Webbplatser
Våra webbplatser
Samarbeten
Utbildningsföretaget Farligt Gods Gruppen AB med huvudkontor i Malmö har blivit godkänt av Transportstyrelsen att bedriva fortbildning enligt kraven för Yrkeskompetensbevis(YKB).
-Vi är naturligtvis väldigt glada, det här är ett genombrott för oss, säger Finn Konsberg, ägare av Farligt Gods Gruppen, till Svensk Åkeritidning.
Farligt Gods Gruppen AB är ett nätverk av lärare som ursprungligen utbildade i reglerna kring transporter av farligt gods. Med tiden har de successivt byggt ut sin utbildning och täcker i dag fler områden än farligt gods. De har huvudkontoret i Malmö men bedriver utbildning i Göteborg, Kristianstad, Ronneby, Hörby, Åstorp(Helsingborg) samt Malmö.
-Det betyder att vi täcker hela Skåne vilket är viktigt eftersom vi arbetar nära våra kunder och vill vara där de är, säger Finn Konsberg.
Trots att förare som redan har körkort kan vänta med fortbildningsutbildningarna(35 timmar under en femårsperiod) till 2016 så rekommenderar Finn åkerierna att ha en plan och en strategi för fortbildningen.
-Väntar man tills sista stund är det risk för att det blir svårt att få plats, ser vi några år fram i tiden så är det väldigt många som behöver gå fortbildningen.
Sedan tidigare är t ex Sveriges Åkeriföretag och Transportfackens Yrkes- och Arbetsmiljönämnd också godkända för YKB-fortbildning.
Vi förbehåller oss rätten att i efterhand redigera / radera olämpliga
kommentarer / inlägg
Svensk Åkeritidning ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.
Kommentarer
YKB Utbildningar
Grönlunds Trafikskola har också YKB utbildningar !