Kontrollen av YKB


Kontrollen av YKB

Det är ju mycket på gång i Sverige nu när det gäller YKB utbildning och vad som gäller.
Läste att detta är gemensamt för alla EU länder, Norge,Island och Liechtenstein frågan blir ju då hur mycket kontroll kommer myndigheterna att ha att "lågprischaufförerna" har genomgått YKB utbildningen.
Nu när myndigheterna har bestämt att alla skall ha det senast 2016 så skulle det kännas bra att myndigheterna också ser till att det efterlevs och inte som med arbetstider och annat när det gäller utländska bilar/chaufförer.

Lika villkor för alla.

Vi förbehåller oss rätten att i efterhand redigera / radera olämpliga
kommentarer / inlägg

Svensk Åkeritidning ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.

Kommentarer

Anders
24 september, 2011 - 06:41

problemet i sverige är att

problemet i sverige är att man inte tycks ha enat sig om en och samma kursplan . Har själv gått ett moment hos en utbildare ,byter nu till en annan då får jag reda på att mitt förra "delprov" inte gäller hos den nya ????????????????? ok allt är inte helt klart OLIKA KURSPLANER HOS OLIKA UTBILDARE ... mkt flower power mentalitet . Men ok åkare accepterar kanske detta ungefär son dom helt huvudlösa digitala färdskrivarreglerna . Men vad vet väl jag :))

.Magnus
24 september, 2011 - 09:30

Rösta rätt då

Sverige är aldeles för sossefierat tyvärr. En utlänning skall alltid ha det bättre här än oss invånare.....Rösta SD om det skall bli nån förändring

Claes en del av TIA
24 september, 2011 - 17:50

Magnus han är sosse ända ute

Magnus han är sosse ända ute fingertopparna när han sitter framför.Datorn och knappar till skillnad från oss som är ute på vägen å rattar.

.Magnus
25 september, 2011 - 13:14

Du gubbe, kalla mej aldrig

Du gubbe, kalla mej aldrig sosse igen. Fattar du?

Torgny
2 oktober, 2011 - 20:54

Kursplaner och utbildningar

Anders!
Luras inte av propaganda.
Har ni gått en delkurs hos en godkänd utbildare så är den delkursen OK oavsett vad "andra" utbildare säger.
Nästan alla utbildare har kompatibla kursplaner med de stora som TYA, STR, SÅ och NTF men de sägar ofta att "alla" måste gå deras kurser.
Inget kan vara mer fel utan välj utbildare efter deras kompetens, ta rätt på hur mycket de kört själva och se om de har körkort för den behörighet du vill förkovra dig i.
Det finns flera "skräckexempel" på utbildare som aldrig kört yrkesmässigt eller ens har körkortsbehörighet på den fordonskombination de utbildar på. Kontsroller även om de själva har yrkeskompetens.

Lycka till i YKB-djungeln

Webbredaktören
3 oktober, 2011 - 14:55

Hej alla som skriver på vårt

Hej alla som skriver på vårt debattforum. Nu stundar nya tider – från och med nu krävs att du loggar in och registrerar ett konto för att kunna delta i debatten.