Ny divisionschef för XSAM

2010-09-02 05:25, Uppdaterad: 2010-09-02 05:28

Lagena Distribution AB har utsett Hans Karlsson till ny divisionschef för XSAM. Hans kommer närmast från DHL Freight där han sedan 2001 har arbetat i flera ledande positioner. Senaste var Hans Karlsson regionchef för DHL Freight, Södra Sverige där han ansvarade för verksamheten vid nio terminaler.
– Jag är mycket glad över att vi har knutit Hans Karlsson till Lagena. Rekryteringen är ett viktigt steg i vår fortsatta utveckling av verksamheten och av erbjudandet till kunderna, säger Per Öhagen, vd i Lagena.
XSAM är Lagens division för distributionstjänster till dryckesmarknaden i Sverige. XSAM har en marknadsandel om cirka 55 procent av flödena till Systembolaget samt levererar betydande volymer till grossister, dagligvaruhandel och restauranger.