Debatt: Krav utan verktyg lämnar transportnäringen i vänteläge

2025-10-14

DEBATTARTIKLAR

Omställningen till fossilfria tunga transporter går för långsamt – inte på grund av brist på vilja eller teknik, utan på grund av brist på politiska verktyg. Det skriver Sveriges Åkeriföretag i en debattartikel som publiceras i dag.

I artikeln lyfter Sveriges Åkeriföretag att politiken under flera år har ställt höga krav på transportnäringen att ställa om till fossilfria och eldrivna transporter, men samtidigt misslyckats med att leverera de styrmedel som krävs för att utvecklingen ska bli möjlig i praktiken.

Trots att både tekniken och viljan finns hos transportföretag och fordonstillverkare uteblir investeringarna. Utan långsiktiga stöd, riktade incitament och tydliga förutsättningar blir det svårt för åkerier att våga ta steget mot elektrifiering.

I debattartikeln efterlyser Sveriges Åkeriföretag bland annat förstärkta stöd för inköp av tunga elfordon, ekonomiska incitament till transportköpare att välja utsläppsfria alternativ, kraftigt sänkt skatt på laddel samt snabbspår för elnätsanslutningar och tydligt utpekade högeffektkorridorer.

Debattartikeln avslutas med en uppmaning till politiken att ta ett större ansvar för att skapa fungerande marknadsförutsättningar. Transportnäringen står redo att ta sin del av ansvaret – men de nödvändiga verktygen för en storskalig omställning finns ännu inte på plats.

Läs debattartikeln i sin helhet här

 

Aktuella nyheter

effektivare_vagbyggen_sveriges_akeriforetag.png.

INFRASTRUKTUR 2026-07-10

Nya modeller kan stärka Sveriges väginfrastruktur

Regeringen går vidare med två initiativ för att pröva nya former för genomförandet av statliga infrastrukturinvesteringar. Vi ser positivt på möjligheten att utveckla nya arbetssätt som kan korta ledtider, stärka kostnadskontrollen och snabbare skapa nytta för näringslivets och samhällets godstransporter.Trafikverket får i uppdrag att förbereda genomförandet av infrastrukturprojekt genom offentlig-privat samverkan, OPS. Uppdraget ska redovisas senast den 4 maj 2027. Samtidigt tillsätts en utredning om de lagändringar som krävs för att ett statligt ägt bolag ska kunna ansvara för byggande och drift av statliga vägar. Det uppdraget ska redovisas senast den 1 juni 2027.Syftet med de båda initiativen är att pröva om alternativa genomförandeformer kan bidra till snabbare och mer kostnadseffektiva investeringar och skapa jämförelse med dagens arbetssätt. Erfarenheter och nya metoder ska även kunna användas för att effektivisera genomförandet av andra projekt i den nationella planen.Mer nytta för investerade resurserVi ser positivt på att olika modeller nu prövas och utvärderas. Sverige har stora behov av både underhåll och investeringar i väginfrastrukturen. För åkerinäringen är det avgörande att tillgängliga resurser används effektivt och att beslutade åtgärder genomförs inom rimlig tid.I våra remissvar om inriktningsunderlaget och den nationella planen har vi återkommande lyft behovet av en väl underhållen, robust och sammanhängande väginfrastruktur som stärker näringslivets transporter och svensk konkurrenskraft.

Läs mer
landsväg genom gröna vyer.

HÅLLBARHET 2026-06-29

Höjt stöd till lätta ellastbilar – taket på 40 000 kronor tas bort

Företag som investerar i lätta eldrivna lastbilar kan nu få ett högre statligt stöd. Regeringen har beslutat att ta bort det tidigare taket på 40 000 kronor inom klimatpremien.Regeringens beslut innebär att klimatpremien för lätta ellastbilar inte längre begränsas till ett fast belopp per fordon. I stället kan stöd lämnas med upp till 30 procent av den stödberättigande kostnaden, i enlighet med EU statsstödsregler. För företag som investerar i större eller dyrare lätta ellastbilar kan förändringen innebära ett högre stödbelopp än tidigare.Den stödberättigande kostnaden utgörs av merkostnaden för att välja en eldriven lätt lastbil jämfört med ett motsvarande fossildrivet fordon. Syftet med förändringen är att förbättra förutsättningarna för elektrifieringen av transportsektorn och stärka konkurrenskraften för eldrivna lätta lastbilar.Klimatpremien för lätta ellastbilar är öppen för företag, kommuner och regioner och kan sökas via Energimyndigheten till och med den 31 oktober 2027.Läs pressmeddelandet hos RegeringskanslietLäs mer om klimatpremien för lätta lastbilar hos Energimyndigheten. 

Läs mer
Almedalen 4.jpg.

POLITIK 2026-06-30

Almedalsveckan 2026: Åkerinäringens frågor stod högt på agendan

Årets Almedalsvecka blev en intensiv vecka där många av åkerinäringens framtidsfrågor stod i centrum. Vi arrangerade fyra egna seminarier och rundabordssamtal och deltog dessutom i ytterligare 22 paneler, seminarier och samtal. Det gav många möjligheter att lyfta näringens perspektiv direkt med politiker, myndigheter, näringsliv och andra beslutsfattare.Elektrifieringen av de tunga transporterna var ett återkommande ämne under veckan. Samtalen kretsade kring hur omställningen kan fortsätta utan att försämra företagens konkurrenskraft och vilka ekonomiska och praktiska förutsättningar som krävs för att fler åkerier ska kunna investera i eldrivna lastbilar och laddinfrastruktur.

Läs mer