Första ellastbilarna i Kina

2010-09-01 09:19, Uppdaterad: 2010-09-01 09:20

TNT har nu introducerat de första två el-lastbilarna i Kina.De två nya ”zero emission” lastbilarna har placerats vid TNTs depå i Shanghai. Därifrån har de nyligen varit ute på sin jungfrutur. En helt vanlig 70 km transportsträcka med leverans och hämtning av paket, med skillnaden att det inte släpptes ut någon koldioxid.
Införandet av el-lastbilar i Shanghai är det senaste exemplet på TNTs investeringar i elfordon i utvalda städer. TNT har idag 51 elbilar i drift i London och arbetar med en rad pilotprojekt i Holland, Tyskland och Österrike.
– Vår erfarenhet är att elfordon är ett utmärkt alternativ till vanliga skåp-/lastbilar i städer. Det finns fortfarande vissa tekniska och logistiska aspekter, som har en inverkan på hur elbilar kan användas optimalt. Men i exemplet London har de visat sig fungera bra, säger Stephen Naylor, vd för TNT Sverige.