Rekrytering i transportnäringen - en jobbfråga i tiden

2008-07-08 12:31

- Satsa på PR för att öka intresset för transportnäringen, sa Ivan Daza, vd för blatteförmedlingen när han deltog i paneldebatten i Almedalen. Budskap som "Transport är frihet", "Det är fint att köra buss" kan väcka intresse hos ungdomar som då börjar ställa krav på bra utbildning och fler utbildningsplatser.

Varje år under den kommande femårsperioden kommer transportnäringen att behöva ett tillskott på mellan 15 000 st och 17 000 st nya medarbetare. Detta för att ersätta de medarbetare som går i pension men också för att möta ett ökande behov av transporttjänster. Dagens utbildningssystem kan bidra med knappt 7 000 ungdomar och vuxna varje år. Det framgår av rapporten Rekrytering i transportnäringen - en jobbfråga i tiden.
Rapporten som tagits fram av TransportNätverket i samverkan, där Sveriges Åkeriföretag deltar, låg till grund för seminariet som hölls i Almedalen 8 juli.

Monica Ivarsson