Webbplatser
Våra webbplatser
Samarbeten
Unite Logistics har tecknat avtal med Södra Timber och Södra Cell, värt 14 miljoner kronor på årsbasis. Unite har också, bland annat, tecknat ett helt nytt avtal med Göteborgs Energi.
Unite Logistics har tecknat ett 1+1-årsavtal med Södra Timber och Södra Cell, gällande leverans av sågade trävaror och massa. Avtalet är värt 14 miljoner kronor på årsbasis.
– Det är ett stort uppdrag för oss, som dessutom för med sig olika synergieffekter, så det är säkert värt några miljoner till totalt sett, säger Unites vd Jonas Lilja till Svensk Åkeritidning.
Unite har också tecknat ett objektsavtal med Göteborgs Energi gällande transport av biobränslen.
– Göteborgs Energi är en helt ny kund för oss, och dessutom en så pass stor aktör på marknaden, så det ser vi också som ett väldigt betydelsefullt avtal, säger Jonas Lilja.
Unite Logistics har dessutom tecknat ett nytt tvåårsavtal med Söderenergi i Södertälje, även det gällande transport av biobränslen.