Webbplatser
Våra webbplatser
Samarbeten
Tisdagen den 24 januari samlades riksdagsledamöter samt ledare och trafiksäkerhetsansvariga för Bussbranschens riksförbund, Sveriges Åkeriföretag och Svenska Taxiförbundet i Åkarnas Hus i Stockholm för att under två timmar informera om och diskutera trafiksäkerhetsfrågor. Flera av de deltagande riksdagsledamöterna var nyvalda för denna mandatperiod.
För att skaffa sig en bra bild av den samlade yrkestrafikens arbete med trafiksäkerhetsfrågor hade flertalet av de moderata ledamöterna i Riksdagens trafikutskott bett att få en samlad föredragning kring prioriterade frågor, företagens praktiska arbete och branschorganisationernas olika strategier kring trafiksäkerhet inom yrkestrafikområdet.
- Det är bra att våra beslutsfattare får en tydlig bild av det engagerade arbete som bedrivs av åkerinäringen och hur vi arbetar strategiskt inom Sveriges Åkeriföretag med trafiksäkerhet. Det var också ett tillfälle att ta upp olika problemställningar och diskutera lösningar med trafikutskottets ledamöter, säger Johan Lindström, som tillsammans med Hans Engström och Carina R Nilsson arrangerade mötet.