Morell (SD) och Kadir Kasirga (S). Diskussionerna kretsade bland annat kring tillsyn, förslaget om sänkta krav på trafiktillstånd samt behovet av långsiktiga och förutsägbara styrmedel för transportsektorns omställning.Under eftermiddagen hölls själva årsmötet i Rikssalen på Örebro slott. Infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson inledde stämman och lyfte bland annat regeringens historiska satsning på vägunderhåll i den kommande nationella infrastrukturplanen samt arbetet för en förbättrad vinterväghållning.Året som gått med Sveriges Åkeriföretag

Läs mer
Timmertransport.jpg.

LAGAR & REGLER 2026-05-11

Tillfälliga undantag för virkestransporter efter stormskador

Transportstyrelsen har beslutat om tillfälliga undantag från reglerna om kör- och vilotider samt färdskrivare för transporter av rundvirke från stormskadade skogar i delar av Sverige. Undantagen gäller från den 15 maj till den 14 juni 2026 och omfattar yrkesmässiga transporter i Dalarnas, Gävleborgs, Jämtlands, Södermanlands, Uppsala, Värmlands, Västerbottens, Västernorrlands, Västmanlands och Örebro län.Bakgrunden är de omfattande stormskador som uppstod efter stormen den 27 december 2025 och behovet av att snabbt transportera bort skadat virke för att minska risken för ytterligare skador i skogen och störningar för skogsindustrin.Undantagen innebär bland annat att:den dagliga körtiden får utökas till 10 timmar,den maximala körtiden per vecka höjs till 60 timmar,den sammanlagda körtiden under två veckor får uppgå till 120 timmar,förare får möjlighet att ta fyra reducerade veckovilor under en fyraveckorsperiod utan krav på kompensation.Föreskrifterna innehåller även ett undantag kopplat till färdskrivare för vissa utländska fordon som används vid körning i Sverige. Förare som använder undantagen måste dokumentera skälen på en utskrift från färdskrivaren eller på diagrambladet.För åkerinäringen är beslutet viktigt för att snabbt kunna säkra transportkapacitet och hålla igång flöden från skogsbruket efter de omfattande stormskadorna. Samtidigt ställer situationen höga krav på planering, trafiksäkerhet och arbetsmiljö även under den tillfälliga undantagsperioden.

Läs mer