Länsstyrelsen stoppar miljözon 3 i Stockholm

Länsstyrelsen upphäver stadens beslut om Stockholms planerade miljözon 3.

2025-05-27

HÅLLBARHET

Stockholms planerade miljözon 3 stoppas. Länsstyrelsen upphäver stadens beslut och menar att underlaget brister, särskilt i hur åtgärden påverkar boende, näringsliv och miljö i området.

Miljözon 3, som bara skulle tillåta fordon som körs på el, bränsleceller eller gas, har mött skarp kritik, inte minst från företagare som varnat för svårigheter med leveranser. Zonens införande var planerat till 31 december 2024 men pausades i väntan på utredning.

Staden kan nu överklaga beslutet eller återkomma med ett nytt förslag.

– Beskedet att miljözon 3 inte får införas i Stockholm skapar osäkerhet för många åkeriföretag som redan investerat i fordon anpassade för zonens krav. I ett redan pressat ekonomiskt läge blir det svårt att få kostnadstäckning när betalningsviljan för hållbara transporter är låg. För att klara omställningen krävs långsiktiga och förutsägbara politiska beslut, tillsammans med en ökad efterfrågan på fossilfria transporter. Utan det riskerar både investeringar och omställning att bromsas, säger Jacob Hartman, regionchef i Sveriges Åkeriföretag.

Ett av våra medlemsföretag uttrycker det så här:

– Med framförhållning har alla möjlighet att vara med på omställningen, men när det svänger så här mycket under tidens gång skapar det oro och en del problem. Dessutom har vi som kör i zonen redan investerat i fordon.

Kontaktperson

Profilbild Joachim Wiberg.

Joachim Wiberg

Branschföreträdare

010-510 54 02 joachim.wiberg@akeri.se

Aktuella nyheter

Bensinmack.png.

DRIVMEDEL 2026-09-02

Höjd dieselavgift i Norge från den 1 september

Från och med den 1 september höjs dieselavgiften i Norge med 3,61 norska kronor per liter exklusive moms. För åkeriföretag som kör transporter i Norge innebär det en tydlig kostnadsökning.Höjningen sker när de tillfälliga sänkningarna av drivmedelsavgifterna, som infördes tidigare i år, upphör. Dieselavgiften ökar därmed från 3,09 till 6,70 norska kronor per liter exklusive moms. Enligt Norges Lastebileier-Forbund (NLF) motsvarar förändringen omkring fem procent högre totalkostnad för en transport där diesel utgör 25 procent av kostnaderna.Se över dina avtalDen höjda dieselavgiften påverkar kostnaden för transporter i Norge. För svenska åkeriföretag är det därför viktigt att se över hur ökade drivmedelskostnader hanteras i befintliga och nya transportavtal.Om ni behöver stöd i frågor om avtal kopplat till index är ni välkomna att kontakta SÅ Juridik på 010-510 54 30Indexreglering ger bättre förutsägbarhetDen norska avgiftshöjningen är också en påminnelse om vikten av att transportavtal innehåller en tydlig indexreglering.Med indexreglering kan förändrade kostnader för exempelvis drivmedel, löner och andra kostnadsposter regleras. Det minskar risken för att hela kostnadsökningen hamnar hos åkeriföretaget och skapar mer förutsägbara villkor för både transportör och transportköpare.

Läs mer
apl-arbete-wiklunds.png.

KOMPETENSFÖRSÖRJNING 2026-09-07

När eleverna lär sig – lär sig Wiklunds också

På Wiklunds Åkeri är APL mer än en väg in i transportbranschen. När unga elever kliver in på arbetsplatsen får de möjlighet att lära sig yrket i praktiken, men deras frågor och perspektiv kan också få erfarna medarbetare att se den egna verksamheten med nya ögon.Kompetensförsörjning är en av transportbranschens stora framtidsfrågor. För Wiklunds Åkeri handlar den både om att hitta rätt människor och om att utveckla den kompetens som redan finns i företaget.Att ta emot APL-elever är därför en del av ett långsiktigt arbete. Det ger unga möjlighet att möta branschen på riktigt och företaget möjlighet att tidigt lära känna framtidens medarbetare.Men lärandet går åt båda håll.Det är något Jonas Strandberg, som bland annat arbetar med APL och är avdelningschef för Logistikcenter NORD, ser som en viktig del av att ta emot elever.– Alla elever är olika och kommer till oss med olika erfarenheter, kunskaper och förutsättningar. Det ställer krav på oss som företag, men framför allt på den som är handledare. Samtidigt är handledarrollen utvecklande även för våra egna medarbetare, säger han.När någon frågar varförEn elev som är ny i verksamheten ser inte alltid saker på samma sätt som den som arbetat där länge. Frågor om sådant som blivit självklart för de erfarna kan därför bli värdefulla.– Unga människor kommer in med andra erfarenheter och perspektiv och ställer ibland frågor om sådant som vi själva tar för givet. Det är värdefullt, säger Jonas.När en medarbetare behöver förklara ett arbetssätt för någon som är helt ny tvingas man också själv fundera över varför man gör som man gör. Det kan skapa eftertanke och ibland leda till nya idéer.APL blir på så sätt ett lärande i två riktningar. Eleven får erfarenhet från arbetslivet, medan företaget får möjlighet att se sin egen verksamhet genom nya ögon.

Läs mer
SWE_TRUCKERS_PGM 901 - MASTER ID_20764550.00_17_06_11.Still017.png.

LAGAR & REGLER 2026-08-28

Undantag för virkestransporter förlängs efter stormen Johannes

Regeringen förlänger möjligheten för utländska transportföretag att utföra virkestransporter i Sverige efter stormen Johannes. Det tillfälliga undantaget, som skulle ha löpt ut i september, gäller nu till och med den 9 november 2026.Stormen Johannes fällde stora mängder skog i framför allt Dalarnas, Gävleborgs, Västerbottens och Västernorrlands län. För att snabbt kunna transportera bort det stormfällda virket infördes ett tillfälligt undantag som gör det möjligt för utländska transportföretag att komplettera den svenska transportkapaciteten.Undantaget gäller yrkesmässiga transporter av rundvirke från skogar som skadats av stormen och är begränsat till Dalarnas, Gävleborgs, Västerbottens och Västernorrlands län. Åkeriföretaget ska ha ett gemenskapstillstånd från ett annat EES-land och de fordon som används ska anmälas till Transportstyrelsen. Den som omfattas av undantaget under den aktuella perioden ska inte heller påföras sanktionsavgift för överträdelser av cabotagereglerna.Syftet med förlängningen är att upprätthålla en hög transportkapacitet så att så stora volymer stormfällt virke som möjligt kan tas om hand och risken för angrepp av skadeinsekter minskar.

Läs mer