Webbplatser
Våra webbplatser
Samarbeten
Skogskoncernen Holmen Skog har tecknat nytt avtal med en ny transportör om virkestransporter. Något som drabbar Sten Ferms Transport i Veckebo och Skogsbilen i Delsbo hårt.
Ferms Transport tvingas ställa två bilar och säga upp fem anställda, medan Skogsbilen får ställa sju bilar och varsla 14 personer, en av förarna försvinner dock genom naturlig avgång. Avtalet med Holmen löper ut den första september. – Vi får nu koncentrera vår verksamhet helt på Hälsingland, säger Skogsbilens vd Staffan Holm till Ljusdals-Posten. I dagsläget ser han inga alternativ till att hitta några ersättare till de förlorade uppdragen.
Vi förbehåller oss rätten att i efterhand redigera / radera olämpliga
kommentarer / inlägg
Svensk Åkeritidning ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.
Kommentarer
Synd
att inte långsiktiga samarbeten där transportköpare och transportör känner till varandras behov och kunskaper uppskattas längre. Men det är klart, kan man som transportchef i en stor koncern visa på en besparad slant i en upphandling så utfaller stor personlig bonus.