Sveriges Åkeriföretag - Logotyp

Logga in

Är du medlem men saknar inlogggningsuppgifterklicka här »

MER OM GDPR

Mer om GDPR

[2018-02-02 11:25 av Monica]

Sveriges Åkeriföretag har under senare delen av 2017 och januari 2018 hållit informationsträffar om den kommande dataskyddsförordningen (GDPR) i syfte att stödja våra medlemmar inför den anpassning som kommer krävas mot det nya regelverket. Träffarna har gått av stapeln i Stockholm, Göteborg, Malmö, Luleå och Umeå. Vi har nu glädjen att dela med oss av innehållet i denna informationsträff för de medlemmar som inte fysiskt kunde närvara vid någon av träffarna. Informationsträffen i Stockholm den 23/1 spelades in och finns att titta på under www.akeri.se/juridik .

Inspelningen omfattar informationsträffen i sin helhet med powerpointbildspel och åhörarfrågor. För att få åtkomst till filmen krävs inloggning. Sveriges Åkeriföretag arbetar fortsatt intensivt med att stödja våra medlemmar i förberedelserna inför GDPR. Under första kvartalet av 2018 kommer vi att fortlöpande publicera material i form av frågor och svar, frågebatteri att använda mot leverantörer samt mallar. Allt i syfte att stödja våra medlemmars arbete.

Bli medlem