Höstens Swedoldagar – missa inte erbjudandena!

2025-10-03

FÖRETAGANDE

Som medlem i Sveriges Åkeriföretag har du tillgång till exklusiva rabatter hos Swedol, en av marknadens ledande leverantörer av utrustning till yrkesförare och verkstäder. Under höstens Swedoldagar får du dessutom ta del av extra förmåner i butikerna.

Det här väntar dig på Swedoldagarna:

  • Frukost mellan kl. 07–09
  • Många rabatter och specialerbjudanden
  • Tips direkt från leverantörer på plats
  • Gratis lunch för alla som handlar
  • Extraöppet till kl. 18
Alla datum för Swedoldagarna hittar du hos Swedol

 

Dina stående medlemsförmåner hos Swedol

  • 25% på Björnkläder
  • 25% på Award
  • 17% på Swedol 
  • 15% på Gesto

Missa inte din medlemsrabatt

Kom ihåg att koppla ditt Swedol-konto till vårt förmånsavtal för att få medlemsrabatten! 

 

Säkerställ din rabatt

Aktuella nyheter

Prestigefyllt_hållbarhetspris.png.

HÅLLBARHET 2026-03-20

Prestigefyllt hållbarhetspris sätter fokus på medlemmarnas omställningsarbete

Hos våra medlemmar pågår varje dag ett arbete för att utveckla transporterna i en mer hållbar riktning. För att lyfta fram en av dem som driver utvecklingen framåt instiftar vi nu Sveriges Åkeriföretags Hållbarhetspris. Priset delas ut i samband med det centrala årsmötet i Örebro. Hållbarhetspriset riktar sig till ett åkeriföretag eller en individ som på ett tydligt och inspirerande sätt arbetar med omställning, ansvarstagande och utveckling i branschen. Genom utmärkelsen vill vi lyfta fram goda exempel och visa hur hållbarhetsarbete kan stärka både affären och åkerinäringens långsiktiga konkurrenskraft.

Läs mer
juridik-kontrakt.jpg.

DRIVMEDEL 2026-03-09

Modell för veckovis indexjustering finns nu tillgänglig

Den ökade oron i Mellanöstern riskerar att leda till snabba och kraftiga svängningar i drivmedelspriserna. För att underlätta dialogen mellan åkeriföretag och transportköpare har vi därför åter publicerat vår modell för veckovis justering av drivmedelskostnader på transportindex.se.Erfarenheterna från 2021 visar hur snabbt kostnadsbilden kan förändras och vilka konsekvenser det kan få för hela åkerinäringen. Vi uppmanar därför medlemsföretagen att redan nu ta en dialog med sina kunder om hur eventuella kostnadsökningar ska hanteras.Syftet med indexreglering är att behålla den ekonomiska balans som fanns när avtalet ingicks. Genom att använda index eller tydliga bränsleklausuler i avtalen kan både åkeriföretag och transportköpare hantera kostnadsförändringar på ett transparent och förutsägbart sätt.Den modell för veckovis reglering som nu finns tillgänglig är inte en förändring av DMT utan ett kompletterande och tillfälligt verktyg för situationer där drivmedelspriserna förändras snabbt. Modellen är avsedd som en tillfällig hantering vid kraftiga och snabba ökningar av drivmedelskostnader under en begränsad period.Kontakta oss om du har frågor 010-510 54 00 transportekonomi@akeri.se

Läs mer
vagvalet-2026-utbildningar-jobb.png.

POLITIK 2026-03-16

Vägvalet 2026 – utbildningar som leder till jobb

Åkerinäringen har ett stort och växande behov av kompetens. Efterfrågan på transporter ökar i takt med handel, byggande och industri och under det kommande decenniet behövs omkring 50 000 nya förare för att möta samhällets behov. Samtidigt står många människor i Sverige utanför arbetsmarknaden.Det visar på en tydlig utmaning men också en möjlighet. Med rätt politiska beslut kan fler människor hitta vägar in i arbete samtidigt som åkerinäringen får den kompetens som krävs för att hålla Sverige rullande.Tre prioriterade områden:1. Fler utbildningsplatser där behoven är som störstDet behövs fler utbildningsplatser inom både gymnasieskolan och vuxenutbildningen. Fler ska kunna utbilda sig till yrkesförare oavsett var i landet de bor och de elever som söker transportinriktningen på fordonsprogrammet bör garanteras en plats.2. Stärk kvaliteten och långsiktigheten i utbildningarnaYrkesutbildningar måste hålla hög kvalitet och kunna planeras långsiktigt. Det kräver bättre planeringsförutsättningar för yrkeskomvux, rimliga ersättningsnivåer för transportutbildningar och fler utbildningar inom yrkeshögskolan för exempelvis transportledare, arbetsledare och speditörer.3. Öppna fler vägar in i näringenDet ska vara enklare att ställa om till ett arbete i transportsektorn. Trösklarna till yrket behöver sänkas, bland annat genom mer flexibla regler för yrkeskompetensbevis (YKB) och fler utbildningsformer till exempel genom att fler folkhögskolor erbjuder yrkesförarutbildningar.Med fler utbildningsvägar, högre kvalitet och lägre trösklar kan fler människor ta steget in i en näring där jobben finns och där arbetet varje dag bidrar till att hålla Sverige i gång.

Läs mer